Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

Oana

Mai vreau inapoi in anul I....

Mihai


einsteinitza

Oana, poate asa nostalgic, dar cat de putine stiai atunci si cat de multe acum!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Oooooffff...dac-ati sti cat am muncit...
A plans aula la discursul de la cursul festiv.

einsteinitza

Felicitari, inseamna ca asta ti-ai dorit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Probabil, e buna visinata si-o fi buna si tuica din prune, dar aceste "licori, nu ma intereseaza ... ba, chiar am "alergie" la ele si la cei care le consuma in exces !!!  :(
Oricum, ma refeream doar la pomi din gradina de flori, ca in gradina din spate sunt destui pomi care au voie sa rodeasca! :)
Mie mi-ar placea sa si infloreasca, doar fructe sa nu faca.
Dar, daca ii stropesc cu ceva ( ???) in timpul infloririi, oare nu scade procentul de fructificare???

Oana

Am mari indoieli sa existe asa o potiune, dar...am sa intreb in facultate, de la persoane mai cu experienta decat mine si am sa-ti zic.
Am si eu 6 visini, si fac dulceata, pun la congelator, compot, si, sotul meu priceput si visinata...pt. musafirii "de iarna".
Restul, rezolv intr-o zi: la ora 8 - primul grup de culegatori, la 10, al doilea...pana seara is gata pomii...Si primesc multe multumiri si multi pupici! Anul trecut am dat cam 150kg...si tare bine m-am simtit!

Oana

Ba da! Cred ca am o solutie pt. tine: visinii au timpul de inflorire 10 zile, dar, fertili sunt in zilele 2-5. Daca in aceste zile, ploua si ii urat, nu zboara gazele si nu polenizeaza. Daca din cand in cand pui furtunul cu apa pe ei, scazi dramatic posibilitatea de polenizare...deci fructe mult mai putine!

einsteinitza

Oana, iti recomand sa pui si un cires amar, doua trei maini de cirese amare la visinata, ii dau o aroma...nebunie.
Si eu fac de toate cu visinele, noroc ca am gasit un aparat destept de scos samburii, mai automatizat, ca asta e o problema, samburii! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Am pus si ciresul amar...iar samburii...ii scoate soacra-mea! De fapt ea face si dulceata...

einsteinitza

 ;D ;D
Asta e o smecherie! :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Apoi eu o sa va zic sincer...la "papa bun" ala al vostru n-o sa ma gasiti! Am si eu un defect...major!

claude

Pene, cheama tu vecinii sa culeaga visinele si prunele din zona aia si te-ai scos  ;)  Ei se bucura si o sa-ti aduca si tie un compot si tu scapi de griji  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Oana

Da' sa stii ca n-am vrut sa fiu..."rea", ca nu-mi sta in fire si nici nu stiu sa fiu. Eu chiar asa fac! Anul trecut, in ziua cu "programarea" batea un vant de-ti smulgea parul din cap...dar nu s-au lasat!

penelopa

Nu se poate, Claude, fiindca sub ei e plini de flori  ;D In plus, am cam taiat crengile de la baza, iar in varf nu se incumeta nimeni sa se catere  ;D
Si-asa e un stress cand stropim pomii, cu "nu calca acolo   :-\" ... "pune piciorul mai in stanga   :-\" etc. ;D

Oana

Da-i cu apa chioara cand ii vezi infloriti, mai fugaresti din albinute...numai pana cand vezi ca florile s-au "ars" pe marginile petalelor, caci dupa aceea nu mai sunt fertile, oricum.

claude

Pai atunci taie-i si pune altceva in loc, ceva cu crestere rapida, ca sa nu astepti o viata sa ai iarasi umbra. Eventual pui puietul langa si cand mai creste un pic tai pomii  ???   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Oana

Da! Numai ai grija, sa nu fie din speciile "samburoase", deoarece "fratii samburosi" sau "semintosi" intre ei dezvolta in pamant anumite substante, pe post de "aparare a teritoriului" si, care vor face aproape imposibila dezvoltarea normala si armonioasa a noului venit...Adica evita Prunus spp.

einsteinitza

Ei, asta e foarte interesant, asta probabil pentru ca semintele cazute prea aproape sa nu germineze.....ce chestie desteapta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Vai de mine, nu vreau sa-mi amintesc cum arata gradinita unde acum am trandafirii. De la cel 4 visini si 3 pruni am scos mii (fara exagerare) de puieti crescuti de la citiva cm pina la peste 2 m. Si erau este tot, in jurul pomilor pina la distanta de citiva metrii, era o jungla de puieti. Si acum apar mereu, insa nu-i las sa creasca.

Oana

In termeni de specialitate: radacinile se evita intre ele in pamant, nu se intrepatrund, dar daca "locul" este castigat in acelasi timp, e ok, daca vii mai tarziu...mai dificil.
Tatal meu are o livaduta mica de meri si a scos 2 meri sa puna 2 peri in loc. Ani de zile s-a chinuit, iar perii mureau dupa 2 ani...
Cand am aflat de "evitarea" asta la curs, atunci am inteles munca si chinul lui in zadar.

einsteinitza

Foarte buna informatia. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cred ca ma opresc la metoda cu apa, Oana!  :) Bio si curat!  ;D

Am pus, Claude, dar pana cresc, vreau sa profit de umbra visinilor si prunilor, care-i tare benefica pe arsitile alea din mijlocul verii. :) Dar, nici atunci nu-i tai de tot, fiindca am pus la radacina lor niste trandafiri -liane ( :P) care sa se catere in ei. ;)

Oana

Apoi inseamna ca soiul la visinii tai ii Oblacinska!!!!! Felicitari! Te-ai scos!!!! Rezistenti, buni, nu se imbolnavesc, fac fructe la greu si n-au nici pe naiba!!!!!
Numai ca puii care ii vezi tu, nu sunt din seminte, nici gand! Is drajoni din radacini.
Iar la pruni, probabil is pe radacini proprii si, un soi vechi, si desigur si aia drajoneaza. Asta e singurul lor mod de a se inmulti.
Si ai mei sunt Oblacinska. Si ce crezi ca fac cu puii din drajonare??? Ii fac cadou! Si pe aia.

claude

Oana, ca tot ai studiat problema, nu ai vreo lista cu soiuri vechi si bune de pomi fructiferi?   Ca am priceput si eu pana la urma ca sunt mai buni aia vechi decat varietatile noi, super-ameliorate.

A, si mi-am amintit de pepiniera de undeam cumparat eu pomi in toamna, poate gasesti acici ce te interesa
http://pepinierelehida.ro/php/
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot