Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Quote from: Oana on March 17, 2012, 07:58:57 PM
Oooooffff...dac-ati sti cat am muncit...
A plans aula la discursul de la cursul festiv.
Ca sa nu-ti iesi din mina,inscrie-te la doctorat !
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

anasstasia

Foarte interesant link-ul Claude si au preturi bune. M-am uitat cu jind la nuci.

Oana

O lista n-am...da' o sa-ti fac.
Cativa imi vin mie in minte, dar o sa caut mai sigur anuii de omologare, pe care nu-i stiu pe de rost.
Dar, problema e...complicata si destul de complicat de explicat.
Anume, soiurile vechi erau pe radacini proprii, sau altoiti pe aceeasi specie, dar salbatica. Acum, aceleasi soiuri vechi sunt altoiti pe fel de fel de varietati obtinuti din ameliorare. Nu se mai altoiesc pe salbatic, nici macar pe pomi franc...
Cei pe care-i cauti tu sunt, evident cu talie mare, iar, acelasi soi, dar altoit pe varietati sunt de talie mijlocie, mica, spur, dwarf...
Practic sunt acelasi soi, dar conteaza mult altoiul. Nu mai e "copacul bunicii", decat daca-l cauti la bunica in curte.
O sa fac maine o lista cu soiuri vechi, ramanesti.

Oana


claude

Inteleg...ai dreptate cu portaltoiul, recunosc ca si eu daca gasesc altoit pe ceva de vigoare mai mica o sa-l iau pe ala, ca e mai usor la taieri, recoltare, etc...
Si-atunci, daca gasesc undeva pomi vechi pe radacini proprii si obtin puiet din samanta, imi iese sau nu ce am semanat?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Gasesti la Rosafruct meri soiuri vechi, eu am luat Poinic, e un mar minunat. Seamana cu Golden, dar e un pom rezistent spre deosebire de golden, cu coroana mare-asta ar fi singura problema, face niste mere verzi turtite, extrem de parfumate, mari, seamana cu niste gogosi americane. =)) Se culeg dupa primele brume, sunt o nebunie curata!
Stiu ca Urzica a cumparat mai multe din soiurile vechi de la ei, pot sa il intreb cum sunt daca vrei.
Pe de alta parte, din soiurile noi, la mine in clima, cel mai grozav este Florina, nu se imbolnaveste, rodeste mereu frumos, are niste mere mari si crocante, care se pastreaza bine peste iarna.
Din seria merelor de vara, dar care sa nu fie mic si fainos, cel mai mult mi-a placut seria Romus, eu am Romus 1 si 3,
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Mersi, Es,acum astept sa vad ce s-a prins din ce am plantat in toamna, iar daca pica ceva o sa-l inlocuiesc la toamna cu soi mai vechi. De fapt trebuie sa caut informatia privind anul omologarii si la cei pe care ii am, ca poate s-au nimerit si soiuri mai vechi, sper.  ::) am pus Idared, ala daca bine-mi amintesc e vechi, ca aud de el de cans eram copil  :D 
Ce mai am si-mi plac foarte mult sunt niste pruni de vara, soi de pe vremea bunicilor, nici aia nu se imbolnavesc niciodata de nimic, desi au fost sariti la majoritatea stropirilor. De fapt tata stropea mai intensiv piersicii, ca aia in fiecare an fac basicare  >:(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Oana

Soiuri vechi romanesti
mar: Cretesc, Patul, Sovari, Rosioare calugaresti, Poinic, Domnesc
par: Pastravioare, Trivale, Alamai, Harbuzesti, Popesti
prun: Vinete romanesti, Valcean, Carpatin, Bardace, Gras romanesc si corcodusul, daca vrei...
cires: Craiesti, Negre zaharoase, Pietroase negre mari, Boambe de Cotnari, Alamai
visin: Timpurii de Cluj, Crisana 2, Oblacinska (polonez), Ilva, Mocanesti 16

Oana

Idared este soi american si da, destul de vechi...

claude

Mersi, Oana, cred ca nu sunt tocmai usor de gasit, nu-mi amintesc sa fi vazut din ele pe la furnizori, cand am cumparat in toamna, poate doar boambe de Cotnari. Credc ca furnizorii aduc mai nou tot soiuri din import, multe dintre ele noi  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Oana

Si chiar daca produc ei...publicul lor tinta sunt fermele mari care cumpara mii de pomi, nu noi cu cativa acolo...Si acele soiuri sunt ameliorate pe productii mari si port mic. Sunt asa zisele fructe comerciale...Crezi ca ar cumpara cineva de la supermarket daca s-ar numi Mutsu, Bardace, Strudel sau Rapanoase?

Oana

O sa va explic detaliat si inmultirea prin samanta...Nu, nu iese ce crezi ca ai semanat...Dar poate semana destul de mult, in anumite conditii. E mult de explicat si nu am timp acuma...Dar nu uit.

Oana

Prunele alea dupa care salivezi tu se cheama in Moldova "perje", si sunt cele din care se face magiunul. Soi: Vinete romanesti. Buuune tare, gust specific.

einsteinitza

La meri si la visini mai gasesti, dar in rest......nici n-am auzit de ele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu am un "Clar Alb" luat de la Rosafruct.
Toti pomii cumparati de la ei mi s-au prins. :-bd

penelopa

Oana, azi am stropit pomii cu Confidor Oil, ocazie cu care am depistat ca, toti pomii tineri au fost rosi de iepuri :( Atat pe tulpina cat si pe crengi, coaja este mancata.  :( 
Exista riscul ca pomii sa moara?
Se mai poate face ceva?
Poate, un amestec de pamant clisos si balega de vaca, ar ajuta??

Oana

Cat de mari sunt si cat de grav e?

penelopa

Mi se pare destul de grav  :( Pe trunchiuri, coaja e roasa din loc in loc, dar pe crengi se intind rosaturile pe zeci de cm . In anumite locuri, au muscat si din fibra tulpinii.

einsteinitza

Oana, tu ai niste surse de vechituri din astea? Unde am putea gasi soiurile astea vechi, in fara de unul doi pe care i-am spus? Ca tare ma tenteaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Citind pe net despre clarul meu alb, acum am aflat ca are nevoie de polenizator, dar nu scrie care sa fie acela. Sau n-am gasit eu... iar la mine in curte, el este singurul mar, desi e drept ca ar mai fi altii pe la vecini. Totusi, ca sa fiu eu sigura, pe care ar trebui sa-l mai plantez? Stie cineva?

Oana

Penelopa,
Ii destul de grav...dar spune-mi cat de mari sunt pomii?
Oricum, ai un cosor? Cu el incearca sa curati rana, cat mai bine, adica trebuie sa tai cat mai putin, astfel incat pe portiunea deteriorata sa nu existe parti sfasiate, cu zgaraieturi...Sunt surse de evaporare a apei din tesuturi si porti de intrare pt. germenii daunatori. Cred ca si gerul din iarna asta i-a afectat...
Apoi dai cu vopsea pe baza de ulei.
Asa se face si la operatiunile de taieri, cand rana este mai mare.
Procedura e ca si la om...cureti rana, aplici plasturele...dar daca rana e mai de mult si infectiile deaja au intrat...
Nici sa nu te gandesti la balegar sau mai stiu eu ce...

Oana

einsteinitza,
Din pacate nu am, si nici nu stiu pe nimeni sa se fi ocupat....
Mai sunt prin curtile bunicilor, si sincer, cred ca ar merita sa se ocupe cineva. E o munca uriasa, dar ...cred ca este si o nisa. Nu se gasesc si sunt si cautati. Cel putin la rosafruct am vazut ca la soiurile vechi sunt...stoc epuizat cam toti.
Munca, cum ti-am zis ar fi uriasa, si probabil ar necesita micropropagare de tesuturi. Ma mai gandesc...poate-mi schimb tema de doc...Macar de un articol tot mi-ai dat o idee. Multumesc!

einsteinitza

Ei, la Rosafruct s-au epuizat dar spre toamna ii gasim iar. Comenzile au fost deja facute de ceva timp, era firesc.
Cred insa ca cei de la Statiunile pomicole, unii din ei, cei pasionati, au revenit cat de cat si la soiurile vechi, uite ca oferta la Rosafruct e si cu soiuri vechi de vreo trei ani. Deci, cererea a format oferta.
Ca la ciresii amari, acum vreo 8 ani nu gaseam sa dai cu tunul! Acum, cei de la Sarca au inteles ca e cerere, si s-au pliat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Recomand Amar de Maxut...
Eu, inafara de rosafruct nu am mai vazut nicaieri ai am periat macar 10 site-uri cu oferte.
Imi doream un Jonathan si ieri mi-am luat de la Yurta, dar e altoit pe MM106. Eu voiam unul maaaare, sa-mi tina umbra. Dar v-a creste de 3m, cel mult...
Nu-i Jonathanul de la bunica.

Oana

scuze de greseli...scuze scuze