Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Da, la Rosafruct gasesti, dar numai meri.
Mai gasesti prun Vanat romanesc, cred ca daca sapi adanc poti alege, insa te costa separat la fiecare transportul fiindca nu gasesti cu siguranta in acelasi loc.
Aici prun
http://www.pom-fructifer.ro/category/pomi-fructiferi/


Da, am doi Maxut si doi Galata.

Si mai am un frumos, urias, mostenire de familie, face fructele ceva mai mici dar au un gust divin. Fac dulceata, care e o nebunie, la clatite si la papanasi cu smantana, e neegalata. ;D
O parte ma ajuta si graurii la cules, dar nu ma supar, ca nu am cum sa culeg atatea. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

La inmultirea prin seminte la pomi:
Au o mare neuniformitate, deoarece fructul, respectiv samanta este rezultatul unei polenizari incrucisate. Pt.  a se evita acest fenomen se folosesc seminte din plantatii izolate, controlate, cu polenizatori  valorosi – se numesc plantatii mama de seminceri.
Pe intelesul tuturor : fructul, din care se extrage samanta este produsul a 2 parteneri : mama si tata. Mama il stii, ca-i pomul pe care este fructul, dar tatal...poate fi oricine. Asa ca, puiul iesit din samanta poate semana cu tata, cu mama, cu amandoi sau cu bunicul dinspre tata... De aceea, daca tata si mama sunt intr-o plantatie controlata si ferita ai sanse sa stii ce va iesi...
Acum : procedeul de recoltare a fructelor...puieti.
Fructele se recolteaza : la samburoase – in faza de supracoacere ( de aceea ciresii de mai nu se pot inmulti asa...), iar la semintoase – la maturitatea fiziologica, cand semintele au o culoare bruna.
La samburi – se elimina toata pulpa, se freaca cu nisip, se spala bine.
La seminte – se depoziteaza fructele  in spatii racoroase, astfel incat samburii sa fie scosi la maturitatea de consum. ( adica dupa cateva zile) Se zdrobeste fructul, se scot semintele, se spala, se lasa in apa cu sare, iar cele care plutesc (sunt seci) se arunca.
Dupa spalare samburii si samburii se pun la stratificat . Pt incoltire, atat samburii cat si semintele au nevoie de o perioada numita postmaturatie- 1-4 grade C si 28-30% umiditate. Timpul difera de la o specie la alta : ex prun -120 zile, mar -90 zile, cires -150-180 zile. Daca temperatura este mai ridicata – timpul se scurteaza.
Dupa aceasta perioada de postmaturare, procesul este ireversibil, semintele si samburii incoltesc.

Oana

Stratificarea pt postmaturare se face in: 2 parti nisip, 1 parte turba sau peril, umed cat strans in mana sa ramana monilit si sa nu curga apa.

claude

Multumesc, Oana. Eu as vrea sa incerc si pentru ca un cunoscut are niste fructiferi obtinut din sambure (a incercat cu nectarin) care s-a dezvoltat multmai bine decat cei altoiti si nu a fost atacat de boli.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, am si eu un visin batran foarte rezistent, si mar Patul. Alaturi, unchiul sotului, are o livada cu 20 de meri Patul.
Si din ciresul amar vechi pot sa-ti trimit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Desigur ca cei vegetativi, pe radacini proprii sunt mai rezistenti!!!!

penelopa

Quote from: Oana on March 19, 2012, 09:06:36 AM
Penelopa,
Ii destul de grav...dar spune-mi cat de mari sunt pomii?
Oricum, ai un cosor? Cu el incearca sa curati rana, cat mai bine, adica trebuie sa tai cat mai putin, astfel incat pe portiunea deteriorata sa nu existe parti sfasiate, cu zgaraieturi...Sunt surse de evaporare a apei din tesuturi si porti de intrare pt. germenii daunatori. Cred ca si gerul din iarna asta i-a afectat...
Apoi dai cu vopsea pe baza de ulei.
Asa se face si la operatiunile de taieri, cand rana este mai mare.
Procedura e ca si la om...cureti rana, aplici plasturele...dar daca rana e mai de mult si infectiile deaja au intrat...
Nici sa nu te gandesti la balegar sau mai stiu eu ce...
Multumesc, Oana! Asa voi face! :-*

einsteinitza

Oana, indiferent de soi sau doar soiurile vechi sunt mai rezistente pe radacini proprii?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

de vreo 5 ani incerc sa prind gutui .pun in fiecare an ,asa ca az- dimineata purcesai dupa frutun de udat la piata si cumparai iar un gutui bereckzi .. na sper sa se prinda il pun in curtea casii ca incolo nu au vrut sa se prinda ..

Draga Oana ce sa fac cu acel piersic -nectarin nu stiu exact ce este care inflroeste il prinde bruma si nu vad fructe .. este ditamai maturoiul de 3m viguros frumos numai frunze vara .. il tin de frumusete sau sa il tai ca nu o sa vad fructe niciodata ?

Oana

Raspuns : da.
In genere, doar soiurile vechi sunt pe radacini proprii... Si traiesc mai mult, desi intra pe rod mai tarziu.

Oana

geodezia, de unde esti?

geodezia

din Gorj  Ticleni.. anul  trecut facut flori frumos plin  a dat bruma nu a scapat nici o floare sa vad macar ce este cais nectarin sau piarsic ...un vecin a pus paturi pe al lui si tot asa degeaba au pierit florile fara fructe doar frunze .. si stau si la 35 km de tg jiu adica aproape de munte asta e pirdalnicu de necaz bine eu stau catre sud 35 de km nu catre munte ca atunci stiam ca nu am sansa de aclimatizare

Oana

Draga mea, ce sa-ti spun? Daca ingheata florile nu au scapare!

einsteinitza

Poate oare sa aleaga un soi mai tardiv?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Cuvantul tardiv in specialitate se refera la perioada de maturare...s-ar putea sa infloreasca la fel de devreme...
Problema se pune altfel...merita? Pt ca, fiind o specie de lumina si caldura, va suferi tot timpul de ingheturile tarzii...cu sau fara patura pe el.

einsteinitza

Ma rog, ma gandeam la un soi cu inflorire mai tarzie, sa nu fie afectat.Eu am reusit sa gasesc-cu recomandarea Statiunii Baneasa-un soi de piersic care merge la mine, infloreste tarziu si nu e prins de gerurile din primavara, de obicei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Pai daca ti-au zis aia de la statiune ca e asa, atunci ia-l...
Cum sa explic? Cercetarile in domeniu se fac continuu. Cei care produc stiu cel mai bine ce au in "ograda"

einsteinitza

Deja ii am de ceva vreme. Anul trecut am avut doua galeti de fructe !
Ma gandeam ca poate e buna aceeasi smecherie si la Geodezia in gradina.

La mine cu caisii au fost probleme, i-am scos. Sensibili, mofturosi, nu ne-am inteles.Dar, sunt atatea fructe bune, si, vorba ta, pomi mari si frumosi sa faca si umbra bogata...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, multumesc din suflet daca te induri de mine cu mar Patul si cires amar  +hug   Visin nu pun, mersi, nu sunt mancatoare de visine,sunt prea acre pentru gustulmeu si al stomacului meu gastritic  ;D

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Sigur ca da, pot sa-ti dau si din ciresul amar vechi si din ccei noi, daca vor face, inca n-au avut fructe.
Poate anul asta.
Dar cum fac, sa-ti trimit pur si simplu merele coapte? La cires iti pun samburii, dar la mere?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

La mere vezi textul de la inmultire semintoase ( mar, par, gutui, mosmon - adica)

claude

Es, tu mananci marul si mie imi trimiti semintele din cotor... :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: Oana on March 16, 2012, 12:01:46 PM
Eu am exagerat cu scoala...fac drd acuma, iar informatiile mele is GRATIS!   :-bd Profitati!

Ce bine ca esti printre noi si mai ajuti cu sfaturi!  +hug

einsteinitza

Oana, vorba Vernilei, ce bine ca esti aici.
Am nevoie de ajutor.
Am mutat in toamna 8 aluni mari, au deja 4 ani, cam 1.80m.
Pot sa-i mut acum din nou +ham +ham Se va construi ceva pe locul lor actual si sunt cam obligata sa-i mut.
Pot? Daca ii ud bine toata vara, pana in toamna, au sanse?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro