Pomi fructiferi

Started by sicamin, May 17, 2007, 11:20:26 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Deci sursa a fost parul cel batran. Parul, daca nu scapi cu strepto, desi cred din pacate ca nu, ar trebui taiat, fiindca anual iti ca imbolnavi gradina. Sau ar fi trebuit.Daca il taiai pe ala si-l ardeai imediat, probabil curatai focarul. Acum, taie tot ce-i afectat, mai lung, si poat merge stropirea. Eu citisem ca, in caz de afectare, pomii se pun la pamant diindca boala se intinde foarte repede.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :'(   Nu il taiasem pentru ca face niste pere de vis,am si acum in memoria olfactiva aroma acelor pere. Cu creanga aceea incercam sa salvez ceva, voiam sa iau lastar sa altoiesc pe ceva portaltoi sau speram sa faca o para ca sa iau semintele sa nu pierd varietatea. Dar acum oricum cred ca s-a dus  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

O gradinareasa pe care o admir eu mult spune asa-"Gradina mea nu trebuie sa fie un spital, sa stau sa oblojesc plante, sa le stropesc, sa le tratez preventiv, ci un loc unde plantele se simt bine, prospera, se inmultesc, asa cum o fac in natura fara interventia cuiva."

Stiu ca te doare sufletul, dar mai bine luai acum un an doi niste seminte si le inmulteai,si taiai pomul, fiindca poate asa nu se transmitea boala. Dar, sfaturi de pe margine, stie oricine, stii tu mai bine de ce ai amanat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Am amanat si din nestiinta, habar n-aveam eu pana de curand ca focul bacterian e asa de ucigator  +ham

Si parul il oblojeam de 3 ani, de atunci s-a imbolnavit si s-a uscat foarte mult, daduse un lastar de langa sol asa ca am taiat tot ce era batran si am lasat lastarul si o bucata de trunchi, iarna lastarul a inghetat si primavara a dat totusi altul, mai sus, si tot asa  ;D  Am sperat sa reusesc sa pastrez varietatea dar se pare ca n-a fost sa fie  :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Prima mea para Nashi
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 +apl  Sunt gustoase?  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu aveam un fix cu ele, pentru ca imi place sa le folosesc la pere posate, sunt ceva mai dure, o combinatie de textura intre mar si para, si se pastreaza mai bine la fiert. Iarcand cumpar de fiecare data ma enervez ca sunt scumpe. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Buna dragii mei...
Nu am mai vorbit de mult, dar am stat "aproape". Cum stati cu fructele anul asta?

einsteinitza

Hei, bine ai revenit, ma bucur ca esti pe aici.
Eu am avut problemee cu merii, care au suferit la varfuri de frig, dar si-au revenit repede.
Fructe sunt multe ,singurele probleme au fost la cirese si cirese amare, unde nu prea au fost fructe, iar visinele au fost mult mai acre. In schimb prnii merii si perii sunt frumosi si plini de fructe. Ma invart ca o gaina mandra de ou pe langa prima para Nashi, pe care o asteptam de un an! ;D

Ai reusit sa iei ceva pomi fructiferi pana la urma sau ai lasat pe toamna?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

A fost o nebunie, dar am reusit... Is frumusei, s-au prins toti!
Dar vremea a fost cam rea pt. ciresi si visini la mine... Fructe putine si s-au stricat foarte repede, am mancat "in fuga"...

Oana

O sa mai am nevoie de ajutorul vostru intr-o maaare problema a mea; azi-maine o sa va spun despre ce e vorba. Oricum, mi-ar fi foarte greu sa ma descurc singura, fara ajutorul unor iubitori de gradinarit!

einsteinitza

Sa ne suflecam manecile?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Oana

Buna ziua dragii mei.
Am sa explic simplificat, prin acest anunt, care este rugamintea mea. Cum am mai spus pe acest forum, sunt peisagist, doctorand la pomicultura, cu o tema de reabilitare, restaurare si conservare peisaj.
Astfel, caut exemplare de pomi vechi, soiuri traditionale, pe unde or mai fi in tara asta. Scopul este acela de a le ,,aduna", ca si exemplare valoroase, de a le da o identitate, de a le face cunoscute, studia, si a le pune sub o anumita ,,protectie", printr-un soft online, cu stadiul actual al acestora. Am explicat in linii mari care este ideea.
Astfel, marea mea rugaminte este daca stiti o locatie, un pom, etc.; orice informatie este binevenita si va multumesc anticipat.
Pentru moderatori: nu stiu daca am postat corect aici anuntul. Pot sa mai repet rugamintea din cand in cand?  Pot sa expun adresa de mail, in cazul in care cineva doreste sa imi scrie direct?

einsteinitza

Sigur ca poti. Eu insa am sa mut acest mesaj la un topic separat, ca sa nu se intercaleze cu alt mesaje despre pomii fructiferi, care n-au legatura cu cautarea ta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: GElax on November 13, 2012, 09:16:08 AM

Aţi auzit despre cireşi care fac fructe galbene la coacere?
Am găsit undeva,dar în loc să am şi eu,am lăsat o tentativă de înmulţire sau de cumpărare acolo!Of! :'(
Poate îmi dă cineva detalii în plus despre el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: Ninutz on November 13, 2012, 09:45:37 AM
Am vazut am si mancat. La noi sunt obisnuiti astfel de ciresi. Nu cred ca le trebuie conditii speciale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es draga da paru asta al tau nu  seamana cu perele noastre padurete alea mici si moi gustoase asa cit unghia de la degetul mare al miinii ?

einsteinitza

Geo, cu rusine recunosc ca pe alea nu le stiu! Astea sunt mari, nu sunt moi, seamoana cu marul la textura dar cumva si cu para, mai tari insa ca perele si mai crocante.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

La mine a aparut tot pe gutui ,acum mai multi ani. Eram pe EG,si activa acolo un domn Mister Wind. El m-a sfatuit cum sa procrdez: taieri drastice . Am tinut gutuiul citiva ani in friu,m si a rodit foarte frumos. Anul trecut n-am avut timp sa ma tin de el. Tot asa si anul asta,si s-a paradit cu totul. Acuma,soarta lui e pecetluita :topotul-in primavara. Romel a luat un pui de la el,dar daca va aparea in viitor si la pui,e clar!! Nu vom mai tine gutui.Are si un par mic, care anul asta a dat ceva semne,si daca  anul viitor apare pe el,zboara si ala.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu, de cand am rasfoit cartea lui Sepp Hplzer, Permacultura, am ramas cu mintea blocata la faptul ca el nu taie pomii.  Se poate? Ce se intampla daca nu sunt taiati? eu am doar vreo 2 pruni netaiati deloc,de-aia fara nume, cu prune de vara ce se coc devreme, la inceputul lui iulie dar m-ar tenta teribil sa nu mai trebuiasca sa fac taieri la pomi.
Exista efecte legate de productia de fructe sau dezavantajul e doar cresterea mai viguroasa, care face eventual recoltarea mai dificila, in special la fructe care merg la pastrare pentru iarna, cum sunt merii si perii?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Din cate stiu, apare alternana de rodire foarte pronuntat, dar numai la soiurile care nu isi normeaza singure rodul. Oricum fructele sunt mai mici.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

ce misto nu mai ciumpavesc perii si merii ii las de capatina lor

gomez99

anul trecut am patit ceva cu prunii si mai putin cu caisul de la tara. am avut un vierme care a mincat simburele. pruna cadea din copac de verde. taranii din zona spun ca e o viespe care isi depune oul in floare. acum ,viespe sau nu, cu ce ma sfatuiti sa stropesc si cind?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

trandafira

Quote from: geodezia on February 07, 2013, 08:00:06 PM
ce misto nu mai ciumpavesc perii si merii ii las de capatina lor

Unde e Geo? n-am mai "auzit-o".