Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

Dalia

Gradina mea, suna atat de frumos! Dar, deocamdata, trebuie sa recunosc ca sunt doar pe drumul spre gradina mea.

As vrea ca intr-o zi sa ajung sa ma bucur, nu de fiecare planta luata separat (asa cum fac acum), ci mai ales de intreg tabloul. Doar atunci o sa fiu multumita si o sa spun ca "am gradina". Dar sa nu se inteleaga insa, ca o sa stau botoasa pana atunci.  :)

O scurta prezentare: terenul, situat undeva pe un deal, are in jur de 1 hectar si este o zona de faneata (ingradit cu gard din sarma ghimpata). Gradina este proiectata, ca sa zic asa, in jurul casei, si este delimitata de terenul mare, cu un gard din lemn. Dar, fiindca totul este in camp deschis, am decis sa mai fac o bariera de verdeata (compusa din copaci, arbusti si trandafiri vechi), intre gardul care inconjoara intreg terenul si gardul din jurul casei. Cu alte cuvinte voi avea doua gradini:
- una interioara, aflata in jurul casei
- si una exterioara (intre cele doua garduri, dar nu pe intreg terenul ramas, ci tot in jurul casei)
Sper ca nu v-am zapacit prea mult.  +ham

Dar cel mai bine vorbesc imaginile:










claude

Dalia, deja e foarte frumos la tine, asa ca inceputul e foarte bun!   +apl  Si stai intr-o zona minunata, peisajul e superb, campul ala de margarete m-a dat gata  +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

 Claudelule, e frumos fiindca a lucrat mama natura, dar trebuie si eu sa dau o mana de ajutor, mai ales ca sunt atatea frumuseti pe pamantul asta.  Numai ca trebe sa o fac cu cap.  +ham


Asa, si acum, pot sa spun ca atentia cea mai mare o am focusata pe zona exterioara, cea pe care vreau s-o compun din copaci, arbusti si trandafiri vechi. Trandafirii astia vechi m-au cucerit iremediabil.  :x Ei vor fi piesa grea a tabloului. Deja ii visez si aici, si acolo, ba si dincolo...  +dns

roxanicibogdanici

bravo, !Dalia ma bucur ca pot vizita  gradina ta.Vad ca la tine e frumos fie iarna fie vara. Sa-mi trimit si mie te rog un buchet de margarete( cu radacina) ;)

Dalia

Si eu va primesc cu drag!  +hug Margarete, sigur, un buchet mare! De astea se gasesc.  :)


trandafira

Dalia, am vazut o albitzia la tine sau rhus tifina ? daca e albitzia, ma mir f mult si BRAVO pt tine.

Rux

Dalia,ai o gradina minunata iar zona este de vis.
De marea de margarete ce sa mai vorbesc ,ca am vorbit altadata ...
Superb. +rsp

einsteinitza

O gradina superba, dar n-ai ce face pasunea de margarete e grozava, orice faci in gradina imi fug ochii la pasunea aia. Mare lucrur sa ai asa ceva , au rcurat, si pentru gradina si pentru sufletul vostru. Ofera multa liniste si destindere.
Gradina e frumoasa, iar clematitele de vis. Si lalelele, si toate, am admirat-o pagina cu pagina. Felicitari. +apl +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Va multumesc mult! Ma bucur ca v-a placut. Am sa revin cu poze, de fiecare data cand rasare ceva; si nu numai: adica, vreau sa spun ca am sa pun niste imagini cu ceea ce se vede de pe fiecare dintre dealurile care inconjoara casuta cu gradina. Surprizaaa!  ;;)  :)

Trandafira, in poza este Rhus Typhina. Am plantat si Albitzia, dar de-abia in primavara asta. Stiu ca este cam sensibila la frig, dar am cumparat-o de la cineva din tara, deci este aclimatizata aici. Cu ceva protectie in primii ani, poate reusesc s-o fac sa reziste si la mine, intr-un final. Eu am vazut-o intr-un parc de aici, dar intre timp a disparut.


adrianam

 +apl
Pentru noi, cei care traim in cutii de chibrituri, pozele de la tine sunt ca o gura de rai!  ;;)

sicamin

Felicitari Dalia ! :-bd O gradina minunata si o zona la fel .
Campul cu margarete mi-a placut si mie ,dar daca intra Anasstasia in gradina ta ,cred ca nu mai pleaca  :D.

Dalia

Multumesc mult!

Vine ea si Anasstasia, si n-o mai las sa plece.  :D

Dalia

Dupa cum spuneam si mai sus, o plimbare de cateva minute, pe cele 3 dealuri care inconjoara casuta cu gradina mea, dezvaluie urmatoarele privelisti:





In imaginea de mai jos, in mijloc - stanga se vede casuta, departe de lume:


Dalia

Alte imagini, dar de data asta vazute din curtea mea:






anasstasia

M-ai omorit, nu altceva! Am vazut de ieri, insa nici nu am stiut ce sa scriu, cuvintele mi s-au parut de prisos. Si nu exagerez. Cimpul de margarete este chiar fara cuvinte. Nici nu credeam ca poate exista ceva atit de frumos la noi si sa nu fie stricat.
Nu stiu de ce spui ca esti la inceput, mie mi se pare ca ai curtea plina de flori. Totul este frumos la tine, nu pot decit sa admir...

Dalia

Ehhe, Anasstasia, nu zic ca nu-s frumoase floricelele, dar vreau un pic altceva: imi doresc ca arbustii si copacii sa mai creasca, sa dea un pic de structura gradinii. Sunt inca tinerei si nu si-au etalat adevarata lor valoare. Inca se pierd printre flori.

Acum, cand si trandafirii au fost secerati una cu pamantul, cam bate vantul in priveliste. Cand a sosit maica-mea la gradina, primul lucru care l-a spus a fost: "ce pustiu!". Dar isi revin ei!  :)

vernil

Ma alatur celorlalti si te felicit ca ai ales sa traiesti intr-o astfel de zona, zici ca-i raiul, acolo, la tine. Toata privelistea e superba, iar pentru mine, turmele de mioare sunt piesa de rezistenta, asa cum pentru tine sunt trandafirii vechi.

Dalia

Vernil, deocamdata si pentru mine turmele de mioare sunt piesa de rezistenta, fiindca trandafirii vechi sunt inca in vis!  =)) Dar ce-i drept, fiecare element va avea rolul lui.  :)

Rux

Dalia ,cuvintele nu-si mai gasesc rostul . Pe mine m-ai redus la tacere .
Ce sa mai zic . Minunat .
+hug
Cind ma gandesc ce planuri ti-am facut ... cu toti acei trandafiri plin de parfum ce vor poposi la tine in gradina,gandesc ca poate exista si colt de rai pe pamant . Cu siguranta ,un pic din el este la tine.  +rsp

P.S. E prea ocupat Claudiu ,cu mutarea   lui  .. dar il vom atentiona ,nu ? Ca sigur este total pe placul  lui gradina ,locul si ... totul de pe acolo ...

Dalia

Rux, ma bucur ca ti-a placut.

In legatura cu P.S., nu prea am inteles ce-ai vrut sa spui.

Rux

Am vrut sa spu ca si lui i-ar place . Maxim.

penelopa

Dalia, poti sa te consideri o favorita a sortii, cu gradina ta imensa in mijlocul naturii!!! ::)
Dar, vei putea locui mereu in singuratatea aia?!! (facand abstractie de oile din jur  =)))

anasstasia

Eu asa ceva imi doresc. Mie imi place linistea oferita de izolare.