Gradina Daliei :)

Started by Dalia, April 25, 2012, 07:18:53 PM

Previous topic - Next topic

claude

Toate ca toate, frumoase, se vede ca le place vara mai racoroasa de la tine, dar hosta aia  mi-a luat piuitul   +hypno  La mine vara trecuta au murit 3 din cauza caniculei!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Hosta aia e luata de la Baumax, la nimereala si la reducere, acu' vreo 2-3 ani. Dar am avut mana buna, dupa cum se vede. E mortala. Si pe mine m-a fermecat.  :x

Dalia


Ionela

Frumos cum numa-n vis se mai arata!  +apl
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

zamfira

O gradina cum mi-as dori si eu! Este exact gradina ideala, dupa imaginatia mea, dar de neatins pentru mine.

Dalia

Ma bucur ca va place. Anul trecut am facut bordura cu plante perene, si de-abia anul asta am cules roadele. Ma incanta si pe mine, mai ales ca am facut-o la nimereala, oarecum.  ;D

Zamfira, am colturi minunate, intr-adevar, insa intregul mai are de crescut si de aratat in viitor. Sa stii ca incet-incet... se poate pana la urma. Dar nu-i chiar usor, e drept. La toamna iar am de plimbat plante.  ;D

gabi_gabriella

Imi place mult gradina ...si asta e frumusetea ca ai mereu care ceva de mutat :)

Rux

Dalia,intrebarea mea este cum uzi tu gradina asta de vis .   Vad o stropitoare ,o galeata ,.. Te ajuti de ele ? Sau   ai fantana si pompa ?  Cam la cit timp uzi minunatiile astea  ?
Cred ca la tine  este un patrulater  fericit :  mana buna a posesorului gradinii ,soare darnic  , pamant roditor si ploi binefacatoare la momentul potrivit . (Eu nu am mai vazut o ploaie cam de doua luni ....)

P.S. Nu mai zic nimic de cum arata gradina ta . Permanent raman  fascinata  de atata frumusete ,de fapt de modul in care stii sa pui plantele in valoare .

Dalia

Stropitoarea si galeata sunt in peisaj fiindca tocmai plantasem ceva. Daca va spun ca vara asta am avut ploi cam la 2-3 zile, nu stiu daca ma credeti. Si asta in iunie si, culmea, in iulie! In lunile astea am avut in jur de 26 de grade, si foarte rar 30-32. N-am udat deloc gradina, ca in zilele cu soare se mai nimeareau si nori pufosi care faceau umbra pamantului, deci apa venita de la ploaie nu apuca sa se evapore. A fost o vara ca-n povesti, asa cum stiam eu ca sunt verile pe aici. Si noptile sunt racoroase.

Pe terenul meu curge un parau, foarte aproape de locul in care am gradina. De acolo iau apa pentru udat. Teoretic, ar trebui stropite doar plantele perene (si ce-i plantat nou). Din astea nu am prea multe. In plus, le-am pitit pe langa arbusti, intr-o zona unde nu bate soarele non-stop; adica, atunci cand arde mai tare, ele au fix umbra.

Anul trecut am avut si eu batai de cap cu seceta, si a fost mai dificil, fiindca gradinuta mea e destul de tanara, si a trebuit sa ud, din cand in cand, si arbustii mici, si chiar si copacii, coniferele. Ele nu au inca dimensiunile necesare astfel incat sa se umbreasca unele pe altele si sa impiedice evapoarea apei. Dar, intr-o buna zi, cu siguranta vor convietui fericite si in voia naturii, fara prea mult ajutor din partea mea. Am invatat ca o gradina insemana, mai ales, arbusti si copaci, si, mai apoi, flori. De aici rezulta armonie si munca mai putina!  :)

Dalia

As mai spune ceva, ca am chef de vorba.  :D

In poza a 2-a se vad multe craite. Ei, acolo este o zona unde am cativa trandafiri, iar printre ei delphinium, phlox... . Intre plantele astea exista o oarecare distanta, rezultata in urma plantarii. Stiam ca soarele de vara n-o sa le faca bine la radacini, si nici nu-mi place sa vad pamantul gol intre ele (si nici nu vreau sa ma spetesc carand apa). De aceea, cand am prins o zi in care pamantul a fost udat de ploaie, am presarat seminte de craite printre ele, tocmai ca sa faca umbra atunci vor creste. Si asa am facut si in jurul trandafirilor (nu chiar la toti  ;D ): pur si simplu am raspandit la radacina lor seminte de craite. Sunt si decorative, fac si bine din cate am inteles, si fac si umbra. Se vede treaba asta, in poza a 4-a, in jurul lui Mary Rose.

Rux

Aha. Ma gandeam eu ca trebuie sa fie cam asa. 
La noi au fost saptamaniile alea de peste 36 de grade ,fara ploi ,arsita mare ,soare care arde pur si simplu .. daca nu udai  era jale mare.
Foarte frumos si relaxant la tine.
Oricum pentru mine vizita in Bucovina a fost de neuitat . Frumusetea plaiurilor a fost intregita de bunatatea oamenilor. Parca este alta  Romanie. Cel putin asa era acum ceva timp...sper sa se fi pastrat asta.

Dalia

Si eu ador locurile astea. Imi place asa de mult ca, in orice directie as lua-o cu masina sau la pas, locuri minunate imi ies in cale, la doar cativa pasi. Este o zona splendida!

Legat de oameni, intr-adevar, sunt primitori si calzi. Pe langa asta, am remarcat ca in aceasta zona, exista si un simt mare al umorului. Asa, ca un fapt divers: intr-una din veri, cand prietena mea a venit in vacanta la mine (locuieste in Bucuresti, dar este din Constanta), s-a nimerit sa fie in vizita la mine un vecin mai in varsta (vecin insemnand un nene, din vale, care are casa la vreo 500 m  :D ); ei, Monica, ca de fiecare data, nu se mai satura de admirat si laudat aerul curat de aici; iar nenea ii zice, glumet: pai, aici, si cioara traieste o suta de ani.  =))

Rux


paraschivvvv

Bravo Dalia pentru gradinita.

Dalia


Dalia

Anul trecut am remarcat prezenta aricilor in gradina. Erau doi. Anul acesta, intr-o seara am numarat 4, dintre care unul era foarte micut, un pui. Doi tocmai servesc masa:


Ionela

Senzational! :yrk Presupun ca se servesc cu papa pentru catei ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Dalia

E hrana uscata pentru pisici. Se descurca mai usor cu ea. Si le place foarte mult. Am inteles ca aricii, cand sunt incantati de hrana, saliveaza in locul unde aceasta se gaseste. Si ai mei fac asta.  :)

Dalia

Gradina a intrat la somn, si numai cateva ramuri mai aduc ceva culoare:

Acer Sango Kaku - ramuri rosiatice, foarte ochioase:


Acer palmatum - ramuri de un verde foarte frumos (poza n-a iesit prea grozava):


Kerria:


Cornus, diferite specii:





zamfira

Elegante, expresive si ochioase! toata toamna am asteptat fotografii din gradina care imi place atat de mult! +rsp

Dalia

Multumesc.  :) Din cate vad, intr-adevar, am cam sarit toamna. Nu stiu cum s-a nimerit asa.  ;D

Dalia


:) Si, fiindca prea am trecut repede de la august la decembrie, am sa pun si niste poze din toamna asta:













Rux

Incantatoare si colorata gradina.
Chiar ma gandeam ce mai faci de nu mai zici nimic,macar in gradina ta. Ce bine ca ne delectezi cu asa frumuseti!

Dalia

Ce sa fac, Rux, deja astept primavara.  =)) Ce-i drept, am si motive, fiindca anul acesta am plantat destul de mult, si sunt nerabdatoare sa vad ce-a iesit cat de cat. Oricum, rezultatele ("marete"  ;D ) le voi vedea in timp.

PRIMULA

Quote from: Dalia on August 21, 2013, 02:26:09 PM
Anul trecut am remarcat prezenta aricilor in gradina. Erau doi. Anul acesta, intr-o seara am numarat 4, dintre care unul era foarte micut, un pui. Doi tocmai servesc masa:



Ce minunat! Si eu mi-as dori asa un vizitator, ori mai bine o pereche, care sa faca si puiuti! Nu stiu insa ce reactie ar avea cainele meu, care e destul de agresiv cu alte vietati, chiar din propria-i specie, cu exceptia "domnitelor" !