Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Nu stiu ce sa zic, dar pe mine mersul asta in cimitir parca nu ma atrage... ;D :P

claude

Pai nu te uiti la pietre funerare, te uiti la roze  ;D   Ce-aveti domne impotriva cimitirelor, eu ma plimbam extaziata prin cimitir, seara, cu iubitul meu de cand aveam 18 ani...liniste, pace, te puteai saruta in liniste fara sa deranjezi trecatorii care sa se uite urat  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pe mine nu ma streseaza, e chiar frumos, sunt o gramada de flori acolo. Era plin de bujori si caldaruse!

Si puzderie de trandafiri!
Doar astia doi erau in floare, adica mai era si un alba maxima cu flori albe ,alb pur. Dar culmea e ca asta care e ca Tuscany la culoare avea gramezi de pui, toata zona era plina, dar nu eram dotata. Erau multe feluri de trandafiri, si majoritatea lastarisera lateral deci nici macar n-ar fi fost nevoie de butasi, daca aveam ce-mi trebuie, si nici nu erau pe locurile oamenilor ca iesisera pe toate aleile. Mai erau cativa cu ramuri lungi foarte curbate,, plini de boboci mari perfect rotunzi, dar nu aveau nici o floare inflorita macar.
Singurul care nu avea lastari laterali, pui, era cel alb cu floare semidubla, care era cumva copacel.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cel alb e Alba semiplena, l-am gasit!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Sa fiu eu sanatos cati trandafiri am rupt din cimitir ,cate fructe am mai mancat,ce ma mai jucam cu oasele ...am copilarit langa cimitir si eram peste 40 de baieti nebuni prin bloc(generatia cu Decretu'!!)...acum zambesc cand ma gandesc la copilarie...trebuie sa merg sa ,,indrept lucrurile,,..sa ,,salvez,, ce am distrus...TREBUIE sa merg la pozat roze si ,,imprumutat,,in scop nobil butasi!! :D

claude

es, noi trebuie sa mergem impreuna, ca eu sunt dotata, am mereu in masina cazma de-aia militara, cu coada scurta  :D   Asa ca eu fac prelevari...de 'probe' urgent  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu eram cu bicla, de-aia n-aveam cazma! +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Sunt superbi trandafirii pe care i-ai gasit, Es! Nici eu n-am nicio problema cu mersul prin cimitir. Chiar imi face placere sa admir florile de acolo, si pot spune ca pana si pietrele funerare imi trezesc o oarecare nostalgie, gandindu-ma la oamenii care-au trait (mai ales) cu mult timp in urma.

In legatura cu treaba asta, trebuie sa spun ca am remarcat anul trecut, doi rambleri minunati, unul mov inchis, si altul roz, si am sa ma duc sa-i vizitez cand sunt infloriti. Am retinut ca cel mov este pe un mormant destul de vechi (data nasterii, trecuta pe piatra funerara, era inainte de 1900). Ambii au degerat dupa iarna asta lunga si grea, dar am vazut ca-si revin. Am sa le fac poze.

einsteinitza

Ma bucur ca-ti plac, daca se prind iti trimit si tie daca vrei.


Rosa foetida persiana.

Iar plimbare, iar descoperiri. De data asta determinarea e clara, Rosa foetida persiana. La o casa batraneasca, pe un gard, ramuri batute de flori arcuite ghirlanda.Pur si simplu aplecate de greutatea florilor. Frunze mici, miniaturi de frunze de salcam, foarte zimtate extrem de decorative, verde inchis. Flori batute galbene ca niste clopotei de un galben intens splendid pe frunzele verde inchis. Mirosul, nu neplacut, doar daca bagam nasul in el, de verzituri. Suuuperb. Nu aveam aparatul, am luat o ramura, am sa revin cu poze.
Am fotografiat ramura acasa.
Stapanul casei, un batran de 70 de ani, spunea ca mereu au ocrotit trandafirul, fiindca fusese plantat de strabunica sa. Deci, are peste 150 de ani. Mi-a promis in primavara un pui, fiindca face in fiecare an doi trei pui.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Auzisem ca Rosa foetida persiana are miros neplacut, fetid ...

einsteinitza

Am citit ca de fapt nu are decat un miros ciudat, prin diverse locuri. Altii spun ca are miros urat. Exista si un comentariu pe HMF , un cultivator care nu gaseste ca ar avea miros urat. Oricum, el este, corespunde tot-perisorii pe boboc, ghimpii, frunzele, lemnificarea rapida a ramurilor, imediat sub boboc sunt deja maro roscat.
Asa arata
http://www.museoroseantiche.it/viewnode.do?pagine_name=1+rfoetidapersiana
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Quote from: einsteinitza on May 26, 2012, 10:50:25 AM
Ma bucur ca-ti plac, daca se prind iti trimit si tie daca vrei.

Alba semiplena am comandat-o la Petrovic, insa pe cel mov mi l-as dori in gradina, daca se poate. Multumesc! :) Am sa-i prezint si eu pe cei doi din cimitir. Sper sa-i gasesc bine, la vizita.

In legatura cu Rosa foetida, am descoperit-o si eu in curtile a doua case. Arata de vis. Din pacate, una dintre tufe este mai in interiorul curtii si nu am cum s-o pozez. Asta arata splendid. Cealalta, un pic mai firava, este la drum. Anul trecut am incercat s-o prind din butas, dar n-a mers. Am in schimb o promisiune de la cineva, pentru toamna, cu tot cu radacina, fiindca a drajonat.

Din cate am observat, inflorirea ei prinde un pic si florile de liliac. Cred ca ar arata superb langa o tufa mov, si astfel se parfumeaza si aerul, in cazul in care foetida nu straluceste la acest capitol.  ;D

einsteinitza

Da, ce idee buna. Din ce am citit nu iubeste taierile. La cele vazute de mine era clar ca le taie, habar n-am cand, ma gandesc cum ar arata lasata cativa ani fara sa fie taiata.
Ce-mi place e ca florile au tijele scurte si se aliniaza ca margelele pe ramura, e batuta cu gogoloaie galbene. +hypno
Ce buna idee cu liliacul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Da.  :) Si in plus, imi place cum se arcuiesc ramurile, o adevarata cascada de flori galbene, dar ce galben!  +hypno  :)

sannamaria

azi am fost si eu la vanatoare de trandafiri ,bineinteles in cimitir  intr-un satuc prafuit si uitat e lume ,dar foarte drag mie  :)
siiii am adus poze cu aceasi trandafir pe care l-a pozat si Es ,sau asa banuiesc ! l-am vazut si anul trecut si chiar am povestit lui Claude dar atunci nu l-am pozat ! chiar miroase a verdeturi cum zice Es ! dar e superb !desi inca nu e inflorit complet !







urmatoarul cred ca e ceva canina ,dar e urias ,chiar la intrare in cimitir


in cimitir ,flori mici dar miros foarte bine [culoarea e un pic mai inchisa decit in poze ]





am mai gasit unu care inca nu e inflorit ,ma duc saptamana viitoare sa-l pozez[ e aici in satul meu unde stau eu ]  ,ma gandesc ca e altceva daca nu a inflorit in aceeasi timp cu ceilalti + boboci sunt altfel pozitionati ,adica sunt multi intr-un loc !


urmatorul e la mama in curte ,a luat lastari acum trei ani dintr-un cimitir din Tg Mures ,de atunci a crescut ca nebunul ,fratele meu ''destept'' il tunde in fiecare primava cu ii taie capul  ::) e parfumat ,are un val acum si un val slab mai tarziu - dar mai exact va spun in vara cum infloreste a doua oara ca pana acum nu l-am bagat in seama  +ham





nu prea are ghimpi doar in partea de jos unde e lemnificat .


ps : poate ma dati afara atatea poze am pus  +ham dar mai sunt in album daca vreti sa va uitati  ;D

claude

Ioi ce frumos arata lastarii aia de la trandafirul galben, asa arcuiti si plini de buline galbene  :o  N-avea pui, sa luam la toamna?  ;D

Si asta ultimul alb e minunat, si eu vreau  :D  Si e frumos si ala roz cu flori micute si parfumate...na ca acuma fac si eu ca Anasstasia, pe toti ii vreau  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

Claudia ! cand ma mai duc iau lastari  din ala galben daca vrei ,pui nu as putea sa iau ca e chiar in fata unei case ,langa intrarea in cimitir ! ala alb e ca si rezolvat ca imi da mama cati lastari vreau  :)


aaa si am adus una mica cu radacini si cu un boboc ,dar pe ala l-am luat din fata casei care a fost a bunicilor ,de acolo am avut tupeu sa iau ,acum astept sa vad daca rezista socului ,e ceva roz dupa boboc .

claude

 :-* :-* :-*  Acuma mai trebuie sa le gasesc doar loc  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

lasa ca si asa prea multa iarba de tuns ,pui trandafiri si scapi de o problema  ;;)

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da,da,da, exact asta e, ai vazut nu miroase frumos dar nici urat. Uite cum sunt insirati bobocii aia ca la pomul de Craciun, bilute galbene rotunde care umplu ramura, e grozav. Nici aici nu sunt infloriti in toata splendoarea, dar mai au cate o ramura in colturile ferite.

Canina ala alb e minunat asa cocotat, am vazut si eu cativa insa nu aveam aparatul, mi-a parut foarte rau.Am observat ca, daca au un suport alaturi canina devin urcatori, se duc la inaltimi apreciabile.

Da, si mie imi place mult cel roz, sannamaria, si eu vreau daca se poate.
Va rog insa sa faceti poze si la frunza-daca se poate la frunza rupta de pe tufa sa se vada partea aia de la baza ca o teaca, si la dosul florii, pentru zona aia unde se formeaza maceasa, si la gimpi. Sa lucram putin mai sistematic. Deja vad ca se aduna si sa nu ne zapacim.

Eu pot sa aduc din toamna dinc el incis la culoare din cimitir avea zeci de pui. Si de cel galben am promisiune in primavara.

Claude, cred ca ai sa ajungi un fel de Vintage Gardens pentru Europa, vei salva si reintroduce pe piata trandafirii vechi gasiti de noi ;) ;;)

Ma tot framanta ala roz cupat, de dulceata cum i-ati zis, trebuie sa il descoperim....

Avem Rosa foetida persiana, Rosa alba maxima varietatea alb pur si cea putin roz, Rosa centifolia, Rosa alba semi-plena....si inca cativa nedeterminati.
Daca sta cat de cat potopul asta, sa ploua macar mai linistit, mai fac o tura cu bicicleta la cimitir, sa mai iau butasi, poate s-au mai descis cei care erau pe cale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cel roz prezentat de Nicol
aici
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_2/72477935

Floare cupata la inceput cu mijlocul impartit in patru cu nasturel in mijloc, boboci cu frunzulite in partea de jos, nu si sus,d eci fara moate, spini lungi ascutiti si subtiri nu foarte desi, parfum puternic, frunze aproape mate verde deschis...
ce ziceti de Gros Choux d''Hóllande?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

Es ! asa e nu miroase bine dar nici urat ! cand ma mai duc fac poze si la frunze ,ghimpi etc .
Bineinteles ca o sa-ti aduc si tie din ala roz  :)

anasstasia

Rosa foetida persiana as vrea si eu lastar, butas, ce o fi. Ma intereseaza foarte mult. Daca nu il comand oricum de la petrovic. Vezi Claude, cum rideai de mine, cum sint eu de stringatoare?!? ;D

einsteinitza

Fac eu rost de pui in primavara, am trei promisiuni.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro