Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

claude

Quote from: einsteinitza on May 27, 2012, 06:41:21 AM
Cel roz prezentat de Nicol
aici
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_2/72477935

Floare cupata la inceput cu mijlocul impartit in patru cu nasturel in mijloc, boboci cu frunzulite in partea de jos, nu si sus,d eci fara moate, spini lungi ascutiti si subtiri nu foarte desi, parfum puternic, frunze aproape mate verde deschis...
ce ziceti de Gros Choux d''Hóllande?

Es, nu ti se pare ca seamana cu al meu?  ???  Ca nu sunt foarte4 clare pozele, dar mie mi se pare ca aduce mult cu al meu  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Nu seamana cu al tau, al ei apleaca florile, parca ar "curge" trandafirul. Seamana cu ce a spus ES, doar ca in pozele de pe HMF, floarea parca nu ar fi atat de cupata.

claude

Mie mi se pare ca si la al ei 'curgerea' e data de aplecarea lastarilor, nu mi se pare ca floarea e aplecata din codita ei  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf


einsteinitza

Parca al tau nu sta si cupat...habar n-am sunt si eu la inceput cu astia vechi....
Din teorie stiu asa- ghimpii, teaca aia de la baza frunzei, frunza, moatele alea verzi de pe boboc, baza florii, staminele. Astea sunt cele care difera si cu care poti recunoaste un trandafir.




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Offf, grea treaba cu determinarile! Parca seamana cu cel gasit de Es, parca nu!!!!!!!  Intr-adevar, floarea se apleaca din codita, nasturelul in mijloc, dar..... mie mi se pare ca floarea e cupata pana la sfarsit,  floarea si bobocii mi se par un roz mai deschis decat cel de pe HMF...... Nu stiu!
Es, am butasii din trandafirul acesta gata de trimis. Maine dimineata  ma duc la cimitir dupa butasi din ceilalti. Ii trimit odata sau separat? Daca ii doresti pe toti odata, marti dimineata ii pun la posta. Daca nu, pe acestia ii pot pune maine dimineata. Pe ce adresa ii trimit, cea de la Slanic sau la Bucuresti?
Dancoman, tie pe ce adresa sa-ti trimit butasii? De care ai dori?
Sambata am fost la plimbare( cu treaba) pe traseul Tecuci- Focsani-Barlad. Din pacate n-am putut opri si nici n-am avut aparatul la mine. Am vazut o gramada de trandafiri "de dulceata". Mi-a ramas in minte unul cu floare mare, multe petale si culoare greu de descris, roz inchis parca spre indigo, nu stiu s-o descriu, in orice caz superba.

claude

Nicol, nu pot avea si eu butasi, te rooooog!  :-\

Pe mine m-ar interesa primul, cel cu floarea care devine alba si al 2-lea, cel roz parfumat, cu florile aplecate
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pentru mine asresa de Slanic. Eu ce sa trimit in schimb?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Quote from: claude on May 27, 2012, 08:55:30 PM
Nicol, nu pot avea si eu butasi, te rooooog!  :-\

Pe mine m-ar interesa primul, cel cu floarea care devine alba si al 2-lea, cel roz parfumat, cu florile aplecate
Sigur, Claude, trimite-mi adresa, te rog!

einsteinitza

Un alb curat, in gradina mamei.
Foarte frumos,, foarte parfumat. Frunzis perfect mat verde albastrui, boboci cu multe frunzulite la capat, cu perisori fini. Nasturel pe mijlocul florii. Are tendinte de urcator, dar anul trecut a fost cam necajit de montarea gardului.Din cate am aflat de la un vecin are peste 80 de ani.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Foarte frumos!
Inflorirea este singulara?

dancoman


einsteinitza

Da, ma tot uit. Am citit si toate referintele. Insa seamana si cu Blanche de Belgique, ce zici?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Asa este,pare mai degraba Blanche de B....Ieri am pozat si eu ceva de prin Chitila.Primul este un rugosa (nu sunt sigur ce este,eu nu l-am vazut mai inalt de 1m caci este taiat in fiecare primavara de jos)

einsteinitza

Poate e acelasi cu ce am pus eu la inceput, seamana.

Cat despre alba ala, eu zic ca seamana foarte tare cu B de B,fiindca spealele au frunzulitele alea mai latute putin in varf, la alba maxima la boboc sepalele sunt lungi dar nu au frunzulite late ci foarte inguste, ascutite, ca niste sageti......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Un roz intens tigrat cu parfum placut(7 din 10 pct.) fotografiat in cimitir(imi pare rau ca nu am memorat bine locul ,acum trebuie sa ,,scormonesc,, din nou in cautarea lui!!),avea cam 1,2m inaltime si era ,,pricajit,, rau,neingrijit)La prima vedere am zis si eu ca un amator ca:E de dulceata-fara sa bag in seama ca este tigrat,dar uitandu-ma mai atent am observat ,,zebrele,,...sa fie..?  http://www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.25376

einsteinitza

Seamana foarte tare, de ce nu ai facut si alte poze? Seamana extrem de tare, ai luat butasi? Ce tare, nu ma asteptam sa gasim vargati! +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on May 29, 2012, 05:39:20 AM
Seamana foarte tare, de ce nu ai facut si alte poze? Seamana extrem de tare, ai luat butasi? Ce tare, nu ma asteptam sa gasim vargati! +apl
nu am putut pentru ca am fost duminica si era plin de lume,si-asa se uitau urat la mine caci se pare ca sunt alti ,,ciocolatii,, care obisnuiesc sa fure flori si ,,alte,,de prin cimitir,am facut poze pe fuga...trebuie sa merg din nou cum se mai opreste ploaia(si se usuca  caci am venit plin de noroi)

dancoman

si un trandafir pe care nu-l cunosc(sa fie Sexi-Rexi???)pe care nu l-am pozat corespunzator,fiind parca mai spre oranj la culoare.

dancoman

si inca o poza

einsteinitza

Asta e la tine in gradina sau tot la cimitir?????
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on May 29, 2012, 09:15:19 AM
Asta e la tine in gradina sau tot la cimitir?????
la cimitir,sper sa le fac poze mai bine cand voi mai ajunge acolo.

einsteinitza

Poze cu felul ramurii-rigida, laxa, internoduri pozitia florii pe tufa, ghimpi, baza florii, boboc, toate ajuta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

am mai gasit unul alb ,pun aici poza ! Es ,vezi tu daca merita mutat  +rsp
e parfumat ,are un parfum dulce parca seamana un pic cu lacramioara -cam la fel de intens ca lacramioara [ nu ma pricep sa-i dau nr la parfum  :D] infloreste o singura data ,petalele din mijloc au o tenta rozalie .flori 6-7 cm ,unii mai mici .







pozele cu tufa ,a fost facuta de juniorul meu  =)) pt ca i-am povestit de trandafiri si el a zis ca nu conteza ca ploua ,el merge si face poze  :)


ghimpi are doar spre baza pe lastari batrini .

sannamaria

si mai e unul [ gasit de Junior cand a fost la pozat ]desi pozele nu sunt foarte relevante ,o sa mai fac niste poze cand am drum pe acolo ,stiu sigur ca infloreste o singura data .