Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

anasstasia

Stiu ca nu este. L-am cumparat drept GT, de aceea l-am si trecut la necunoscuti. Mi-ar placea sa stiu ce este, face flori tot timpul este foarte harnic.
Nu prea am facut poze la trandafirii de unde am luat butasi, m-au impresionat foarte mult monumentele. Da, am luat butasi si din cel grena. Mie imi semana oarecum cu Foc de tabara, avea o bordura mai neagra pe exteriorul petalelor. Nu-mi amintesc de parfum, insa eu nu-i prea miros. Daca arata bine pentru mine este suficient.  :)

claude

Deci practic tu ai luat butasi din cimitire fara sa stii ce ai luat?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Am luat butasi de la cei care aveau flori si mi-au placut, insa nu stiu cum se numesc. Sa vedem daca se prinde ceva..
In ianuarie voi merge si voi lua butasi, iar atunci chiar voi lua la ghici, insa o sa fie o surpriza placuta daca se vor prinde sa vad cum infloresc.

claude

aaaa, deci i-ai vazut infloriti in vara si acum ai mers la punct fix?  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Nu. In noiembrie cind am mers in cimitir multi dintre ei mai erau infloriti. Si din aceia am luat butasi. Cel rosu-grena era absolut spectaculos.
http://anasstasia.sunphoto.ro/Cimitirul_evreiesc_de_rit_sefard/83011626
Am mai gasit unul roz pal care semana cu un trandafir vechi. De asemenea acesta era extrem de parfumat: http://anasstasia.sunphoto.ro/Cimitirul_Bellu/83011808

claude

Deci ai fost smechera si ai luat doar trandafiri remontanti  ;)   

O sa fie interesant cu cei pe care o sa-i iei in ianuarie, pe nevazute, o sa astepti cu sufletul la gura sa vezi cum infloresc  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Un pic smechera tot am fost  ;D O sa fie interesant sa vad daca se vor prinde cei din ianuarie si ce trandafiri vor iesi. Abea astept.  :)
Asa-mi mai astimpar dragostea de trandafiri pina ii vad pe cei de la tara  :)

claude

eu cred ca depinde ce frig vor suporta butasii din ianuarie pana ii recoltezi
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Abia aetept sa vad rezultatele. Eu am adus butasii in casa, si cersc, am ce face in iarna, numar frunzele de trandafir si ardeii iuti! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Fiind zilele astea libere,, am avut timp sa citesc, asa ca am descoperit ca am vreo 10 tufe din acest trandafir, din pacate nu mai gasesc pozele.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.212857
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Doamne Es, este superb! Cum ai ajuns sa ai 10 tufe? De unde l-ai cumparat? +hypno

claude

  10 tufe?  +hypno   Pe HMF vad ca e dat ca rambler, dar am vazut poze cu el in postura de arbust, la tine cat a crescut?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

E o poveste lunga....sunt in tot Slanicul de- a lungul trotuarelor. Tampitii de la primarie ii tund scurt primavara, deci nu prea vezi cum cresc, si florile le zaresti doar spre mijlocul tufei. In fata casei eu le- am interzis sa ii taie, pentru ca le taie unicul val de flori, si in trei ani au depasit 2.5m.  Sunt foarte frumosi cand sunt in floare, cu flori in toate nuantele. Mie imi place si povestea numelui, Seven sisters,dat de japonezi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

E minunat,mi-as dori si eu un butas.Unde se gaseste?

einsteinitza

Se gasesc in fata casei mele, pe strada.
Incercam, la inceputul verii. Este insa un neremontant, dar e parfumat si se umple de flori in perioada de inflorire, cam trei saptamani.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Stii cumva cum se numeste?Te voi anunta la vara cind sunt acasa,poate reusim  cind se pun butasii la inradacinat

anasstasia

Se numeste Rosa multiflora f. platyphylla.
Es, prin Bucuresti nu l-ai vazut?

einsteinitza

Nu, nu l-am vazut. Insa la noi pe spatiul verde sunt cu duiumul,, pacat ca nu prea le vede nimeni florile. Din pacate si ai mei vor avea niste probleme,fiindca  netaiati au ajuns sa invadeze trotuarele.va trebui sa bag foarfeca in ei dupa inflorire.
Oricum, lasati asa sa creasca sunt minunati, pentru un grup de tufe informal, spre salbatic...
Larisa, vezi deasupra pozeinumele, fa clic pe el si intri in descrierea de pe Hmf.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Vazusem numele latinesc dar credeam ca are si un nume comercial,de asta am intrebat.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Carina, felicitari, eu cel putin cred ca American Pillar ala e chiar el, merita sa iei niste butasi. Am descoperit pe Hmf  o poza cu ghimpii, raritati mai nou, si sunt identici.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.30154
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Ioi, ce ma bucur ca e el +dns
Mai ales ca am reusit sa prind doi butasi, asa ca o sa-mi fac o bolta pe cinste  ;D

Dalia

Carina, sper sa se prins si la mine Americanul trimis de tine. Butasii mei sunt afara, musuroiti. Insa ultima data cand i-am inspectat aratau bine.  :-bd

einsteinitza

In vara ma gandesc sa facem poze la detalii si sa inventariem descoperirile, ca vad ca incep sa se adune!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Sannamaria, oare mai ai pozele cu cei gasiti de tine si de junior? Ma tot uit sa mai gasesc cine sunt vechiturile , dar imi pare nespus de rau ca lipsesc pozele. Cautam sa ii dau uni nume mai ales celui roz difana de tip polianta, dar nu mai sunt poze!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro