Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

dancoman

Ce sa laud la pispirica aia ca' abea am pus'o asta iarna!Oare daca ingrop o craca(vorba cuiva intelept cunoscut mie!) :Dde L.Odier o face radacini sa-ti dau prinsa?

geodezia

pai pina in august mai sunt 3 luni are timp cum sa nu aiba ..
de aia ma mirai io de ce nu aratasi minunea asta .. ce sa mai cumnata l-a decretat trandafirul anului .. az-noapte la noi a plouat fratilor ore in sir sunt asa multumita nu va zic ca aseara am plantat rasadurile de rosii din semintele de la coana Jalba ale ratacite  puse in prima zi dupa paste la insamintat si aseara le-am si pus in gradina asa rapiduletu au crescut ..  +dns +dns
mama cite rosii o sa am daca rezista peste vara iar fac o juma de tona de rosii

einsteinitza

Fi-ti-ar rosiile la trandafiri vechi! :P


:D

Anas, cel rosu urias era parfumat?
Este unul rosu frumos prezent prin toate curtile vechi dar fara parfum pe care incerc sa il determin, oare cine o fi?

Sunt unii absolut superbi pe drumul vechi  cum ajungi spre Fundulea, din pacate nu avam aparatul, erau o nebunie! Plus ca am vazut un gard de piatra cu vreo 6New Dawn batrani, splendid, ca din reviste!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Nu, nu este parfumat. Si eu mi-am bagat repede trompa in el, dar parfum ioc.

anasstasia




anasstasia

Iar acestia 2 mi-au placut foarte mult. O sa incerc sa iau butasi:

how to screenshot on windows 7

picture sharing


anasstasia



einsteinitza

Maaama , :(, da, asta rosu se gaseste in multe urti, ma tot intreb cine e. Un buchetar rosu fara parfum care poate creste foarte mare si bogat....
Iar cel care te-a vrajit cu parfum, are niste flori cu o forma grozava, imi aduce aminte de cineva, sa nu zic prostii..inca...
Iar cel alb cu flori mic e delicat, de portelan....

Vad ca incepi sa ii ghicest i, si mie imi pare ca ala e Iceberg, la prima vedere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Uau, ala alb-roz cu flori marunte e minunat  +hypno  Eu am o floricica la unul din butasi, un grena semi-dublu, maine ii fac poza, am sosit doar acum seara acasa si am gasit floricica
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

nicol

Vai, Anastasia, cel roz cu floare bogata  m-a lecuit de somn noaptea asta! Este superb!

anasstasia

Si mie imi plac cei 2 de nu mai pot. O sa incerc in toamna sa iau butasi, ca peste vara nu are cine sa-i ude. O sa iau si din cel mare si rosu. Imi place de el, este ca tancul  ;D
Ultimul imi pare a fi englezesc sau un trandafir vechi. E clar ca e altceva, e un trandafir special. Tare ma bucur ca l-am descoperit.

einsteinitza

Ma tot uit de jumatate de ora la florile alea mici, asa de tare seaman cu Apple Blossom, chiar si rasucirea aia pesete stamine la ultima petala, ca un fel de rest de petala, frunzele lungi, ascutite, verde deschis...dar parca nu cred...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


einsteinitza

Rux, parca totusi nu.
Eu la The Fairy vad patru randuri de petale nu doua, cum vad la asta, sepalele-frunzulitele care imbraca bobocul- se desfac devreme si stau ca niste stelute, rasfrante la orizontala, pe cand la TF stau mai mult timp pe boboc, nu se rasfrang asa, tot sepalele la necunoscut au niste frunzulite lungi in varfuri, ca niste ate, acelasi lucru si lateral, o pereche de laterale lungi.....mai trebuie sa sapam. Dar poate gresesc, important. E sa gasim cine e. Anas, din ce an e mormantul, stii?

Aseara ,dupa toate selectiile de pe hmf, reusisem sa ajung la 102 variante de cautat! Cred ca am sa reduc si anul, sa pun data creatiei inainte de 1970, ce credeti, ca nu am rabdare sa vad atatia! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Cei 2 frumosi nu erau in zona mormintelor. Erau plantati pentru decor in alta zona.

einsteinitza

Aaa, am inteles, deci nici o sansa sa ii legam de ceva.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Am o rugaminte, daca se poate, pentru toti cei cu vechituri in colectie, din surse sigure ;;)

Cand puneti floarea la topicul trandafirului respectiv, puneti si o frunza completa, un boboc, o ramura, tot ce credeti ca ajuta.
Deja sunt multi vechi pe forum si merita sa ii avem ind etaliu, cine stie , mai denumim din astia necunoscuti. Mi-a ramas pe creier rozul ala pus de un forumist mai nou, trandafirul de la bunica, am uitat cine l-a pus scuze! Era atat de frumooos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: Rux on May 30, 2013, 06:16:32 AM
Eu cred ca este Fairy .
Priviti frunzele si veti vedea ca nu este The Fairy,la TF sunt mai inchise si lucioase.

einsteinitza

Dane, dar ce Zici, ala cu flori marunte o fi Apple Blossom?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Va mai aduceti aminte de monstrul pe care l-am fotografiat pe un gard? Ramblerul urias?
Ei bine , ieri am reusit sa iau lastari si sa aflu ca este plantat cu 80 de ani in urma! Batranica ce locuieste acolo a fost foarte draguta si simpatica.
Este vorba de cel din josul paginii
http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2582.100

Am facut poze de detaliu
.



Este clar Excelsa. M-am uitat si la pozele de pe Hmf, si mi-a placut mult comentariul unuia dintre membri, Cris. Era vorba despre taierile ce ar fi necesare la el.



......"don't do a thing. it grows wild around town here, it was the rose that was planted on railroad banks to keep folks off the tracks. it grows and grows when it stops, nobody knows. no one does anything for it. i suspect there are times when zealous people try to kill it by pruning it and it comes back anyway. no one winterizes or automatically prunes it and it is always smiling back the next year."

"Nu ii fa nimic. Creste salbatic prin jurul orasului pe aici, era un trandafir care a fost plantat de-a lungul cailor ferate pentru a-i tine pe oameni departe de sine. Creste creste si nimeni nu stie cand se opreste, nimeni nu stie, nimeni nu ii face nimic.
[/quote]Banuiesc ca sunt cazuri cand au icnercat sa il starpeasca, prin taiere, dar oricum revine la loc. Nimeni nu il protejeaza iarna , poate il taie in mod automat, si e la fel de zambitor in anul urmator!" =)) ;D

Este unul din ramblerii cu ramuri foarte lungi si moi, care se preteaza ca acoperitor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Seamana bine,si bobocul este identic,numai descrierea de pe HMF  ma incurca cu acel ,,verde inchis,, al frunzei(ma refer la Apple B.)Am vazut ieri unul pe care nu il stiu,ce ziceti??(am si poze cu frunza etc)

einsteinitza

Ce culoare!
Parfum? De cand era mormantul? Butasi?
Parea tinerel sau avea si ramuri vechi?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro