Din vechile gradini ale orasului

Started by einsteinitza, May 11, 2012, 08:26:42 AM

Previous topic - Next topic

zamfira

si inca o fotografie pentru voi...

sannamaria

am fost ieri la cimitir si am gasit trei trandafiri  :D
nr 1
rosu ciclam  intens ,flori mici cam cat o moneda de 10 bani poate un pic mai mare ,fara parfum ,daca-l miros mult parca miroase a iarba .
cidat e ca de 5 ani merg acolo si nu l-am vazut inflorit ,deci nici nu stiam ca acolo e un trandafir ,si era la 3 metri de mine  ::)bineinteles copilul l-a descoperit .
cred ca e ceva rambler vechi ,ca e intr-un prun .




nr 2
un pic mai deschis la culoare decat celalalt ,poze doar cu floarea am ca restul pozeleor e in telefonul sotului ,dar cand ajunge acasa o sa descarc si pozele cu tufa ,ca asta nu mai era catarat in pom  :D
tot fara parfum ,si asta tot in fata ochilor mei a fost  +ham
in poza e in borcanul din stanga

nr 3 ,
un roz cu flori micute ,dar tufa imensa de 4-5 metri latime si mii de  boboci


poza de grup



ps : pozele sunt cam naspa ,ca l-am trimis pe copil impreuna cu sotul sa faca poze ,ca era iarba pana la brau si mi-e mie frica de serpi ,soparle si alte alea  ::)
o sa mai fac poze la florile ce s-au mai deschis in borcan  :D

einsteinitza

Sannamaria,  :x :x
Exact pe astia ii vanez si eu prin Slanic, fiindca sunt rambleri din cei tarzii, abia acum infloresc! I-am vazut in cateva curti, cel rosu este chiar in gradina mamei mele. Abia anul asta s-a dat in petec, fiindca tatal meu nu lasa trandafirii netaiati! -am succes pe linia asta" ;D
Acum a fost lasate necoafat si e minunat. Nu am ajuns inca sa analizez detaliile, de abia infloresc cateva flori, eu il banuiesc a fi Excelsa, dar e numai o banuiala.
Celalalt, cel ciclam , mi se pare adorabil. Oare pastreaza florile asa cupate? Oricum, faptul ca sunt trandafiri tarzii, doar acum incep inflorirea, nici macar nu sunt in plina floare, mi se pare excelent. Cand ma gandesc ca, de ex alba au terminat deja totul...
Si, mai ales, in genul asta de trandafiri nu bagi niciodata foarfeca, dupa ploile aste ma uit cu groaza cati am de decaptitat, unii cu flori care nu au mai reusit sa se deschida!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

si eu m-am mirat ca infloresc asa de tarziu .
cel inchis si-a mai deschis florile in apa ,dar cel ciclam dechis a ramas asa cupat ,fac poze si il pun  :)

m-am uitat pe HMF si eu cred ca e Excelsa ...
mersi Es   +hug

einsteinitza

Nu ai pentru ce, si eu sunt interesata. Oricum, am gasit si eu unul ciclam rambler, probabil tot un hibrid wichurana, ca astia sunt tarzii. Acum infloreste, are florile pompon cu petale marunte, arata mai degraba ca o tufanica batuta. Este un ciclam intens aproape fosforescent dar in timp trece prin roz apoi la maturitatea floarea devine un roz deschis, acelasi efect ca la Ghislaine, de flori de mai multe culori. Florile sunt ca niste pompoane, batute, mici , buchete. Acelasi frunze ascutite inguste. Ma gandeam ca e acelasi cu rozul tau dar nu, la asta florile nu raman cupate, se deschi complet.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Cel rosu buchetar l-am vazut si eu saptamana trecuta cand am fost la cimitir, un exemplar imens cocotat intr-o tuie la fel de imensa, cred ca ajungea la 7-8 metri.
Din pacate n-am avut cu ce face poze, am luat aparatul la mine dar bateriile erau acasa  +ham
Poate ma mobilizez sa ajung si saptamana asta, mai ales ca abia incepea sa infloreasca, erau deschise doar cateva buchetele

Dalia

Trebuie sa iau si eu la pas stradutele cu case si cimitirul, cat sunt infloriti trandafirii, dar nu stiu cum se face ca tot aman.  :-\

Drumul ce duce spre gradina mea este batut, la un moment dat, de un grad viu de maces. Pozele nu au iesit prea grozave. In realitate privelistea e mult mai aratoasa.





einsteinitza

Sunt foarte deosebiti , dupa mine. Au un aer teribil de delicat,cand sunt in floare, dar si asa ca tufe, mai ales singulare, cu ramuri arcuite, tufe destul de exhilibrate daca nu au acut intamplari nefericit. Dar sunt ca tancul, nimic nu le distruge!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nu e chiar dintr-o gradina veche, dar am trecut pe langa el si mi-a atras atentia, e in zona barului din sat si pana acum nu l-am vazut niciodata  =))  
Tufa are acum aprox. 2 m inaltime, dar nu a fost tuns niciodata, are multe ramuri chele, a construit el in timp ce a putut, urcand cu lastarii floriferi tot mai spre varf, deci e clar ca nu era de lasat de capul lui.
Frunzele sunt verde mat, in poze par lucioase pentru ca era dupa ploaie, erau ude. Nu stiu daca are parfum tot din acest motiv. Dimensiunea florii 3 cm, floarea ramane cupata pana aproape de scuturare, culoare roz somon. Proprietarul ice ca remonteaza, o sa-l urmaresc, ca nu ma bazez eu pe ce zice el  :D
Ghimpi de speriat  ;D

                 


"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

vezi daca nu mergi  la bar  =)) nici nu stii ce pierzi  :D

dar chiar are o culoare foarte frumoasa ,ai luat lastari ? ;;)

claude

 =))  da, ar fi cazul sa ma apuc de baut! Da' asta e ca si cu aia ai tai de la cimitir, oriunde merg spre sat trec pe langa bar si tot nu l-am vazut  ;D 
Sigur ca am luat lastari, am pus 2 la inradacinat si de la ceilalti am recoltat mugurii si am altoit 6 portaltoi  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Ohoo, ce culoare, cam rara la vechituri! Am incercat niste selectii cu advanced search pe hmf, dar n-am avut succes. Claude, asa din poze, parca seamana cu alba la frunze, ceva mai gofrate si mai groase, sau ma insel? Oricum, poate arunci un butas doi si spre mine cand ai ceva timp! Se pare ca e la sfarsit de inflorire, poate mai beneficiaza si de ingrasamantul vreunui cetatean turmentat, si totusi e mare si des!
Daca tot te-ai pus sa inmultesti ce gasesti, vechituri, ar fi bine sa comletezi fisele pe care ti le-am trimis cu toate datele, si sa le pui eticheta cu un nume de lucru. Deja s-au adunta peste 25 de descoperiti pe forum. Or fi unii aceeasi  dar multi sunt chiar noutati  ;D interesante, dupa mine.

Sannamaria, parca ti-am trimis si tie fisele, nu ti se par utile?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, asa sunt frunzele, groase si parca putin gofrate, dar nu stiu daca e vechi ca proprietarul zice ca reinfloreste  ???   In plus, mi-a spus ca l-a cumparat de la Palacsay, stii tu, pepiniera aia din Cluj de pe vremea lui Ceausescu, desi e cumparat dupa revolutie.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu cunosc pepiniera, pe vremea aia nu ma interesau trandafirii! :D
Nu arata a modern, sau cine stie,o incrucisare de vech ituri facuta mai nou. Toutul arata insa a vechi ghimpii, frunzele, marimea florii.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Ti-am trimis pe mail  niste fise de determinare cu punctele cheie. Eu mi-am cumparat un determinator intocmit de cei de la Rose Rustlers. Stai ca mai trimit, cine stie unde am trimis! Vezi pe mail ca le mai trimis o data. Se cheama fise determinare!chiar sunt curioasa daca le primesti, mailul ala din profil , ala este, nu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Interesant nu e asa? Cate puncte sunt ca sa faci o determinare corecta...... +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sannamaria

e foarte interesant , chiar ma gandeam ca asa poti identifica trandafirii foarte sigur  +rsp

einsteinitza

Ramblerul ciclam este si pe la noi, foarte mare, cu inflorire foarte tarzie
Abia acum este in floare.
. in weeken am sa fac si poze de detaliu, oare cine sa fie?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Mai sunt dou. Rambleri prin oras, mai deschisi la culoare. Unul este un roz bebe in nuante aproape pana la alb, extrem de frumos. L-am vazut in mai multe locuri insa aici unde am facut poza era pe un gard despartitor de plasa, pe vreo douazeci de metri, un gard tot cu bombonele roz! Era extrem de delicat si poetic.

Am sa incrrc sa fac si alte poze, dar era soare si mi-au iesit cam spalacite.

Celalalt e ciclam, dar mai deschis putin si mai intens, mai fosforescent decat cel din postarea anterioara.
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Mama ce frumosi sint!
Es, sa sti ca nu am uitat ce am vorbit, insa nu-mi fac timp sa ajung pe acolo.

zamfira

Am gasit in orasul Saliste din Sibiu acest urias trandafir, iar proprietarul a fost atat de amabil incat ne-a dat voie sa-l fotografiem. Ne-a spus ca are trei ani.
Este si el atacat de fainare, destul de puternic, in ciuda stropirilor cu fungicid.

einsteinitza

Cum adica trei ani? Doar atat? Pare mult mai batran...
Multumesc anass.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Pe tot peretele, am numarat, erau de fapt 5 plante identice, oricum foarte mari, fiecare. Cred ca, pe langa marime, ceea ce mi-a tras atentia a fost faptul ca buchetele de flori erau asezate la distante egale intre ele, incat formau, daca as putea spune asa, un fel de friza decorativa. Am facut butasi din ramurile primite si i-am pus la inradacinat. Sa vedem...