TAIEREA DE PRIMAVARA

Started by lordu, March 07, 2013, 12:47:30 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Geo, cred ca mai ai ceva de asteptat! Si eu stau cam la fel, dar deja scot varza afara ziua. :D am senzatia ca e ceva mai liber pe terasa asa, dar seara intra la loc!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

Geo , e bine ca aveti loc si tu si paharele in casa  :). Inseamna ca sotul tau e indulgent de permite asa o convietuire cu atatea rasaduri in casa .

claude

Maine cred ca execut si eu taierile...ca la aia aprox. 20 de TH pe care ii am nu e mare scofala  :D    In rest am doar vreo 4 englezesti la care sa scurtez portiunile innegrite
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabi_gabriella

Am inceput si eu sa tai la ai mei. Dar iar s-a facut frig si bate vantul , asa ca am intrat in casa

geodezia

la mine nu au patit nimik taieturile facute inaintea viscolului  doar la un catarator pus pe un spalier au picat citiva lasatrei in rest toate bune si frumoase  ma ginsesc la catelusa foxterier ca o fi facut rele ca mai imi sapa din flori si poate o fi dat cu ei jos .in toamna am luat ceva rose de la Clematite si va pot spune cu mina pe inima ca rosele au trecut cu bine iarna am fffmulti lastarei deci plante sanatoase .. sper sa ma bucure cu floricele anu acesta .stiu ca 2 ani nu trebuie sa fac taieturi

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Taiat tot si dezmusuroit. Cred ca am rata de prindere 100% din trandafirii de asta toamna.  :yrk
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ai desfacut si ce ai plantat in toamna? Poate era bine la aia sa mai astepti.
Oricum asteptam pozele cu ei infloriti!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Nu cred puteam sa mai astept, ca riscam sa-i inabus. Ieseau aburi din ei cind dadea soarele.Oricum, nu cred ca mai vin temperaturi negative.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

geodezia

cica duminca noaptea -1 sau -2 grade  minimum cica vreo -4 grade miercuri

claude

Quote from: lordu on April 06, 2013, 09:13:14 AM
Nu cred puteam sa mai astept, ca riscam sa-i inabus.

Dar au lastari maricei? Ca se tin musuroiti mai mult timp cei plantati nu in ideea ca ingheata, ci pentru a ajuta prinderea, faptul ca sunt acoperiti intarzie un pic lastarirea si in felul acesta radacinile au timp sa lucreze la prindere
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Si sa nu se deshidrateze! O zi cu cer senin de primavara ii poate deshidrata terbil.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Eu i-am lasat pe ai mei cuminti sub musuroi. Ii scot peste 3 saptamini daca sint suficient de dezvoltati.

geodezia

am mai umblat si eu cu furtunu in mina azi ca ce sa fac si eu cum sa stau potol .. am udat cei pusi zilele trecute ca mi s-a parut totusi pamintul ud dar nu destul de ud pentru noile achizitii ..asa ca am udat si in trecere mai dadeam la o parte din musuroaie .. lastari multi sub musuroi incep sa se ingalbeneasca asa ca nu stiu ce sa fac .. am avut vreo 2 care nu prezentau muguri in afara musuroiului dar dupa un furtunarit am gasit lastari in musuroi .. au si ceva umbra deci nu sunt expusi direct ,inteleg ca nu  va mai fi asa cald deci pina se aclimatizeaza e destul de bine
ehe cred ca pina la urma nectarinul meu vede toporu ca nu se mai poate ..a inflorit o mare de flori asa ca daca nici anu asta nu vad un fruct la toamna bag toporu in el ..asta e  pacat de suprafata ocupata .. am pus la poalele lui pentru inlocuite un visin ..vad ca are frunzulite .. asa ca .. asta e .. 

claude

Hai mai Geo, la cat a plouat, ce te-ai mai apucat si tu sa uzi, vrei sa-i faci scafandri?  :D  Lastarii aia din musuroi nu 'incep sa se ingalbeneasca', cum zici tu, aia asa cresc ei, mai galbui, mai albiciosi, pentru ca n-au lumina in musuroi, da' las' ca vezi tu ca atunci cand le ajunge motzu' afara din musuroi ala va fi verde   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

 =)) =)) =)) pai unde crezi tu ca i-am plantat de nu mi-a placut cum arata pamintu adica mai neudat  +ham +ham in  poteca ca acum am pus si pe poteci ce stii tu asa ca de pamintul batatorit nu prea avea apa asa ca de am udat azi sa fie apa la radacini .
ce sa ii faci da sa stii ca acolo de vreo 10 buc parca tot am mai zarit un  loc ( sap toate potecile si tot nu ma las )

einsteinitza

O sa ajungi sa muti casa! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Quote from: geodezia on April 07, 2013, 05:54:16 PM
=)) =)) =)) pai unde crezi tu ca i-am plantat ... in  poteca ...
.......si eu am "atacat" potecile....... =))

geodezia

Na vezi ca am surate de suferinta ..ca am stat m-am gindit m-am razfgindit unde ce si cum si asta a fost ideea potecile ...  +ham +ham =)) =))
sa vezi cind or vedea fetele ca nu mai e poteca la struguri ... =)) =)) sigur ma interneaza la aia veseli

einsteinitza

Quote from: claude on March 14, 2013, 07:12:48 PM
Eu inca n-am taiat nimic, vad ca voi nu aveti alta treaba decat sa va scarpinati mancarimea de foarfeca, zau  ;D  N-aveti de pus arpagic, morcovi, de facut alte lucruri? Acu' stau cu frica-n san pentru sambata noaptea, ca la mine previziunile zic minime de -10  +hypno


Asta scria pe topicul asta Claude, pe 14 Martie 2013!
Cred ca se poate repeta întrebarea an de an, primăvara!
Eu zic ca va grăbiți! Pe deal la noi se întrezărește putina culoare Galbena, cresc bobocii la Corni dar nu au înflorit! Forsitzia mai are! Poate veni si zăpada destula! Nu s-a terminat Februarie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

 :-bd   Asa e! Sedeti binisor, nu va entuziasmati prea tare ca acum e cald! De fapt, nu stiu unde e cald, ca azi la mine a fost innorat si racoare rau, mi-a mai potolit agitatia  =))   Si las' ca-i bine asa, ca atata treaba mai am ca numa' bine apuc si eu sa fac tot ce trebuie pana e vremea tunsului la trandafiri!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

na eu oricum stau cuminte la mine ploua usurel

Penelopa

Da, am taiat tot ... "de primavara"  ;D  Din 60 trandafiri, nu stiu daca au supravietuit  7. Restul sunt taiati pana la baza, de unde nu cred ca va mai iesi ceva  :( Am avut trandafiri prinsi de mine sub pet, deci n-au punct de altoire, dar tot s-au innegrit pana la radacina. Nu se vede nimic verde  >:(

geodezia

la mine th in rest englezestii sun tok la th vreo 2 sunt out de tot

flordel

La mine a crapat un Kordes, Sangerhausen. ::)
Toate taierile, inclusiv tufe, arbori, sunt incheiate de 2 saptamani.
Am dat plantele afara din demisol acum 4 zile.