Udarea plantelor de interior

Started by diana, May 31, 2007, 12:16:18 PM

Previous topic - Next topic

diana

Ma numar printre cei care dintr-o grija prea mare pentru plantele de apartament, am pierdut exemplare importante de-a lungul timpului. De cele mai multe ori excesul de apa a fost cauza principala si m-am gandit sa scriem aici experientele noastre. Nu se stie niciodata pe cine ajutam sa nu repete greselile celor incercati ;)
Regulile mele:
- Niciodata nu imi ud plantele cu apa direct de la robinet ; am grija in permanenta sa pun apa in sticle de plastic cu cateva zile inainte de udare si de cele mai multe ori sa o "tratez" cu cateva picaturi de lamaie sau otet (pentru dedurizare). In felul acesta apa pentru udat va avea o temperatura potrivita , clor mai putin si desigur mai putin calcar;
- Prefer sa imi  ud plantele rar dar abundent pana apa se scurge in farfuriuta ghiveciului. Acest surplus de apa trebuie indepartat intotdeauna pentru a nu "sufoca" radacinile plantei; Intre udari am invatat sa am rabdare si sa astept ca pamantul sa fie uscat cam 2-3 cm adancime;
- Frecventa udarilor depinde de anotimp;
- Este foarte important sa ne cunoastem bine plantele si aici ma refer la: specia din care face parte, habitatul natural, conditii de crestere etc.

gabriela jalba

Foarte bine zis ca trebuie sa ne cunoastem bine plantele,ca daca nu dai apa des si suficient la hibi,impatiens,spatifilium,fuchsia,....le si vezi imediat pleostite si frnzele incep sa ingalbeneasca la 2-3 zile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Constatare:Aglaonema, oricat de multa grija am avut de ea, a inceput sa arate mult mai bine si sa se dezvolta din momentul in care am pulverizat-o pe frunze ca sa aiba o atmosfera mai umeda in jurul ei.

maryana89

cea mai buna apa de udat e apa de ploaie sau cea rezultata de la topirea zapezii
plantele cu frunze paroase se ud prin imersiune intr-o farfurioara cu apa dar vasul nu trebuie sa stea incontinuu in apa
udarea abundenta este mai daunatoare decat cea in zgarcenie
este preferabil sa udam florile mai rar dar dar patrunzator decat des si superficial
pentru spatii cu incalzire centrala e bine ca plantele sa fie asezate pe o tava cu pietre umede sau pietris umed si apa sa fie pulverizata pe frunze nu pe flori si nu pe plantele cu frunze paroase
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

gabriela jalba

Quote from: maryana89 on March 19, 2008, 11:40:02 AM
cea mai buna apa de udat e apa de ploaie sau cea rezultata de la topirea zapezii
plantele cu frunze paroase se ud prin imersiune intr-o farfurioara cu apa dar vasul nu trebuie sa stea incontinuu in apa
udarea abundenta este mai daunatoare decat cea in zgarcenie
este preferabil sa udam florile mai rar dar dar patrunzator decat des si superficial
pentru spatii cu incalzire centrala e bine ca plantele sa fie asezate pe o tava cu pietre umede sau pietris umed si apa sa fie pulverizata pe frunze nu pe flori si nu pe plantele cu frunze paroase
cam impropiu spus;nota fortata!!!!:
http://dexonline.ro/search.php?cuv=imersiune
    Orhideele ,de exemplu ,se uda prin imersiune.si nu numai....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

bia8

eu strang apa care rezulta din dezumidificarea de pe balcon (care e inchis si iarna provoaca ft multa umezeala)  intr-un recipient, insa pana acum nu am utilizat-o decat la vreo 2 plante sa vad cum reactioneaza...

doina

Stiu ca se pot uda plantele si cu apa colectata de la aerul conditionat. Eu n-am folosit apa de la aer pentru udat cu pentru pulverizat ( zilnic , chiar si de 2 ori pe zi) pe canicula hibiscusii si ficusul benjamina. Plantele s-au simtit foarte bine si nu s-au patat frunzele.

kriss

si eu pulverizez frunzele hibiscusilor si a ficusilor si am vazut ca le merge foarte bine. pulverizez foarte putin majoritatea plantelor, inclusiv cactusii.
de-a lungul timpului am pierdut flori din cauza udarii excesive din partea mea sau a mamei mele si acum prefer sa le ud mai rar si in functie de anotimp. pana acum nu am pierdut nici o planta din cauza ca o ud mai rar.
udarea o fac in functie de specia plantei, dar eu nu am prea multe plante care prefera udarea din abundenta.

gabriela jalba

Kriss,pune la semnatura link-ul albumului tau.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

În general, pantele de interior le ud cu apă de ploaie.  O strâng când plouă în butoaie de plastic. De regulă,  strecor apa când o pun în peturi pentru udatul florilor. Anul ăsta însă m-a  cam enervat prezenţa în apa de ploaie a unor ..... "mormoloci" mici ( 1 cm)  care seamănă cu ... spermatozizii  ;D
Rămân în strecurătoare când pun apa dar, am  observat că sunt unii şi mai mici care trec prin strecurătoare.
Întrebarea mea este: ce se întâmplă cu  "scârboşeniile" astea dacă ajung în pământul florilor  ???

myosotis

Il ingrasa  ;) . Esti de pomina, cum sa strecori apa de ploaie  ???  Si eu ud plantele cu apa de ploaie. Am retezat unul din burlanele casei si am pus un butoi sub el.  Are uneori "spermatozoizi" , frunze, etc. dar ... e de la mama natura.

penelopa

Da, dar la mine e aşa o ........ colcăială de "spermatozoizi" că mi-e teamă să nu-mi "fecundeze" plantele  : ;D   Cine ştie ce  corceală între plante şi  insecte (presupun că sunt "mormoloci" de  ţânţari  :o) o mai ieşi  ::)  :D

Erwin

Quote from: penelopa on August 10, 2009, 01:44:53 PM
Da, dar la mine e aşa o ........ colcăială de "spermatozoizi"

Vezi sa nu faci dus cu apa aia... ca apoi ne chemi la botez. :))
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

myosotis


doina

Quote from: penelopa on August 10, 2009, 01:44:53 PM
Da, dar la mine e aşa o ........ colcăială de "spermatozoizi" că mi-e teamă să nu-mi "fecundeze" plantele  : ;D   Cine ştie ce  corceală între plante şi  insecte (presupun că sunt "mormoloci" de  ţânţari  :o) o mai ieşi  ::)  :D
Pene , nimfele de tantari arata  ca niste virgule , deci s-ar putea sa fie in butoaiele tale de apa   :P apoi se incep sa creasca si ajung cam de 1-1,5 cm  :o

penelopa

Quote from: Erwin on August 10, 2009, 07:45:56 PM
Quote from: penelopa on August 10, 2009, 01:44:53 PM
Da, dar la mine e aşa o ........ colcăială de "spermatozoizi"

Vezi sa nu faci dus cu apa aia... ca apoi ne chemi la botez. :))

La mine nu mai au efect ! :D

gabriela jalba

abia axcum citesc...Sint viitorii tintari!!!!! Doina stieee!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=