Gradina Gabrielei

Started by gabriela jalba, October 02, 2007, 10:17:51 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Quote from: gabriela jalba on April 24, 2009, 02:26:32 PM
ca sa vedeti cu ce ma lupt de la inceputul primaverii.....

Ai avut de lupta nu gluma. Bine ca ai invins :)
La mine Fritillaria nu a vrut sa infloreasca anul acesta, cu toate ca doar cele din ghiveci nu s-au simtit bine. Cele din gradina au crescut frumos dar nici urma de floare.

gabriela jalba

ce???!!!! M-a invins!!! Nu vezi ce lan??!!! Ieri i-a venit Romel de hac cu trimmerul. Eu ma scos movile intregi pe care le-am dat vecinii pt pasari,ca ea nu are fir. Saraca,de atita hranit gaini,mi-a dat oute(ca sa ma stimuleze,cred )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Frumoasa Suzana!!! Are un parfum superb!!!
Frumosi mei micutei :

                     sase gemene pe-o tija!!!                 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Nicol Caloian

Gabi, alinta-le si din partea mea ca sunt tare frumoase!

Codruta

Una mai frumoasa ca alta dar micutii cei frumosi m-au vrajit. Eu nu am reusit sa gasesc pe aici culori interesante. Sper ca la toamna sa fie un sortiment mai bogat.

lala

Gabi,6 pe o tija????? :o :o :o :o :o :o :oda ce e la tine acolo cu asa minuni? :o :o :o :o

gabriela jalba

Lala,poti sa le numeri.Anul trecut am primit 2 bulbi de la cineva(cred ca de la Codruta).
Codruta ,de irisi ,zici? tot o sa umblu la ei;daca e de unde iti scot o bucatica.
Au inflorit lacramioarele 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Da Gabi, de irisi zic :-*
M-a umflat rasul dupa ce am vazut lacrimioarele tale... tu ai acolo dita mai buchetul si eu am fost fericita azi ca in sfarsit a inflorit si la mine, dupa doi ani, primul fir de lacrimioara :D primul pas a fost mai greu si in curand voi avea si eu buchet ;)

gabriela jalba

Asta nu-i nimic!! cred ca pot sa mai fac inca vreo 10 buchete asa.
   lacramioarele astea au o poveste: acum aproape 100 de ni,cind bunicul meu a venit sa o ceara de nevasta pe bunic(casa e a bunicii ),a venit cu un buchet de lacramioare. S-au casatorit,si si-au pus lacramioare. De atunci traiesc aici,impreuna cu toate generatiile,si vor ramine,pentru...cine stie cit timp si cite generatii....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Atunci sigur nepotii mei vor avea asa multe lacrimioare ca si tine :D Daca rezist tentatiei de a acoperi gradina cu dale si pietre :(

gabi_gabriella

Codruta, irisi din aia pitici iti pot da eu .Voiam sa iti fac o surpriza :) ,  dar ti-am spus acum , sa nu o mai "necajesti " pe Gabi, ca ea are putini .

Codruta

Gabriela, esti o dulce. Multumesc muuuuuult :-* Sunt deja datoare la tine asa ca acum neaparat trebuie sa ma gandesc si eu la o surpriza :) Sau poate imi spui tu ce iti doresti de la mine sau de pe aici.

gabi_gabriella

Codruta, nu esti datoare deloc ! Apropos, ai pus tuberozele ? Ale mele sunt inca in punga in casa  ;D .Ma duc acum sa le pun ..poate mai iese ceva din ele :)

Codruta

 :-* Sunt in pamant din 21 martie, in ghiveci, in casa, pe pervaz, la soare. Am despartit bulbii (dupa aceea am gasit undeva pe net ca nu se despart) si am pus cate un bulb mai mare intr-un ghiveci si restul, cei mici toti in acelasi ghiveci. Din cei mari au rasarit primele plante si au acum cam 15cm. Si din cei mici a inceput pe rand sa apara cate o plantuta.
Mi-a mai trimis si mama niste tuberoze luate din piata. Sunt curioasa daca sunt la fel.

gabi_gabriella

Sa ai noroc cu ele , ca mie de cativa ani nu nmi-au mai inflorit . Anul asta si eu am despartit bulbii, sa vad ce-o sa iasa :)

Codruta

Multumesc :-*
Din ce am mai gasit pe ici, pe colo, se pare ca doar bublul mare va inflori. Sa speram ca au dreptate. Cei de la tine i-am despartit dar cei trimisi de mama i-am pus impreuna sa vad daca e vre-o diferenta. Am inteles ca le place soare cat de mult si pamantul umed in perioada de crestere. Nu stiu cand ar fi, teoretic, perioada de inflorire.

gabriela jalba

Tuberozele sint florile mele preferate!!! Chestia e ca numai am nici un bulb. Nu mi-a mers prea bine in incercarile melede a le cultiva...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Pai daca tie, Gabriela Jalba, nu ti-au iesit tuberozele, la mine ce sa mai zic. Anul trecut au cerscut ca nebunele si doar atat. Anul asta, stau in ghiveci, dar deocamdata pauza la ele. In schimb, imi infloreste o frezie din trei care le mai am ... Nu zic ca din greseala, am pierdut pachetele cu bulbi, cred ca le-am si aruncat  >:(

Codruta

Nu mai ai nici un bulb pentru ca s-au "evaporat" ca si anemonele mele? Sunt sensibile la ceva? Voi scoateti toamna bulbii din pamant?


gabriela jalba

Codruta,tuberozele,un bulb infloreste o data,apoi face bulbili,nu-i ca laleaua.Cum i-am pierdut...nu stiu!!1 Anemonele nu le scot.Sint tare rezistente la ger. Eu va mai aratam,ca fac boboci in decembrie,ingheata,si in primavara la dezghet,infloresc. Am pus in pamint alea duble de la tine si dint citeva care isi itesc capusorul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Daca un bulb infloreste o singura data si apoi face bulbili inseamna ca nu trebuie sa ma astept sa apara flori la bulbii mari? :( Iar cei mici nu vor inflori inca pentru ca sunt prea tineri?
Daca nu gerul a distrus anemonele mele atunci sigur umezeala din pamant. Cert e ca bulbii aratau ca exact la fel ca tuberculii de la daliile pe care le-am lasat peste iarna in gradina... ca un fel de gelatina scarboasa.

gabriela jalba

Bulbii mari pot fi abia acum gata sa faca floare. O sa vezi si tu despre ce-i vorba.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Sa va arat cam la ce s-a muncit.Bucatica de gradina care mi-a fost cedata pt flori,daca o sap,era piroasa foc si nu stiu de a mai fost sapata in ultimii 50 de ani. Acum arata cam asa:        Betele marcheaza locul gladiolelor,care is puse si alea dupa un model(pe culori). Am mai pus citeva fire de petunii,doua dalii mai pe-un colt ca sa tina ceva umbra rododendronului.Intentionez sa mai pun condurasi,salvie si ochiul boului. Asta e unul din locurile unde am flori.Mai am citeva bucatele monopolizate din anii din urma.
             Lui Romel ii apartine gradina de legume (sapat si pus rasaduri) : ( Se vede nucul meu,care a intrat in al 3lea an de viata,si e mutat de 2 ori )                       Problema e ,ca el o sa aiba grija de udat,dar restul, "servisul" , pica tot pe mine >:( >:(
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

ete, ce gradina botanica iti aranjezi, de aia apari din doi in doi pe forum.
cum stati cu coloana?