Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Ai cumparat-o inflorita?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Eu stau cu inima strinsa ,nu cumva sotul meu facind curatenie ,sa-mi fi aruncat pamintul din paharelele ce le aveam cu frunzulite  asta toamna.Primisem frunze de la Mada ,ii multumesc inca odata,de la d-na Gabi si aratau bine in decembrie ,cind am plecat .Stiind ce au patit altii ,i-am recomandat sa verifice sa nu cumva sa arunce vre-un  bulbisor.Ma imbolnavesc vazind ca voi ii scoateti de la somn si eu nici nu stiu ce mai am.

Nicol Caloian

Exact ca cea din link-ul tau am si eu una de la care am pus la prins frunze. Acum astept sa vad daca dau si bulbisorii frunze noi.

Erwin

Quote from: larisa on March 05, 2008, 05:04:01 PM
Ma imbolnavesc vazind ca voi ii scoateti de la somn si eu nici nu stiu ce mai am.
Lasa ca te ajutam noi cu frunze cand te intorci acasa si o sa-ti  completezi colectia. :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

Multumesc de oferta ,dar sper sa mai am productie proprie.oricum  voi tipa dupa ajutor  daca va fi cazul.

vernil

Yes, yes, yes!!! Cele 4 trigrine au lastari, iar bulbii mari taiati in doua au inceput sa dea semne de viata !!! Yes! yes! yes!

vernil

Multumesc, Gabriela! Incepusem sa-mi fac griji, dar uite ca totul este spre bine!

gabriela jalba

Eu am observat ca si tigrinele astea-s de mai multe feluri,mai intens colorate,mai slab,cu puncte mai multe,mai putine...In general,au miscat si la mine,dar mai sint multe pe care le astept.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Ce bine arata, Erwin. Sa-ti traiasca! Am o intrebare: de la unii bulbi au iesit o puzderie de lastari (sunt si cate cinci sau chiar mai multi). E vre-o problema daca raman toti sau trebuie sa mai indepartez din ei s sa las unul ca sa creasca mai robust?

larisa

Erwin,nu stiu ce gloxinii tiai luat anul acesta ,dar din cea roza ,vreau si eu .Poate imi pui o frunza la prins  si te rog nu uita de begonia roza ,un puiut .cit de mic

Erwin

Gloxinia roz nu a supravietuit iernii...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

larisa

O.imi pare rau de 2 ori ,si pentru tine si pentru mine .A fost cumparata?.Eu asa pateam cu cele cumparate ,nu reuseam sa le scot in anul urmator .Tot ce reuseam sa prind din frunza .era bine mersi .erau aclimatizate .

Erwin

Da, cumparata, Insa sper ca macar una din cele prinse din frunze o sa fie roz...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

maryana89

Quote from: cara on February 21, 2008, 09:29:08 PM
anul asta in sfarsit m-am lamurit cum trebuie plantati bulbii, ca anul trecut de la atatea deshumari pentru verificare, i-am pierdut....

(deci, bulbii se planteaza cu partea concava in sus, la o adancime de cca 1,5 cm si nu se uda prea tare ca putrezesc.  ;D)

Iata ce stiu poate va ajuta eu inca nu am asa ceva dar o sa-mi cumpar prin iunie..
-este o planta care se simpte bine la ferestrele noastre,usor umbrite si care din luna sept.si pana in decembrie intra intr-o perioada de repaus iar din ianuarie se trezeste la viata.
-atunci cand vreti sa obtineti planta din bulbi, trebuie sa aveti grija sa nu-i plantati prea adanc,in acest fel mugurelui ii ia mai mult timp sa iasa la suprafata,deci inflorirea este intarziata.
-se aleg ghivece nu prea inalte cu mai multe gauri de scurgere a apei suplimentare si pamant care sa dreneze bine.
-inaintea fiecarei udari verificati bine pamantul la suprafata ghiveciului, daca se ia pe mana inseamna ca udarea trebuie amanata cu 1-2 zile
-in timpul udarii nu trebuie atinse frunzele, pentru a se evita patarea
-iubeste lumina, dar locul potrivit pentru ea este unul partial umbrit,daca soarele va cadea direct pe frunze apar pete brune pe frunze si afecteaza sanatatea plantei.
-temp. ideala pentru gloxinia este in jur de 20 grade.
-ingrasamintele pentru plante cu flori se pot administra in perioada de crestere la un interval de 2 saptamani, amastecate cu apa de udare.
-la sfir.de sept.planta de semne ca perioada ei de vegetatie se apropie de sfarsit
-florile se trec rand pe rand si frunzele se vestejesc  nu va speriati! este un comp.normal ptr. gloxinii
-cele mai multe au nevoie de minimum 2 luni de repaus, dupa care isi reiau vegetatia
-altele isi tin bulbii in pamant si 4 sau 6 luni
ce inseamna repaus??
-inseamna ca desi bulbul ramine in ghiveci,udarile se fac rar si superficial, atat cat pam. sa nu se usuce de tot
-temp.ideala este de 15 grade
-dupa cateva luni cand veti vedea primii muguri, scoateti bulbul cu grija si curatati pamantul vechi
-inlocuiti pam.in intr.si ghiveciul daca este cazul, si amplasati floarea la lumina de buna calitate.

sfaturi:
-secretul unei gloxinii reusite este sa aveti rabdare sa lasati planta sa treaca in ritmul ei prin fiecare etapa de dezvoltare.
-inmultirea se face prin seminte plantate din octombrie pina in martie, insa se poate face si prin bulbi sau frunze.
-daca vreti sa cumparati o planta matura trebuie sa asteptati pana in iunie
-planta matura la cump. trebuie sa aiba atat flori deschise cat si boboci, frunze tari si aspre la atingere fara pete
-daca planta este udata prea putin va avea un aspect anemic si va fi moale la atingere.
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

Erwin

Nici in romania nu sunt multe soiuri, din ce am auzit si vazut au aparut cam asa: kaiser friedrich, kaiser wilhelm, tigrina red, tigrina blue, mont blanc, prince albert, hollywood, violacea, etoile de feu..
Ati mai vazut vreun soi prin supermarketuri?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ELA

Erwin,ai niste gloxinii f.frumoase;cea alba cu rosu in mijloc cum se numeste? dar cea violeta-albastra(prima fotografie)?

Erwin

Thanks Ela, nu stiu cum se numesc... cea alba am botezat-o "gloxinia alba" iar cea mov am botezat-o "gloxinia mov clasica". Nu stiu exact ce mi-o ramas din bulbii de anul trecut, dar dupa ce infloresc deschidem un topic cu "identificari gloxinii" sau le botezam noi :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

Opi,nu cred ca e ceva ciudat sau de speriat!
Si eu am primit in decembrie un bulb mic de gloxi violet ,l-am plantat odata cu ceilalti dar pana acuma nu da niciun semn de inmugurire,insa nu-mi fac griji atata timp cat bulbul e tare si sanatos(il mai verific din cand in cand sa ma asigur).
Trebuie doar udat mult mai rar decat ceilalti ,fiindca neavand mugurasi,nu are cine sa "pape" atata apa,decat bulbul,si el consuma destul de putina...atentie sa nu-l uzi acuma mult,pt ca s-ar putea sa-ti putrezeasca!
In rest,o sa rasara mai tarziu,florile aparand tot tarziu sau deloc anul asta...eu am patit-o anul trecut cu o gloxi care a stagnat foarte mult,tulpinile nu au fost decat pe jumatate,frunzele mai mici si nicio floare,insa anul asta respecticul e fruntas  :D !
Eu zic sa mai ai rabdare si toate se rezolva!
Bafta!

Erwin

Eu zic sa verificati bulbii, ca sigur is morti. Ca eu i-am verificat pe cei care n-au incoltit. Erau tari, dar inauntru erau stricati, ca si cartofii... care la exterior par normali si cand ii cureti ii gasesti cu  mozaicuri...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Nicol Caloian

Una din tigrinele mele (red) arata bine, zic eu .  Are frunzulite iar cealalta inca nu se manifesta dar mai am rabdare. Daca se va/vor dezvolta bine o sa pun frunze la prins si pentru voi. Mai bine se prezinta kaiser Wilhem. Una are frunzulite iar cealalta are multi mugurasi deja vizibili.

Opia, cred ca am sa-ti urmez sfatul si am sa separ lastarii care sunt prea multi.

martipan

Cum sa ii tai?
Doamne fere' !
Anul trecut mi-au rasarit prin mai si am avut flori prin iulie-august-septembrie ,de ma saturasem eu de atatia boboci!
L-am verificat(nu taiat :D )si e bine,il las frumusel in pace,ca n-are nimic!
Am rabdare si sper sa fiu rasplatit!
Plus,cand l-am primit,era putin cam vestejit,abia de cateva saptamani s-a intarit,dupa ce s-a mai "ingrasat" putin  ;) !
Gloxiniile mi se par cele mai nepretentioase "infloritoare" ale mele,desi am mai avut ceva problemute ca tot omul,nu e ceva complicat si u trebuie cocolosate!
Multa bafta!

Erwin

Gloxiniile mele de acasa: http://erwin.sunphoto.ro/Acasa
(cara, am pus o poza cu ce mi-ai trimis tu ultima data, ies plantute din ambele ex-frunze)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

cara

ti-am zis io ca n-o murit!  ;D

vernil

Bulbii taiati in doua, ca erau prea mari, sunt bine merci! Toti 6 (au fost 3), deci este un mit spulberat ca trebuie sa astepti sa dea muguri. Este bun proverbul, incercarea moarte nu are!