concurs inedit

Started by lovetulip, May 04, 2008, 08:03:14 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Nu Gabi, vezi exemplul lui Vio: " 1.Participa la concurs doar cei care fac chestionarul cu zece intrebari despre planta aleasa. Daca vom fi, sa zicem 10, castigator va fi cel care are mai multe puncte apropiate de 90." deci nu se socotesc punctele pentru propriile intrebari.

stefana

Quote from: gabriela jalba on May 06, 2008, 10:23:59 PM
... ai de posteaza intrebari,de vor sa si concureze la raspunsuri,la intrebarile lor sa nu raspunda...
Pai, altfel ce concurs ar mai fi, daca ar pune raspunsurile cei care intreba  ;D.
Ela zicea doar de raspunsurile de la hoya (unde nu eu o sa compun intrebarile, ca eu m-am inscris la orhidee  ;) ).
Aoleu, parca nu m-am esprimat (vorba alteia  ;D) clar: eu particip cu chestionarul despre orhidee (daca n-a avut timp Martipanu sa intre, i-am luat-o inainte  :P)

myky

vio draga, cred ca ai cel mai mare numar de cititori pe blog, de cand l-ai postat.
se intra f. greu spre deloc :D

gabriela jalba

Quote from: Nicol Caloian on May 06, 2008, 10:42:32 PM
Nu Gabi, vezi exemplul lui Vio: " 1.Participa la concurs doar cei care fac chestionarul cu zece intrebari despre planta aleasa. Daca vom fi, sa zicem 10, castigator va fi cel care are mai multe puncte apropiate de 90." deci nu se socotesc punctele pentru propriile intrebari.
.....eu zic sa fie concursul deschis tuturor celor de pe forum!!!!! Asa sint interesati sa citeasca despre fiecare planta,daca vor sa cistige! De aia am zis ca ai care posteaza intrebari,au 10pcte din start; "avantajul calaretului" !!!!!! Vio,ce zici? asa mi s-ar parea mai democratic fata de toti forumistii: si cine vrea sa aiba 10 pcte din oficiu, va trebuii sa cauta o planta pe care sa o "studieze" ca sa puna intrebari....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Quote from: viovaslui on May 04, 2008, 08:03:14 AM
...urmand ca incepand de duminica viitoare sa posteze intrebarile...   viovaslui-lalea

Pai, Vio, tu ai postat deja intrebarile tale  8).
Si ale mele sunt gata, dar ziceam sa astept macar week-endu'  ;D

gabriela jalba

...eu zic ca sa mai asteptam...sa stabileasca Vio clar conditiile de concurs. Si poate mai sint amatori la postari .....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Gabriela, multumesc ca ai crezut in mine.
Deoarece am un proiect urgent la serviciu, nu cred ca voi reusi - pana duminica - sa fac o lista cu 10 intrebari pentru hoya. Ar trebui sa am, asemeni lui Vio, un link din care cei interesati sa poata citi. Asa ca las loc altor iubitori de hoya. Sunt foarte multi, insa nu au timp sa intre pe forum.  ;D

vernil

Multumesc mult pentru intelegere, Vio. Pana duminica viitoare as avea timp, insa nu stiu ce mai poate sa apara la serviciu. Suntem in plina campanie electorala si, fara sa vreau, munca mea este strans impletita cu aceste evenimente  ;D.

gabriela jalba

Stai linistita!!! Tu nu vezi ca nu s-a fixat data inceperii !! Nici eu nu am timp. Ce zici VIO?, de pe 11mai pina pe 25mai sa se posteze intrebarile.Eu spun sa mergem pe termene mai lungi fiindca toata lumea e ocupata si cu gradinaritul,in afara de servici!!!!
Deci VERNIL,te asteptam cu "hoya" !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Chestionarele ar trebui trimise unui moderator. Acesta sa le afiseze pe toate in aceiasi zi, intr-o singura rubrica (topic). Cei care raspund ar trebui sa trimita raspunsurile aceluiasi moderator care sa faca verificarea raspunsurilor si sa dea punctajele. Daca raspunsurile raman la "vedere" , participantii se vor "inspira" unii de la ceilalti si nu va mai fi concurs.  :D

costieanuconstantin


Shalymar

Ok, m-ai convins, ma inscriu cu un chestionar despre gloxinie!
Asa imi asigur deja cele 10 puncte avans si sper, Doamne ajuta, sa fiu inaintea lui Erwin!
Duminica postez intrebarile, dar unde?

stefana

Eu nu vad ce moderator s-ar inhama la asa o munca  ;D.
Lalele, orhidee, hoya, clematite, trandafiri, violete, gloxinii si lista inca nu e incheiata.
Doar sa sistematizezi raspunsurile corecte ale fiecaruia mi se pare extrem de mult .
Hai sa lasam "la vedere" postarile si daca unii se vor inspira din ce scriu altii, nu-i nimic  ;). Daca se nimereste sa nu fie raspunsul corect? Degeaba s-a inspirat  ;D.

Shalymar

Gata, dupa indelungi stersaturi, razgandiri si alte impasuri am reusit sa formulez 10 intrebari despre gloxinie.Sper sa nu vi se para foarte complicate, iar daca aveti nedumeriri le gasiti raspunsul in topicul despre gloxinie de aici de pe forum!

Sa purcedem care-va-sa-zica:


1) Din ce familie de plante face parte Gloxinia?

a)gesneriaceae
b)musaceae
c)araceae

2) Care este numele stiintific al Gloxiniei comercializata ca planta florifera cu bulb?

a)schlumbergera
b)acalypha wilchesiana
c)sinningia speciosa

3) Cum sunt denumite in termeni de specialitate soiurile de gloxinii batute?

a)parade
b)cascade
c)brocade

4)Cum se numeste gloxinia alba cu flori simple?

a)Elizabeth
b)Mont Blanc
c)Kaiser Frederich

5) Cum deosebim gloxiniile crescute din seminte fata de cele obtinute din butasi de frunza?

a)dupa marimea distantei dintre internoduri
b)dupa culoarea frunzei
c)dupa marimea florii

6)"Etoile de Feu" este o gloxinie cu floare simpla de culoare?

a)rosu
b)portocaliu
c)albastru


7) Care este cea mai rapida metoda de a obtine o gloxinie florifera de acelasi fel cu planta-mama intr-un an(ca perioada in care planta sa infloreasca)?

a)inmultirea prin seminte
b)inmultirea prin butasi de frunza
c)taierea bulbilor


8  ) Intre ce limite de temperatura se dezvolta o planta de gloxinia cel mai bine?

a)intre 10-16 grade celsius
b)peste 25 de grade celsius
c)18 - 20 grade celsius


9)Daca doresti sa cultivi gloxinia la lumina artificiala, ai nevoie de doua neoane.Ce fel de lumina trebuie sa emita acestea?

a)ambele emit lumina calda
b)unul emite lumina rece, celalalt emite lumina calda
c)ambele emit lumina rece


10)Ce denumire poarta gloxinia cu descrierea urmatoare: floare simpla cu mijlocul cupei alba si margine albastra dar spuzita cu picatele albastre pe partea de coloratura alba?

a)tigrina pink
b)tigrina red
c)tigrina blue


Va doresc mult succes!

vernil

Raspund prima ?
1a, 2c, 3c, 4c, 5b, 6a, 7c, 8c, 9a, 10c

martipan

Recunosc,eu nu prea inteleg care,ce si cum e cu acest concurs (ca deh,sunt mai greu de cap  :D :D :D) :P .dar sunt curios sa vad cate raspunsuri nimeresc,chiar si in afara concursului  ;D :
1a
2c
3c
4b
5a
6a
7c
8c
9 (aici chiar ca o iau dupa ureche  :D ) b
10c

Shalymar

Nu sunt prea dificile, nu? ;D

martipan

Nup,ai avut grija sa fie chiar accesibile,cam ABC-ul gloxiniilor (exceptand vreo 2 intrebari mai "de specialitate",insa mi se pare normal sa fie si ceva mai dificil  ;)  ) .
Felicitari pt chestionar !

Shalymar

Multumesc Martipan, ma faci sa rosesc, e primul meu chestionar si nu vroiam sa se ia lumea de mine ca le fac prea grele sau prea usoare! Si eu cred ca am acoperit cam tot ce inseamna informatii de baza despre gloxinii si asa de-abia acum incep sa adun cat mai multe informatii despre ele!

vciupa

Raspund si eu:
1-a
2-c
3-c
4-b
5-b
6-a
7-b
8-c
9-a
10-c

Shalymar

nu mai vine nimeni cu alt chestionar? Ca sa ne punem mintea la contributie?

lyana

Vreau sa raspund si eu la chestionarul pentru gloxinia , ea fiind printre plantele mele preferate ;D. Deci:1a, 2c, 3c, 4b, 5b, 6a, 7b, 8c, 9a, 10c.

Nicol Caloian

Raspund si eu: 1a, 2c, 3c, 4b, 5a, 6a, 7c, 8c, 9b, 10c.

stefana

Quote from: gabriela jalba on May 08, 2008, 08:04:46 PM
Ce zici VIO?, de pe 11 mai pina pe 25 mai sa se posteze intrebarile.Eu spun sa mergem pe termene mai lungi fiindca toata lumea e ocupata si cu gradinaritul,in afara de servici...
Vio, eu am luat-o in serios ca s-a amanat termenu' pentru chestionar  :-\. Dar daca zici ca putem sa-i dam drumul  ;D... postez si eu chestionarul, azi.
off topic: Shalymar modifica in mesajul chestionarului la intrebarea 8. Un 8 urmat de paranteza va fi afisat asa 8)

stefana

1. Care sunt orhidee monopoidale
a) Zygopetalum
b) Cymbidium
c) Phalenopsis


2. Care orhidee poate inflori de mai multe ori pe aceeasi tija
a) Phalenopsis
b) Dendrobium
c) Cymbidium


3. Care din orhideele urmatoare se dezvolta optim in spatiu liber si lumina intensa
a) Cymbidium
b) Ludisia
c) Miltonia


4. Velamenul este
a) tesutul care acopera radacina phalenopsisului
b) o petala modificata
c) pedunculul frunzei de orhidee


5. Ce orhidee are nevoie de o perioada de repaos pentru a initia inflorirea
a) Phalenopsis
b) Oncidium
c) Dendrobium nobile


6. Ce orhidee prefera apa de udare usor calcaroasa si nu apa de ploaie
a) Paphiopedilum
b) Dendrobium
c) Miltonia


7. Care orhidee poate fi cultivata in vase de sticla fara perforatii
a) Vanda
b) Phalenopsis
c) Dendrobium


8. Ce orhidee mai este denumita "regele orhideelor"
a) Phalenopsis
b) Cymbidium
c) Cattleya


9. Ce orhidee putem gasi in peisajul romanesc
a) Cypripedium
b) Ophris apifera
c) Amandoua


10. Unde se gasesc majoritatea speciilor care traiesc in Romania
a) Cindrel
b) Bucegi
c) Piatra Craiului

un site foarte interesant despre orhidee (e in franceza, dar in limba romana sunt doar informatii disparate)  http://pagesperso-orange.fr/lalam/