Concurs gloxinii

Started by Nicol Caloian, May 13, 2008, 04:30:07 PM

Previous topic - Next topic

liana

Am pus si eu o frunza de gloxinie la prins

[attachment deleted by admin]

gabriela jalba

  = roz degrade                                       = roz intens
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

Eu particip cu 7 frunze...

2 puse direct in pamant:



si
5 puse in apa:





Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Shalymar

Mamaaaa, ce Tare vine Erwin, si eu care credeam ca te dai batut! :D ;D :o

stefana

Eu era sa uit sa pun poze  ;D.
Particip cu 4 frunze, 2 (Kaiserii) in apa , 2 in substrat solid (Mont Blanc  ;D si mov-posibil Prince Albert).







Shalymar

Interesanta ideea ta Stefana cu fiolele de la orhidee, o notez imediat la idei de propagare ! De-aia sunt asa bune concursurile astea, mai vezi o idee mai afli un secret si peste noapte te faci afacerist! :-* ;D Scuzati, afacerista!

gabriela iuliana

 :)buna tuturor si bafta multa ;)mai ales multi puisori.Particip cu 2  frunze si trei codite florale.,au fost puse in perlit simplu:



Oana

gabriela....cat de tare ai udat perlitul?

gabriela iuliana

 Nu foarte tare ,cam cat as uda daca ar fi pamant,de ce ?crezi ca e vreo problema?

Oana

nu...dar nu am incercat niciodata si eram curioasa. o sa pun si eu o frunza asa sa vad ce sa intampla.

stefana

Eu am inradacinat Hoya multiflora in perlit pur.
Singura grija ar fi ca, in interior, perlitul este mai umed decat pare la suprafata. Ii e suficienta cate o lingura de apa din cand in cand.

sicamin

Dupa o saptamana frunzele de gloxinii puse in substrat arata bine ,dar din cele puse in apa 2 se cam ofilesc. Am mai taiat din ele ca erau prea mari.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/Concurs%20gloxinii/?action=view&current=P5310420.jpg

Shalymar

Frunzele mele arata foarte multimitor in pamantul de flori +turba!

Erwin

 Cele doua puse in pamant arata bine, dar si cele puse in apa arata la fel. O sa pun si eu poze mai tarziu.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

lyana

Si frunzele mele din paharul cu apa se mentin frumoase ! :D

Oana

si ale mele arata bine..atat cele din apa cat si cele din banuti. sa vedem ce o urma...

gabriela jalba

  - tulpinita cu doua frunzulite a putrezit(in apa),iar linga cele doua frunze de roz intens am pus toate tijele florale de la florile ofilite.Deorece is puse mai tirziu,nu cred ca vor fi obiectiuni,daca ele vor face primele radacinute... ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela iuliana

 :)La mine frunzele sunt bine,se mentin tapene. :D


Oana

una din frunzele puse in apa a inceput sa faca radacini. sper sa creasca suficient in 2-3 zile ca sa le pot poza. precizez ca paharul cu frunzele sta in interior, pe un pervaz sudic.

vciupa

Si la mine una din cele 4 frunze puse in apa a inceput sa faca radacini.

sicamin

Si la mine doua frunze puse in apa au....DECEDAT . Asa ca am 3 care sant in substrat si una in apa. Sper sa ajung cu ceva pana la sfarsitul concursului ;D

gabriela jalba

frunzele de roz degrade au putrezit...Am ramas cu cele doua de roz-intens ( + mai multe tije florale adaugate ulterior...).
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Erwin

La mine s-a uscat o frunza din cele puse in apa, pt ca scazuse apa si eu nu am fost atent si fruunza avea codita mai scurta.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Una din frunzele puse in pamant a decedat, iar 3 din frunzele puse in apa fac radacini. Pozele is cam najpa, dar n-am putut face poze mai bune.



Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro