Regulatori de crestere

Started by cara, August 14, 2008, 02:38:01 PM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Sunt unele plante de interior care se dezvolta foarte repede si devin mari.Pentru a reduce aceasta dezvoltare se folosea in trecut chicocelul.AScum s-a scos din nomenclatorul romanesc desi in alte state UE se foloseste.Cunoasteti alte preparate de reducatori(retardanti) ce ii putem gasi pe piata romaneasca.?Ne-ar ajuta in  reducerea dezvoltarii masive
a hibiscusilor,brugmansiilor passiflorelor care necesita in interior, pe perioada de iarna spatiu mai mare

gomez99

Pe piata romaneasca nu mai exista asa ceva. Cycocel se zvoneste ca s-ar gasi in turcia. In USA se vinde in magazinele de hobby. Mi s-a mai spus ca si in olanda s-ar folosi, ca ar fi obtinut olandezii o dispensa in privinta asta, da nu am confirmare. Si probabil se vinde sub un nume comercial.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

cara

am mutat aici topicul, ca se vorbise deja despre subiect. :)

opiadc


         Eu am cumparat Cycogan din Cluj de vreo 2 luni;daca va intereseaza, cand mai merg va cumpar.Nu a fost mult, in jur de 6 ron 100 de ml.

Fleurf

Si eu vreau daca mai gasesti Monica!

opiadc


           Maine merg la Cluj;daca mai vrea cineva, il/o rog sa-mi scrie pana diseara. ;)

ionut

Quote from: paraschivvvv on November 26, 2009, 06:51:58 PM
Pentru a reduce aceasta dezvoltare se folosea in trecut chicocelul.AScum s-a scos din nomenclatorul romanesc desi in alte state UE se foloseste.Cunoasteti alte preparate de reducatori(retardanti)
Cycocelul se comercializeaza,poate sub denumirea de cycogan,aceiasi marie cu alta palarie...
un alt inhibitor de crestere este alar
paraschivv da mi adresa si am sa ti trimit intr o sticluta cycocel(placerea este de partea mea)

opiadc


          Am fost la Cluj si am gasit doar 2 flaconase de Cycogan;imi trebuiau 4.
          Doamna a notat si a zis ca saptamana viitoare pe cand ma duc iar o sa mai aduca.
          Eu vreau sa va intreb daca asteptati pana saptamana viitoare, pt ca daca se intampla cumva sa nu fie, vi-l impart asta ce l-am gasit in jumatate.Sunt sticlute de-alea cu filet la farmacie si se poate muta.
         Eu sper sa aduca.Gomez, din celalalt nu am gasit.
         

Fleurf

Eu una pot sa astept Monica ca nu-i nicio graba.

opiadc


         Oricum numai pana saptamana viitoare trebuie asteptat, ca daca gasesc va trimit intreaga cantitate, daca nu, impartita pe din-doua! Cred ca miercuri o sa merg, ca mi-am amintit ca marti e 1.

      M-am uitat in cartea Elenei Selaru, 'Plante de apartament' si acolo scrie asa:
        -'Retardantii sunt folositi pt a controla cresterea plantelor;
        -prin aplicarea lor se obtin plante mai scunde, cu ramificatie bogata si frunzisul verde inchis, cu inflorire abundenta si uneori mai timpurie;
       -de asemenea, plantele devin mai rezistente la boli si la insuficienta apei; substantele actioneaza aproape in exclusivitate asupra scurtarii internodurilor
       -substantele se administreaza fie prin pulverizarea plantelor, fie direct pe pamantul din ghiveci;
      -momentul cel mai bun de aplicare este la circa 2-3 saptamani dupa ciupirea lastarilor-cand cresterile vegetative noi au aproximativ 2-3 cm lungime-si se repeta de 2-3 ori la interval de circa 2 saptamani sau dupa alte ciupiri."


     

gomez99

astept, nu e graba. multumesc mult.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Fleurf

Eu as vrea sa le folosesc la plumbago, abutilon si lantane sa nu le mai vad asa crescand repede. cred ca pun si la streptocarpele ca si astea sunt asa dezlanate  ;D

opiadc


      Eu la hibi si la fuchsii vreau;la astea din urma chiar sunt curioasa daca o sa reusesc sa obtin 'tufe' asa compacte cum am gasit de cumparat de mai multe ori.Am citit un studiu cum ca si la muscate da rezultate foarte bune.In ce le priveste, sunt multumita de cate flori fac-cele curgatoare zic-dar culoarea frunzelor e mult mai deschisa decat la la cele cumparate ;ma gandesc sa le tratez si pe ele la anul. :)
     Nu stiu in ce masura ar merge la gloxinii;ati folosit careva sau aveti ceva informatii despre asta?

Erwin

N-am incercat la gloxinii. Dar trebuie sa experimentam...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

ionut

opia,inhibitorii de crestere se folosesc la muscatele curgatoare in timpul iernii cand la capitolul lumina suntem deficitari si plantele au tendinta de alungire prin etiolare,se foloseste cycocel in conc de 0,3%la prima stropire dupa care concentratia se coboara la 0,2%,se stropeste saptamanal de regula dupa udare,astfel incat dupa stropire plantele sa nu se ude macar 3 zile,altfel nu se storpesc(vara)ca de fapt le dorim cat mai curgatoare
alte plante cu crestere arbustiva se storpesc si vara pentru a le tine la dimensiuni corespunzatoare dorintelor noastre,dupa cum bine ai remarcat actiunea este de a reduce distanta dintre noduri,in felol acesta se reduce dimensiunea intregii plante
pt a avea frunze foarte verzi folosesti cropmax si atonik,tot foliar

Nina

Aveti grija cu cicocelul, daca puneti prea mult va opreste cresterea, florile sunt mult mai mici si deformate, frunzele prea inghesuite, eu am patit-o.

opiadc


         Multumesc de sfaturi!Am si Atonik, dar l-am folosit doar la plantele care le-am pus la inradacinat,stiam ca stimuleaza aparitia radacinilor, nu stiam la ce mai foloseste.Poti sa ne spui si in ce concentratie si cu ce frecventa se foloseste?
         Si  voiam sa intreb daca stie cineva concentratia potrivita si pt Cycogan;si daca pana la urma Cycogan-ul e acelasi cu Cycocelul, ca nu am inteles:unii zic ca da, altii ca ba.

ionut

atonik se foloseste 0,1%,adica un ml la un litru de apa,se foloseste saptamanal,este indicat si pt ce spuneai tu,stimulare de inradacinare
cycocelul este totuna cu cycogan,au aceiasi substanta activa(CCC) il poti folosi in conc.de 0,2-0,3%ca si cycocelul de fapt
crompaxul este un fertilizant foliar ecologic,se foloseste in cantitate de un ml la litru de apa

opiadc


         Multumesc! E si cu astea ca si cu medicamentele, nume diferite la aceeasi substanta activa in functie de producator, probabil.
         

opiadc


            Imi cer scuze, nu am mai ajuns saptamana asta la Cluj;dar cealalta ma duc cu siguranta.

opiadc


         Nu am ajuns nici saptamana asta-parca se comprima timpul ???-dar a trecut Erwin pe la magazinul in cauza si i-au spus ca nu au mai reusit sa aduca de la depozit.Nu am inteles exact 'de ce?' Nu mai era sau nu au fost ei? ::) ::)
         Asa ca o sa vi-l impart pe din doua cel pe care l-am cumparat deja:Cara, Fleur si Gomez.
         Gomez, te rog sa-mi spui unde sa ti-l trimit!
         Trebuie sa merg maine la farmacie sa iau niste sticlute de-alea cu filet cum folosesc ei la solutii si sper sa am timp sa le trimit pana vineri.

cara

pe care din noi trei il lasi in afara impartelii pe din doua::)



:D


merci mult!

opiadc


         Pe nici unul, dar comanda initiala a fost :unu, unu, doua! :D
          Asa ca am impartit :jumate, jumate, 1! :D :D

doina


Quote from: opiadc on December 09, 2009, 10:56:42 PM

         dar a trecut Erwin pe la magazinul in cauza si i-au spus ca nu au mai reusit sa aduca de la depozit.Nu am inteles exact 'de ce?' Nu mai era sau nu au fost ei? ::) ::)
       
Daca este vorba de Cycogan trebuie sa stiti ca nu este perioada in care se foloseste si din acest motiv magazilele nu-l au , o sa apara in magazine la primavara .

opiadc


          Se poate sa fie si asta explicatia, ca scrie in carte ca se aplica in perioada de crestere si acum ca majoritatea stagneaza, -desi hibi mei au facut lastari de 5-8 cm de cand i-am tuns , atunci cand a dat frigul.
          Totusi eu cand am cautat acum mai multi ani era primavara si apoi vara si tot nu aveau.E singurul magazin din Cluj unde am gasit.
          Luni va trimit coletele.Gomez, de-abia maine o sa vad daca gasesc Champion , ca n-am avut timp.Imi cer scuze.Nu stiu cat costa si trebuie sa vad si de cate aplicari e nevoie.