Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ELA


larisa

Atunci ,Gradina Raiului  s-a mutat in casa ei .Sa le stapineasca sanatoasa si sa fericeasca si pe altii

gabriela jalba

....simt ca ma duci in ispita.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

hmmm....eu am dat pe fiecare dintre ele 40-50 ron  ;D
si cu mana pe inima spun ca as creste numai orhidee daca as putea. dar ce ma fac vara? toate ferestrele mele sunt in plin soare. singurele doua la nord sunt bucataria si baia, unde am cate doua pahlaenopsis. deci nici un loc in plus. (cred ca pana la urma am sa vand casa si-mi fac alta cu ferestrele la nord!  :D)

si pentru ca ozi spunea ca ale ei toate au noi tije florale, trebuie sa ma laud ca si ale mele infloresc toate patru! doua dintre ele au cate doua noi jije.  ;D

dyana

Eu "ma bag " la vanatoare de orhidee....desi intai imi trebuie scoarta:((

Codruta

Pe la inceputul lunii spuneam de o orhidee vazuta la cineva, orhidee la care de 5 ani nu i-a schimbat pamantul, nu i-a taiat tija si e pe un pervaz cu soare dupa masa. Atunci scriam ca e o orhidee Pale. Acum am studiat-o mai de aproape si se poate sa ma fi inselat. Seamana cu o Pale si totusi ceva parca e diferit la ea. Poate data viitoare reusesc sa fac o poza.
Stefana ma intreba cum o uda. Azi am aflat raspunsul, raspuns care m-a facut sa rad. O uda exact asa cum scrie peste tot ca este contraindicat, adica ii pune apa multa in ghiveciul exterior (cel decorativ) ???Cam cate radacini are in ghiveci cam atatea are si pe deasupra ghiveciului. Si se pare ca ii si cresc tije noi.
Asa ca pana la urma chestia cu regulile sunt facute ca sa fie incalcate e valabila si la plante.

gabriela jalba

Codryta,asa fac si eu. Ii pun apa full,1 data cam la 2 saptamiini si o las cel putin 2 ore,dupa care arunc restul de apa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Pai asta-i cea mai buna metoda de a udaa orhideele. Sa scufunzi ghiveciul plantei in apa pana este acoperit si sa-l lasi asa cel putin 10-15 min, dar nu mai mult de 3 ore.

Intr-un restaurant am vazut si eu phalenopsis inundate de apa. Adica acel ghiveci masca avea 1/3 apa in el. Dar planta arata jalnic.... Cam peste doua saptamani cand am mai fost acolo, plantele aratau exceptional, insa erau altele... si tot inundate (cred ca erau proaspat achizitionate). Am incercat sa spun cuiva ca nu procedeaza bine si ca astfel vor trebui sa tot investasca bani in flori.... dar n-am avut cui... Ulterior au renuntat la phalenopsis...

gabriela jalba

Astea le-am achizitionat cu 1 eu bucata. Initial,vroia 2,50 bucata.Avea numai dpua si ele sint gata cu inflorirea!!!.Dupa 2 ore,am mers la el si am zis ca pt 2eu lbuc,le iau pe amindoua.cu comentariile:florile-s gata,boboci nu,au si picat,in 2 zile nici 50 de centi nu capata....Sigur,toate astea prin gura Lui Andreea. A acceptat. I-am dat banii(4eu),si dupa un pas ...,a pus mina pe umarul meu si  mi-a intins 2eu inapoi!!!!Doamne cwe bucuroasa-s!!!!!!

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Se pare ca nu m-ati inteles; orhideea respectiva este in ghiveciul in care a fost cumparata (unul transparent). Giveciul respectiv este pus intr-un alt ghiveci, decorativ de ceramica. Tipa respectiva pune apa in ghiveciul de ceramica si cand se termina apa completeaza cu apa. Deci orhideea este mereu cu radacinile in apa.
Eu procedez la fel ca voi adica le scufund ghiveciul in apa pentru 1-2 ore. Atat ca eu fac saptamanal asta. Vad ca le merge bine.

Codruta

Gabi sa-ti traiasca orhideele si sa ajungi cu bine cu ele acasa. La mine in casa mai gasesc eu loc pentru plantute dar cum te descurci tu cu bagajul la avion???

ozimandias

Codruta, ba am inteles perfect... si ma mir teribil de bunavointa bietei orhidee de a supravietui in asa conditii. Trebuie sa fie ceva... ceva ce o salveaza, pentru ca le putrezesc radacinile extrem de repede...

Tu procedezi, dupa parerea mea, exact cum trebuie, desi 1-2 ore e totusi mult. Dupa ce scoarta se imbiba de apa putem scoate ghiveciul. Sigur timpul de udat se va micsora atunci cand o sa ai mai multe...  :D

gabriela jalba

vad eu cum ma descurc...le duc in brate
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Reuseati,asa ceva in Romania ,doamna Gabi? La noi  sunt in stare sa-ti vinda dublu

einsteinitza

Eu am reusit sa cumpar flori la reducere.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

chilipir curat!!! 9lei !!!In piata,cu producatorii direct,poti negocia oriunde...!!! In magazine,nu!!! Nu stiam ca cei de la Praktiker sint flexibili.Si eu am luat orhideele astea pt planta,ca flori nu mai prea au..
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Infloreste! Infloreste! O cheama Beallara Peggy Ruth Carpenter, dar e muuuult mai frumoasa decat suna. ;D

Codruta

Minunata. Sa-ti traiasca si sa infloreasca, infloreasca, infloreasca........

cara

oameni buni, iata ca minuni se mai intampla!
va mai amintiti de orhideea careia i-am sectionat din greseala tija?
ei bine, s-a lipit! pe bune!  am strans bine partile, am pus niste leucoplast si uite cat a crescut de-atunci:

[attachment deleted by admin]

einsteinitza

Orhideele Phalaenopsis sunt foarte rezistente.Ale mele au trecut in vara printr-o perioada de seceta iar acum sunt pline de flori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

fetelor, marturisesc sincer ca nici eu n-am crezut! pe cuvant!
am sperat ca sa creasca alta tija, pe la un nod al celei taiate. dar ca sa se "lipeasca" p[ur si simplu, n-am crezut un minut!  ::)

ES, acum nu te mai cred doar pe cuvant, ci pe probate!  ;D
ozi, pe cuvant ca dintre toate plantele mele pe orhidee le iubesc cel mai mult! (sper sa nu auda celelalte!  ;) )

myky

da de "piduchi" le-ai mai controlat?

cara

myky, ma benoclez la ele zilnic, cu lupa! pe bune!
pana acum nik....
oare in cat timp ies puii din eventualele oua ramase pe planta?  ::)

stefana

Quote from: stefana on November 02, 2007, 09:20:08 PM
Gabi,...
Vad ca plantele te asculta, zi-i si orhideei de la distanta ceva frumos, poate, poate...  ::)
Cara, eu cred ca Gabi a blagoslovit orhideea ta  ::)

cara

stefana, adevarul e ca Gabi a crezut neclintit ca va tija se va reface si s-a facut dupa credinta ei!

ozi, e absolut minunata!