Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

S-a mai deschis azi o floare la o orhidee:


La momentul acesta, am inflorite pe cea de sus, pe aceasta , pe aceasta si pe acesta, dar pe sfarsite... . (Si urmeaza muuulte altele  ;D)

Satisfactia cea mai mare e ca toate au facut flori la mine...

Codruta

Felicitari Ozi si sa te bucuri cat mai mult timp de florile lor.

Eu am doar trei plante de orhidee; una nu are flori de mult timp, la una acum ii cad ultimele doua flori iar una are o singura floare (pe o tija secundara). Mi-am impus ca sa incerc sa am rabdare si sa cumpar cate o orhidee atunci cand celelalte stagneaza. Asta din cauza banilor si mai ales a spatiului. Acum e bine ca e iarna si le pot tine pe pervazul de la camera de zi. Azi maine voi avea dureri de cap sa le gasesc un alt loc unde nu le atinge soarele. Dar pana atunci am mana libera sa mai cumpar una ;D

ozimandias


Codruta

M-am tinut de cuvant si sambata, ca tot era ziua catelei mele i-am luat o floare de care sa ma bucur eu ;D


[attachment deleted by admin]

cara

faina tare!
urmatoarea orhidee pe care-o sa mi-o cumpar va fi "tigrata"!  ;D
(cine vrea trei amarillis?  :D )

Codruta

Asta e leopard nu tigru ;D

cara

oooofffff.....
na, atunci orhidee "leopardata"!  >:(

ozimandias

Quote from: cara on January 20, 2008, 06:35:43 PM
faina tare!
urmatoarea orhidee pe care-o sa mi-o cumpar va fi "tigrata"!  ;D
(cine vrea trei amarillis?  :D )

Cu toate ca eu spun ca am un simt al umorului dezvoltat, n-am inteles partea cu amarillis... :-[
Mai detaliat, daca se poate... :D

cara

draga mea, fetele mai vechi stiu istoria, scuze ca n-am prevazut ca voi crea confuzie....:)
deci, la un moment dat, am avut foaaaaaaaaaarte multi amarilisi. peste 30...si cum colegul meu de camera nu-i iubeste mi-a pus o conditie:
la fiecare 3 amarillisi donati, am voie sa cumpar o orhidee. asa ca am inceput sa fac donatii. am dat penelopei, gabrielei, dianei si mi-am cumparat orhidee.
acum caut voluntari pentru alti amarillisi ca sa pot cumpara "leopardata""... te oferi?  :D :D :D

cara

ma gasiti cu taraba de bulbi si restul discutiei la "bazar de afaceri", la "donatii"  :D

Codruta

Prietenii sa-i ajutam
Nu putem sa-i refuzam,
Eu primesc cu bucurie
Amaryllis de la tine

cara

Quote from: Codruta on January 21, 2008, 10:41:00 AM
Prietenii sa-i ajutam
Nu putem sa-i refuzam,
Eu primesc cu bucurie
Amaryllis de la tine

baga adresa!  :D

ozimandias

Am promis o leopadata astazi... Uitati-o (inca nu s-a deschis complet...)

einsteinitza

Doamne,ce frumoasa e.De unde ai luat-o?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dyana

Si eu m-am imbogatit cu un cymbidium 

einsteinitza

Nu vreau sa te dezamagesc,dar Cymbidium infloreste greu de tot.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Myrela

www.iustin.sunphoto.ro/orchidee
acesta este albumul Milutei [ mama lui Iustin],cu orhideele ei  ::)
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

cara

mi-a cazut fatza!  :o
bai, ce de orhidee si ce cameliiiiiii, moama!  :o

Codruta

Mi-au cazut si mie ochii. Frumoase flori. Sa-ti traisca Miluta si sa infloreasca mereu.

Myrela

doamne ce minunatii de orhidee are Miluta, ni le serveste in portii mici, tocmai a mai adaugat cateva in album.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Ma bine in portii mici sa nu avem vre-o cadere totala ;D Sunt superbe.

gabriela jalba

forte frumoase!!! Pincipalul ar fi sa ne laudam si la anul cu ele tot asa. Sa faca la noi inca macar o inflorire. Eu am avut una 3 ani si a murit din cauza mea. Cara le-a adus pe ale ei la cea de-a doua inflorie. Sa ne traiasca!!! Cit despre camalii...muta-s!!! eu nu cred ca as fi capabila sa le tin...nici nu am cum;la astea le trebuie racoare!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Martipan draga mi-era dor de tine... nu stiam unde sa te mai gasesc  :D (aceeasi Marie, cu alta palarie, daca intelegi ce vreau sa spun...).
Ma gandesc la cei care-si doresc si decat sa dea trei averi in alta parte... mai bine ma sacrific eu si fac pachete... :D
Orhideea (deele) tale ce fac?

martipan

Sunt foarte bine,chiar vroiam sa-ti trimit un privat ;D !
Ne injura moderatorii,dar asta este ::) -le-am mutat in alta camera,putin mai calduta si vad ca le merge muuult mai bine,phale inca nu si-a dechis bobocii,dar astept nerabdator,lui zygo ii creste pseudobulul si parca mai ar rasari unul,aliceara are 2 chestii l baza unui pseudobulb,aproape sigur ca-s pseudobulbinu tije(asa cum ar fi frumos din partea ei :D ),micul oncidium si-a latit radacinile,vanda stagneaza,dendro au pierdut cateva frunza...si cam atat ;) !

gabriela jalba

Ozi,....eu nu am inteles ca tu te oferi sa faci niste achizitii pt noi...daca te oferi...la 6sau 9ron as vrea si eu...daca e cazul vb pe privat.
Martipan,Cara ne ajuta,si duce tot la orhidee. Poate o sa pui si poze.




edit Cara:

am adus la orhidee!  ;D
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=