Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Multumesc  pentru ajutor, Ela  :-*

gabriela jalba

Mariana,eu asa procedez intotdeauna!!! La doua saptamini,o ora (pe ceas!!!) scufundata in apa.Sa aiba timpsa suga apa suficienta scoarta si ce minuni or mai fi acolo. Pina acum de un an,le merge OK cu regimul asta. Acum astept sa infloreasca cambria. Are bobocii mari. Cum va face prima floricica v-o arat!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Foarte bine ai facut ca ai lasat-o mai mult,Vernil,3-4 minute nu ar fi fost suficiente !
Eu am o orhidee mai pretentioasa la udare,pe cazre o tin si 12 ore,si adora chestia asta  :P !
Pt phalae,e suficienta 1 ora sau chiar 1/2 de ora,cam asa le tin si eu pe ale mele !
Gabi,de abia astept sa-ti vad frumoasa inflorita !
In curand termin si eu cu balamucul din casa si pot sa-mi aranjez din nou ghivecele frumos,si,bineinteles,sa asez masa speciala si tavoiul inalt cu bile de argila pt ele ! ;D
Cred ca o sa le placa  ::) !

vernil

Se pare ca am fost uituca cu folos  ;D. Sa inteleg ca trebuie sa o tin cate 1/2 ora pe saptamana in apa ? Si cand scade temepratura, la fel ? ::)

Fiica-mea intrase in trepidatie cand a auzit ca a stat asa mult in apa. Acum si-a revenit, dar a zis ca isi cumpara singura o orhidee si are ea grija de ea  :D

martipan

Cand se raceste,eu le ud destul de rar,caldura diminuandu-se si lumina soarelui facand la fel.
Eu le ud,acuma,pe ale mele,la 2 saptamani,si le las in apa cam 1/2 de ora.Iarna le ud 1 data la 3-4 saptamani,depinde de substrat (scormonesc putin scoarta,sau,la phalae,e mai usor,avand ghiveciul transparent,pt ca poti observa radacinile-cand sunt ude,sunt verzi,cand se usuca ,devin putin mai sidefii-,sau condensul de pe peretii vasului ) .
Mult noroc !

vernil

Multumesc, Martipan!

cara

eu le ud cam la 5-6 zile acum, vara. ma uit la radacini si le ud cand devin sidefii, deshidratate.
si le tin in apa cam 2 ore. pana acum le-a mers foarte bine, ati vazut si voi... ::)

ELA

cat de adaptabile sunt, totusi, orhideele desi nu ai spune acest lucru despre ele: cara- le uda la 6 zile/2 ore, martipan:la 14 zile/ o jum. ora si le merge f. bine orhideelor  :)

martipan

Asa este,sunt incredibil de adaptabile si diferite,in acelasi timp !
De exemplu,la phalae a mea niciodata radacinile nu devin sidefii in interiorul ghiveciului,sunt mereu verzi,insa imi pot da seama din textura lor si umiditatea vasului daca au nevoie de apa sau nu !
Mai depinde si cantitatea de lumina de care beneficieaza ,precum si temperatura !
Ale mele au numai frunzele la lumina,ghivecele sunt mereu intunecate.probbil de aceea gradul de uscare e diferit.In plus,ud bilele de argila constant,cam la 2 zile,astfel incat e mereu apa dedesupt.

stefana

Marti, e bine sa fie si sidefii din cand in cand.
Ele traiesc foarte mult si cu umezeala din aer, iar daca pe aceasta le-o asiguri cu bilele de argila, radacinile ar trebui sa le lasi sa se mai usuce.

martipan

Asa am crezut si eu,Stef,insa am incercat o data si nu prea a fost cu succes,am asteptat 1 luna,si nicio nuanta de sidefiu nu s-a strecurat,in schimb,planta avea nevoie de apa,ca doar nu supravietuieste cu aer si atat ! Alge nu sunt pe ele,toate sunt verzi si sanatoase,au crescut semnificativ,s-au si ramificat,deci plantei ii merge bine !Plus ca a avut vreo 10 flori pe o ramificatie,numai!

Nicol Caloian

Apropo de alge, radacinile orhideei mele (phale) se vad verzi. Din ceea ce am citit pe aici si pe aiurea ar trebui sa fie albe, sau ma ro, cam asa ceva. Sa inteleg ca s-au depus alge pe radacini? Le dauneaza? Si daca da, ce trebuie sa fac? Planta arata bine, ba chiar i-a mai crescut o frunza care a inaintat bine. Stefana, Marti, si ceilalti care stiti mai bine, sariti cu sfaturi!

Codruta

Quote from: ELA on August 17, 2008, 06:15:58 PM
cat de adaptabile sunt, totusi, orhideele desi nu ai spune acest lucru despre ele: cara- le uda la 6 zile/2 ore, martipan:la 14 zile/ o jum. ora si le merge f. bine orhideelor  :)

Si mai exista si orhidee care stau mereu in apa... V-am mai spus candva de o prietena care avea o orhidee phale. Orhideea sta pe un pervaz cu soare seara, nici macar nu e in spatele unei perdele si este udata astfel: jumatate din vasul exterior este cu apa iar cand apa se termina pune alta la fel. De un an de zile vad in fiecare luna aceea orhidee si e mereu cu flori. Are orhideea de 5 ani si mereu a udat-o asa. De cateva luni are o alta orhidee care e pe un pervaz cu soare dimineata, o uda la fel si e tot plina de flori. Cum nu le putrezesc radacinile numai ele stiu. Eu le udam pe ale mele o data pe saptamana, cate 1/2 ora scufundat ghivecul in apa si tot i-au putrezit la una radacinile. Acum le ud atunci cand vad ca radacinile sunt sidefii.

stefana

Misterele naturii  ;D.
Si matusa mea tine echinopsisul cu farfurioara mereu plina de apa, substratul innecat practic si tot i-a inflorit . Un cactus erou, ce mai  8).

rox94ana

la mine nu are apa in farfurioara si tot nu vrea sa infloreasca. >:(

martipan

Quote from: Nicol Caloian on August 18, 2008, 07:58:19 AM
Apropo de alge, radacinile orhideei mele (phale) se vad verzi. Din ceea ce am citit pe aici si pe aiurea ar trebui sa fie albe, sau ma ro, cam asa ceva. Sa inteleg ca s-au depus alge pe radacini? Le dauneaza? Si daca da, ce trebuie sa fac? Planta arata bine, ba chiar i-a mai crescut o frunza care a inaintat bine. Stefana, Marti, si ceilalti care stiti mai bine, sariti cu sfaturi!
E normal ca radacinile care primesc umiditate suficienta sa aiba o culoare de verde proaspat,iar cand se usuca,tind sa devina,unele,sidefii .Cele maro sunt,de regula,putrezite sau moarte,deci eu zic ca orhiduta ta e bine-merci ;) !

Nicol Caloian

Multumesc Marti! M-ai linistit. Ma cam apucasera grijile.

Nicol Caloian

Iata ce face phalenopsis-ul meu: pe fosta tija florala (pe care din n motive n-am scurtat-o), la nodul cel mai de sus au aparut niste frunzulite. E ok?
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/diverse/WLENPODBYBJCTJBUZKO

ozimandias

Da, e mai mult decat ok. Acela e un keiky, adica un pui! Felicitari!
(rar fac pui aceste plante)

martipan

Felicitari,esti bunica de orhidee  :D :D :D !
Il lasi aclo pana se face mare si cu radacini proprii,poate dura destul de mult-1 an-,insa vei obtine o geamana a mamicii ei  ;) !
Bafta !

Nicol Caloian

Ooooo! ce norocoasa sunt! Daca rezista am s-o botez ca pe nepotica mea. Au aparut in lume in acelasi timp!

doina

Felicitari Nicol pentru puii tai ,orhideea si nepotica  :D

Codruta

Sa-ti traiasca nepotelele!

stefana

Nicol, ii vor creste incet radacinile si vei avea pe acea tija o mini phalenopsis. Ai grija doar sa aibe multa umiditate in jur, radacinile vor absorbi doar umiditatea din aer si nu vor ajunge la substrat asa usor (vad ca e sus pe tija).
Nu e nevoie sa o detasezi de suport, poate face chiar si flori asa  ;) cand i-o veni vremea.

Eu am o orhidee la care s-a blocat dezvoltarea din varf (ii crescuse ultima frunza ca un tub si nu mai aveau unde sa creasca altele). A dezvoltat atunci 2 "ramuri" pe colet, nu cred ca pot sa le consider keiki ci efectiv ramificatii:

asa arata frunza tubulara din varf (chiar daca am sectionat-o de-a lungul, cu o lama fina, degeaba)


Nicol Caloian

Daca acolo se va dezvolta o noua orhidee, va fi intr-adevar o problema cu radacinile fiindca frunzulitele au aparut in varful fostei tije florale, adica foarte sus (cel putin 20 cm). Nici cand apar radacinile sa n-o detasez?