Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

stefana

Las-o sa se dezvolte asa cum "decide" ea. Cat timp tija se mentine verde inseamna ca se poate hrani puiul si pe acolo, prin intermediul radacinilor din substrat.
Chiar am vazut pe un forum un keiki inflorit nedetasat de planta mama.

martipan

Si eu am vazut asta la un keiki,insa inflorirea a fost slaba,doar cativa boboci a putut sustine,si,mai important,se pare ca atata timp cat planta mama trebuie sa-si hraneasca si bebelusul,florile din partea ei vor fi mai greu de obtinut !
Insa,stai sa se faca keikiul mare,si apoi mai vorbim,ca acuma ne tot planuim stratageme pt chestii ce vor avea loc peste vreun anisor  ;) !

Nicol Caloian

Ai dreptate Pan Marti! Sa ajungem sa-l vedem mare si mai discutam.

vernil

Orhideea mea se simte bine la mine, a inflorit pana la ultimul boboc. Unde ziceati ca se gasesc orhidee ? Merg sa-mi aleg si eu una  ;D

martipan

 :D :D :D :D Ma bucur ca ai revenit la sentimente mai bune !
Si eu,recunosc cu rusine,dupa vreo luna deja nu ma mai minunam de floricelele ei mununate,insa acuma,cand ma uit la pozele din telefon la cat de frumoase sunt,parca ma si intreb daca am avut eu o asa frumusete inflorita ori ba ::) !
Vernil,fuguta la Hornbach,poate prinzi si vreo reducere,ceva,cu ceva noroc,poate o iei si pe Ozi,ea are mana formata la reduceri si ales orhidee,ori pe Stef,care ocheste "deosebiciuni" ...sau,pe oricine altcineva ,cu cat mai multi ,cu atat mai distractiv  ;D !

ozimandias

Martipan, un dragut ca intotdeauna...
Da, la Hornbach (din Berceni, ca acu' sunt 2) au reduceri la orhidee. 15 lei si arata bine, dar cu florile trecute.

La acest moment eu nu mai am nici o orhidee inflorita. Astept. Perioada cand au fost mutate din casa lor nu prea le-a convenit.
Insa cred ca voi pune de o crescatorie de ciuperci. Cand le-am schimbat substratul, intr-un ghiveci am gasit o ciuperca, iar saptamana trecuta alte 2, in alt ghiveci  :o.
Nu-i bai, ca mie-mi plac si ciupercile, mai ales la cuptor... ;D

martipan

 :D :D :D Tocmai ce ma pregateam sa inhat o bucata de pizza cu ciuperci ;D !
Eeee,or sa infloreasca ele peste scurt timp  ;) ,te asteptam atunci la cotitura !  ::)
Oare ale lui Stef ce mai misca,mai e putin si se face sorocul de inflorire al den-ilor  ;),cred ca asteapta cu nerabdare  :P !

gabriela jalba

Sa va arat si eu ,in sfirsit ,cambria mea;spun "mea" pt ca a doua inflorire se datoreaza modului cum a fost "tratata" de mine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa


martipan

Moaaama,dar ce pistrui frumosi are domnisoara galbuie,felicitari pt inflorirea asa de bogata !
Acuma,intrebarile stresante (am, si eu 2 cambria...aaaa,hibrizi din clasa odontoglossum -ca sa nu ma traga de urechi Stafana :D :P - "proaspete" ) : acolo e pozitia ei definitiva? Regimul de udare e cel mentionat de tine si la celelalte orhidee?
Merci mult !

rox94ana

este superba! sa-ti traiasca!

doina

Sunt foarte frumoase orhideele  :D , dar nu ma incumet sa-mi iau vre-una. Am sentimentul ca s-ar putea sa nu ne intelegem. :'(

rox94ana

si eu la fel. am vazut Phalenopsis 80 ron. :o si era destul de micuta.

martipan

Doina,toata lumea crede ca sunt greu de crescut,insa sunt foarte usor de ingrijt (cele comune,intalnite in comert) !
Daca ai incerca cu un phalae,cred ca te vei descurca magistral  ;) !
Rox, e mult prea scumpa,si la Ploiesti sunt preturi mari,dar nici chiar asa la phalae ...daca ai cum sa rogi pe cineva din Buc. sa-ti cumpere,eventual la reducere,una fara flori,poti da si pana in 20 ron pe ea ( si asa,ca sa o primesti prin posta,florile nu supravietuiesc prea bine ) .
Bafta !

rox94ana

pai da, dar vorba ta; si prin posta cum ajung saracele..

doina

Multumesc Marti , dar dupa cum am spus am un sentiment ciudat , un mare semn de intrebare. Si de obicei cand nu sunt sigura de ceva , nu merge. Se pare ca nu sunt pregatita sa cresc Orhidee , cand voi fi , o sa solicit pe cineva experimantat , cu mana buna , sa-mi ia si mie una de la reduceri.  ;D Daca moare la mine sa nu plang prea mult ; si dupa ea si dupa bani ! ;D

martipan

 ;D Cum doresti,insa nu-s pretentioase deloc...un fel de suculente mai altfel  :D !

doina

Marti , nu pot sa te contazic.  :P  Dar daca spui ca sunt asemanatoare suculentelor  , voi reanaliza 'problema' ;D 8)

martipan

Asa,o asemanare grosolana :D !
Ca si a suculentele,ba mai zgarcit,e udarea ,lumina,evident,difuza,nu directa !

gabriela jalba

Marti,udarea e cea pe care o tot sustin ca fiind ok!!!! ( asta pt ca asa scria pe instructiunile de la una capatata in Olanda). Locul ei definitiv,dupa poza ,nu-ti spune nimic....Dar de acum,acolo o las un timp,ca nu am cind ma ocupa de flori.Oricum,a calatorit prin multe locuri,dar soarele n-a vazut-o!!!Mai are tije noi,si daca va avea un alt apogeo,o sa vi-o arat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Maaama,dar prolifica mai este !Si are niste flori de toata frumusetea,ador picatelele si liniutele la floricele  ;D !
Imi place mult,felicitari !
Sti de ce le tin eu la inmuiat asa de putin ?Pt ca le tin in permanenta pe o tava inalta,plina cu bile de argila mentinute ude,si asta face ca vaporii de apa sa se intaorca inapoi in substratul orhideelor,astfel ca se usuca foarte greu,si numai in 1/2 superioara a ghiveciului...insa,tocmai din cauza asta,o sa pe iau bilele,sa vad cum se descurca si fara !Vad ca la voi le merge binbe si fara umiditatea lor ;) !
Ozi,si tu tot fara bile le ti pe ale tale ?
Cara parca fara, tin minte...mai ramane Stefana  ;D !

ozimandias

Marti... eu le tin pe bile... Dar majoritatea timpului bilele sunt uscate  :(.
Sincer, atat de putin timp le acord....

larisa

Ieri am capatat si eu o miltonia ,deocamdata nu are flori dar sper sa faca pe ceilalti pui care ii are ,asta tot ca pe phale o ingrijesc ?sau ii trebuie alte tabieturi?

stefana

Umiditatea din jurul orhideei e diferita in functie de zona in care stati. La mine, daca depaseste 45 % zic ca e spre limita superioara  ;D. La altcineva am vazut ca are cca 60%.
Deci inainte de a decide mentinerea bilelor de argila umede tre' sa observam ce vrea si planta. Si imediat se vede: radacini cam uscate, frunze usor deshidratate... e clar ca n-are destula umezeala in jur.
Marti, daca ghivecele tale au gauri mari la partea inferioara, nici nu mai trebuie sa te intrebi de ce sunt mereu verzi radacinile  8). Si unde le tii, la Moreni?
Miltonia are nevoie de ceva mai multa umezeala decat phalenopsis (dar substratul trebuie verificat, sa nu retina prea multa apa). Si nu suporta soare direct...
Larisa, poti pune o fotografie sa vedem daca e Miltonia sau Miltoniopsis?

martipan

Quote from: stefana on September 03, 2008, 08:46:05 AM
Umiditatea din jurul orhideei e diferita in functie de zona in care stati. La mine, daca depaseste 45 % zic ca e spre limita superioara  ;D. La altcineva am vazut ca are cca 60%.
Deci inainte de a decide mentinerea bilelor de argila umede tre' sa observam ce vrea si planta. Si imediat se vede: radacini cam uscate, frunze usor deshidratate... e clar ca n-are destula umezeala in jur.
Marti, daca ghivecele tale au gauri mari la partea inferioara, nici nu mai trebuie sa te intrebi de ce sunt mereu verzi radacinile  8). Si unde le tii, la Moreni?

Asa am banuit eu mereu,ca de-aia erau mereu verzi si multumite cu o udare la foarte mult timp ,psbulbii alor mele erau grasuni si multumiti,doar putin zbarciti,numai cei batrani !
Toate sunt acasa,la Moreni  ;) ,o sa iau la facultate doar papilionanthele,pe care trebuie sa-l ud cam zilnic,si prefer sa stau cu ochiii pe el ;D !
Multumesc mult pt informatie,pacat ca nu am un higrometru,dar sunt asa de scumpe prin magazine...