Calendarul gradinii

Started by diana, August 08, 2006, 11:39:39 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Pene, vezi ca in stanga paginii de la sunphoto ai profil. Dai click acolo si in pagina care se deschide ai Schimba parola.

penelopa


gentiana

tragetzi pene un album si pe webshot si tzi-l faci singurica
sa stea corcodelu'n coada! ;)


gentiana


Mihai

Astazi am tuns gazonul(cam 700mp),am plantat un Berberis thunbergii Atropurpurea
si cativa bulbi de lalele(20buc),alium(40buc)si zambile(6buc).
Cam atat.
Am promis pe undeva ca fac poze la ceva pietre de rau dar din pacate nu am mai avut timp.

gentiana

20 de bulbi de lalele?
sau ai uitat un zero

Mihai

Astazi atat au fost.........am plantat cativa si acum o saptamana,dar in niciun caz nu sunt 200,deocamdata :) :)

gentiana

200 in total?
io am de pus vreo 600-700 si  am mai pus vreo 1000 numa anul asta

Mihai

Brava tie!
Nu e cam multa munca ?

Fleurf

Pai daca ai pus atatea acum la anul ce mai pui Gentiana? mie imi imi place sa pun in fiecare an cate ceva ca sa astept cu sufletul la gura nouatile primavara.  :D 

gentiana

am pus atatea bucati soiurile fiind mult mai putzine
in fiecare an zic ca ma potolesc si ca ma voi abtine,dar apar souri noi ,sau mai pierd din bulbi si deci mereu am ce pune
anul asta am cumparat eu vreo 30-35 de soiuri(unele le aveam si le-am luat in completare sau alte culori) si barbatul meu mi-a adus cred ca inca pe atatea
la unele ca sa fie sigur ca nu incep sa ma vait mi-a luat si cate 2 pungute
nu stiu ce credeti voi ,da parerea mea e ca daca dintr-un fel trebuie sa fie macar 10,ca sa se vada bine .(lalele sunt slabiciunea mea)
am mai vazut prin cataloage inca cel putin vreo 20 de soiuri pe care mi le-as dori(dar anul asta ma abtin)

lovetulip

Quote from: gentiana on November 14, 2009, 11:10:39 PM
200 in total?
io am de pus vreo 600-700 si  am mai pus vreo 1000 numa anul asta

Ce soiuri ai?Poate pe viitor facem schimb.Un album ceva...

gentiana

exista album!
si nu ,vio,nu facem schimb,am vazut ce ai in album si n-ai nimic din ce ma intereseaza pe mine

lovetulip

Quote from: gentiana on November 15, 2009, 05:19:34 PM
exista album!
si nu ,vio,nu facem schimb,am vazut ce ai in album si n-ai nimic din ce ma intereseaza pe mine

E vorba de lalele.Unde este albumul?

gentiana

am inteles perfect
albumul e in gradina! linkul albumului

penelopa

Calendarul grădinii pentru luna februarie spune:
-  se fac planuri de amenajare a grănii
-  dacă timpul permite, zăpada se topeşte şi solul se încălzeşte, se efectuează igienizarea grădinii prin adunarea frunzelor uscate, a rămurelelor şi paielor  care au servit ca material de protecţie, se taie tufele uscate. Pomii fructiferi şi arbuştii ornamentali care înfloresc vara pot fi taoletaţi.
Nu se tund în această perioadă arbuştii care înfloresc primăvara, precum: forshytia, keriia, kolkwitia, gutuiul japonez, călinul etc.
Magnolia şi viburnum se recomandă a nu fi scurtaţi, ci lăsaţi să crească cum vrea muşchiul lor;)
De asemenea, la sfârşitul lunii se poate tunde liliacul de vară (buddleja) drastic, până la 2 noduri, pentru o înflorire abundentă.
Din lăstarii obţinuţi după tăiere, buddleja se poate  pune la prins.
Clematitele care înfloresc vara şi n-au fost scurtate toamna, se pot tăia acum la 40-50 cm de sol.
Tulpinile arborilor trebuie văruite  deoarece varul este un bun dezinfectant şi omoară dăunătorii care au iernat pe scoarţa copacilor.

gentiana

Bre vine zapada iara!
calindaru gradinii se amana la calendele grecesti(nu cred sa mai plece iarna pana la vara)

sicamin

Gentiana,eu ca sa sperii iarna,am inceput sa pregatesc jardinierele si caserole cu pamant ,sa fac rasaduri.Am fost si pe la mag. Real si am facut cumparaturi de seminte ce mai aveau bagate noi. Printre altele cumparasem si cate un pliculet cu seminte de Gazania si Verbine.Azi cand sa pun semintele in tavite,pliculetele goale ,dar lipite frumos. A fost si vina mea ca nu le-am pipait mai bine  :D. Fiind aproape de mag. am tras o fuga si le-am aratat pliculetele. La acest sortiment(gazania si verbine) au mai gasit in raft pliculete goale,dar si cu seminte. Mi-au dat alte pliculete cu seminte. ;D dar am pierdut si timp. Nu ma duceam poate inapoi dar erau seminte din Germania si pretul 3ron.

gentiana

[3ron?
sa vezi la hornbach seminte de craite la 13,9 ron si sa te crucesti(aceeasi marca  cand am fost cu fetele dupa orhidee am luat-o cu 2,79 sau 2,89;nu mai stiu exact)

sicamin

Gentiana,aceleasi seminte,si aceiasi cantitate, le-am luat de la Semluca cu 1 ron. De aia ziceam ca era o diferenta.

gabriela jalba

Sica,cuind stai pe granita de vest,iti da mina sa te gindesti la primavara,dar eu cind vad ce ger e si zapada cit casa, ....ma gindesc cu jind la primavara. Mi-e ca iar o sa sarim din iarna in vara si dai bice cu gradina!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Bree, nu vă mai tot văicăriţi atât! Cobelor!!  :P
Ce dacă e zăpadă şi viscol acum?
Vine ea şi primăvara.

simonaelena

Pene are dreptate. E abia Februarie. Ce vreti sa ninga la vara? Acu e vremea zapezilor!

gentiana

se vede treaba ca nici simona si nici pene n-au cam pus mana pe lopata
mie mi s-a acrit de cele vreo 7-8 randuri de zapada din iarna asta
nu-s cum se face ca io-s de jurna la dat zapada la maica-mea la garaj si si in curte la mine
cum buburuza am bagat-o la cutiutza,cand da caldura parca vaz ca n-am baterie
io deja eram cu calindarul bifal la pusul gloxiniilor si begoniilor