Pamant pentru gloxinii

Started by crocus, March 04, 2009, 08:01:18 PM

Previous topic - Next topic

crocus

ce fel de pamant folositi la inradacinarea frunzelor?

Solariana

Am inteles ca Agrosol pentru rasaduri ar fi cel mai bun.
Sa "auzim" si alte pareri.  :)

GetaV

Subscriu, eu numai din acesta folosesc de cativa ani si sunt multumita,exceptand pe cele specile pt. anumite plante.

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

Florasol retine prea multa apa si face repede musculite negre, iar pt. gloxinii,violete,begonii ,dauneaza.

Erwin

Nu sunt de acord cu tine GetaV, nu retine apa, decat daca poate pui prea multa apa. Gloxiniilor mele le merge excelent in Florasol si sunt atent cu apa.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

Erwin, conteaza si cat de atent poti fi cu apa  ;D.
Eu, de exemplu, din prea multa atentie, am ales sa pun perlit in substrat. Si mi-am impus sa raresc cat pot udarile. Perlitul este un fel de retard (ca la medicamente  :D ) asa ca nu renunt la el, doar scad putin proportia in substrat.

Erwin

Dar nu e bun perlitul la gloxinii. Eu am incercat si am renuntat la perlit.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

N-am zis ca e bun sau nu :D. Doar ca eu am ales sa pun perlit in substrat, pentru ca el absoarbe apa in cazul in care scapi mai multa.
Folosirea perlitului are si un dezavantaj: la suprafata ghiveciului pamantul pare uscat iar in interior e inca umed. De aceea il ud mai rar decat un substrat pe baza de turba obisnuit.

gabriela jalba

si uite-asa mi-am omorit eu citeva violete....cu perlit in substrat,la suprafata pamint uscat,eu le-am dat apa,.......si acu-mi pica fisa!!!! Cred ca discutia despre perlit,trebuie mutata in alta parte. Poate mai scriu si altii din experienta.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

kerkyra

Am cumparat o punga de turba acida, scria ca e pt gloxinii si altele. Ati folosit, e ok? Nu mai retin firma, ma uit acasa. Am pus din acesta si la gardenii, stiu ca le place mediul acid.