TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu cobi ca m-a prins, sunt datoare vanduta la el, cine stie ce vrea pana la urma daca nu se prinde butasul :o ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

daca vrea butasul, sa-mi ridice banul si sa-mi dea NUP.  ;D

Schnuppe

Ptiu , piei !!!  Uite cum ma spurca , ma duc sa-mi scot argintu' viu ca e de groza cu ea ( nu rostesc numele de nerostit ) !

Ionela

 :D :D :D :D  Distractie maxima la trandafiri ;) dupa cum vad eu...  :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


einsteinitza

Ne-ai luat-o ce mai, sunt superbi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Es, vreo 2 sunt de la tine, prinşi din butaşi (ăla din ultima poză, sigur e de la tine  ;))
Îţi mai aduci aminte? :D Vrei să facem schimb? ;D

einsteinitza

Normal ca-mi aduc aminte, chiar asa ma crezi?
Ultimul e Primadona, e foarte frumos. Daca vrei ceva butasi, fara schimb, spune, ca iti dau
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

credeam ca no-name-ii i-am adjudecat eu :D.minunati

penelopa

Edita, la mine  sunt cele mai multe plante  no-name ştiinţific dar botezate  popular! ;D

Es, voiam să-ţi aduci aminte că, atunci la Slănic, când tu îmi spuneai că s-ar putea să obţin din butaşii ăia trandafiri puţin diferiţi de mămicile lor, eu ţi-am replicat că nu- nimic, abia putem face schimb. :D

ps. Poate prin august trag o fugă pe la tine pentru prelevare butaşi de trandafiri. :)
Apropos: butaşii ăia din pungă au putrezit.  :( Ieri i-am aruncat.

einsteinitza

Si la mine, dar mai incerc anul viitor,cu butasi mult mai lemnosi.
Te astept prin august, sper sa fiu acolo deja, dar cu bacurile astea nu se stie ce vara voi avea.

Eu insa zic sa vii cam peste o luna, cand se scutura o parte din cei din primul val, dar vezi totusi si ce flori au.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

in ce grupa il incadrati pe Red Eden? Eu l-am cumparat ca floribunda si l-am pus cam la 1,20cm de gard,iar pe Help me am vazut ca e climber.Ce sa fac? Sa-l mut in toamna mai aproape de gard sau sa incerc sa-l conduc spre gard cat se mai poate? :-\

adrianam

Nu stiam ca Red Eden au fost si la Coral!
Am cautat pe mai multe site-uri si peste tot este clasificat a fi catarator.
Inaltimea probabil va depinde si de conditiile pe care i le ofera locatia.
Daca nu il muti langa gard, poate ii pui un suport sau o pergola daca este in apropiere de o alee sau poteca.
Se pare ca este foarte robust si se devolta destul de mult.

edita

poti sa-l vezi pe site-ul Coralului.pana la toamna am timp de gandire,dar nu stiu cat de bine va supota mutarea fiind plantat la mine in primavara.

Schnuppe

Eden Rose ( sau Pierre de Ronsard ) si sportul sau rosu Red Eden Rose sint trandafiri urcatori , cel putin aceasta este descrierea firmei Meilland care l-a creat la inceputul anilor '80 . Este vorba despre un urcator mai mic , probabil undeva la 2,5-3 metri inaltime si citiva m latime ( daca poate fi numit mic ) . Daca se sprijina de tutori si se taie mai scurt poate fi transformat intr-un trandafir de parc de talie foarte mare .

In general este vandut drept trandafir de parc  desi nejustificat intrucat nu este mentionat nicaieri ca fiind floribunda ci doar urcator cu flori mari dar asta numai la Meilland pe site si pe HMF . In originea lui directa se gasesc 3 urcatori , provine din hibridul obtinut din Danse des Sylphes c x Handel  ca genitor matern si polenul de la Pink Wonder .

einsteinitza

La mine in gradina se comporta ca un trandafir de parc. Nu as putea niciodata sa-l conduc, nu are ramuri lungi si nici elastice, ci groase si bondoace ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Poate e ceva legat de climat  la tine ?  Pentru ca am vazut si fotografii cu garduri inalte cu el condus ca urcator , si parea ca are ramuri destul de lungi .

einsteinitza

Nu stiu, ca nu am probleme de clima la ceilalti.  ??? ???
Toti sunt chiar putin peste norme, mai ales daca socotesc ramurile alea din valul doi, cateodata foarte lungi.
ER are ramuri groase, dure si lungi, iar in capat cu buchete de flori mari.Ramurile nu cad, nu sunt arcuite absolut deloc, desi sunt cateodata pline de flori grele.Poate gasesc o poza exemplificativa.
Azi am reusit eroic sa asez alfabetic toate numele trandafirilor mei, sunt 338  de nume distincte. ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mogador

o imensitate acest numar pt mine,la mai multi!

Schnuppe

O sa vad cum se comporta Eden Rose la mine . Deocamdata e mic , e abia din primavara asta dar e plin de flori .

einsteinitza

Multumesc, la fel si tie. Nu cred ca mai am unde sa mai pun, desi mi-ar place sa infaptuiesc urarea ta

Da, asa face Eden, se umple de flori imense. Tu nu vei avea probleme, eu am insa probleme la ploaie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

Multumesc pt. informatii.Cred ca anul acesta nu o sa-i schimb pozitia ,mai vad la anul.Oricum o bila neagra pt. CORAL pt.dezinformare.

cara

Mr. Lincoln:


stefana

Woow , Cara, tu ma imbolnavesti cu pozele tale, aibi pietate  :D

einsteinitza

Cred ca de-aia e pistolul...... ca sepukku nu avem cum
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro