Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Quote from: Nicol Caloian on January 16, 2010, 08:40:50 PM
Iat-o si pe veterana mea care a inflorit a nu stiu cata oara. Tija s-a lungit foarte mult iar in partea de sus se vede keki care are deja doua randuri de frunze si radacini maricele.
Asta-i iubita mea !!! Gurita rosie!! sa o pozazi si cind va fi plina de floricele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Pai Gabi, keki de la ea va ajunge la tine dupa cum ti-am promis.           

gabriela jalba

sa stii ca eu am uitat...Sarumina!!!! Sa creasca maaaree!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Eu nu.  ;)  Am notat, ca roza... Imi face curte serios.  ;D

GetaV

ce credeati ca eu nu ma duc dupa reduceri? Mi-am luat si eu pe ultima suta de metri Sunt curioasa daca cele ramase vor mai fi la reduceri ,dar nu mai am timp sa ma duc

Nicol Caloian

Astazi inca doua phale si-au deschis florile:

stefana

Nicol, draga, sunt taare mici pozele ... nici 10 KB  :-\ .
A doua imagine este ca o floare cu obrajii imbujorati si tare frumoasa ar fi fost mai mare ::).

ozimandias

Nicol, superbe!
Foarte frumoase.


miha

Ce frumose sunt, Nicol... se pare ca te iubesc orhideele...  ;)

vernil

Am o orhidee cu 2 tije pline de boboci, insa este a doua oara cand se umple de lanosi. Sunt asa de scarbosi ... toate frunzele sunt atacate de scarboseniile astea. Am dat cu spirt de 2 ori pana acum, dar dupa ceva timp au reaparut. Ce sa fac ?

Marmoset

Vernil, Mospilan? Inclusiv in apa cu care uzi orhideea sa pui mospilan!

vernil

Este bun Mospilanul la lanosi ? Incerc si asa. Am plasat ghiveciul separat. Ah, sa nu uit, azi am achizitionat o phale arlechin, se gaseste la floraria Violeta de langa serviciu. Si e superba. :D Cineva acolo sigur ma iubeste. Si eu pe El!  :-*

Marmoset

Stiam ca asa se scapa de lanosi pe la cactusi. Si ma gandesc ca asa ar merge si la orhidee...Daca nu se pune si in pamant insecticid, nu-i suficient doar sa tratezi planta.

Nicol Caloian

Quote from: stefana on January 20, 2010, 10:50:39 PM
..................................
A doua imagine este ca o floare cu obrajii imbujorati si tare frumoasa ar fi fost mai mare ::).
Chiar asa arata. Mai am una (v-am aratat-o pe pagina anterioara) tot cu "gurita rosie" cum ii spune Gabi dar aia e alba, alba.
In privinta pozelor, nu pot sa fac poze de rezolutie mai buna din cauza aparatului (e cam batran si cam limitat) iar poza originala este absolut la fel cu cea redimensionata.

mamaruta


Nicol Caloian

Madaaaaa, are frunze stropite! Super!

Marmoset


mamaruta

Azi am avut o zi kkao. Chiar am vrut sa strig (in eter)...unde sunteti, prietenii, mei....ca am nevoie de cateva imbratisari. Si...am vazut minunea asta, inflorita.
O am de la ozi, acum a reinflorit.

Marmoset

Mada, eu iti dau si o imbratisare, dar si un pupic, primesti?
Insa orhideea asta chiar ca-i exact ce-ti trebuia!  :-* :-*

mamaruta

Primesc  :-* si multumesc.

Codruta

Mada, ma dor pe mine umerii dar tot imi lungesc bratele pana la tine ca sa te imbratisez :-* Pana ma lungesc atat bucura-te de orhidee. E tare simpatica cu frunzele asa stropite.

ozimandias

Mada, si a mea e inflorita acum. Sunt niste frumoase.

Eu efectiv (stoicescu) nu gasesc aparatul foto... cred ca-i acasa... dar nu-l gasesc. Ca mai am si io inflorite niste superbe.

myky

Quote from: ozimandias on January 23, 2010, 08:38:17 AM
Mada, si a mea e inflorita acum. Sunt niste frumoase.

Eu efectiv (stoicescu) nu gasesc aparatul foto... cred ca-i acasa... dar nu-l gasesc. Ca mai am si io inflorite niste superbe.

si a mea :-* :-* :-*!

ozimandias

A lui Marti cum o fi?
Chiar, oare ce-i cu el?

sicamin

Marti am inteles ca nu are comp.acum si mai e si in sesiune.
Sigur va apare el cand termina problemele.

Acum sa va arat si orhidutele mele inflorite.