Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Si eu ! ;)
Adica, sunt si curioasa, dar si vreau arbustil  ;D
Oricum, cand te duci la jumulit, Vernila, sa ma iei si pe mine. ;)

vernil

Nu am poza, dar daca mai ai rabdare 2 luni, il voi poza inflorit

einsteinitza

Vernil, florile sunt mici dar batute? Am si eu ceva primit de la o vecina care se aseamana cu descrierea ta si nu stiu ce este.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Exact asa sunt Es. Florile nu sunt ceva special, dar au un parfum superb. Sunt mici si indesate, frunzele apar dupa ce trec florile. Parfumul aduce cu cel de lacramioare si iasomie.

Pene, daca mergem impreuna in parc, luam un arbust cu totul, ca cica zona asta a parcului este in demolare. Si decat sa arunce arbustii, mai bine ii ajutam  ;D

claude

Chiar asa, ia salvati voi tot ce se poate  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Quote from: claude on February 25, 2012, 08:11:25 PM
Chiar asa, ia salvati voi tot ce se poate  :D
Le spunem ca facem parte din organizatia "Salvati Natura!"  ;D

claude

Ca sa fiti credibile agatati-va niste badge-uri de gat cu snur  ;D  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

... si ne luam si-o porta-voce  =))

claude

Pai mai convocati si ceva prieteni la actiune, asa o puneti de un ONG  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Pai, la final, calculam cati arbusti ne trebuie si atati prieteni vom convoca ;)

vernil

Trebuie musai sa stiti ca nu are un aspect atragator, dar te zapaceste cu parfumul ... Daca ati stii cat am suferit pentru arbustul asta ... Am plantat 2 cracute in gradina din spate, ele au crescut frumos. Anul urmator, cand speram sa vad si ceva flori, a venit un nene de la primarie si a taiat tot ce a crezut el ca trebuie taiat, inclusiv tijele care erau maricele .... >:(  Am zis ca lesin cand am vazut ce a facut in gradina din spate ... Dar anul urmator a crescut fabulos, s-a ramificat si a trebuit sa-i gasesc alt loc, mai spatios. Concluzia este ca nu orice pare rau intr-un moment, chiar este rau ... Trebuie doar sa ai rabdare si ingaduinta  :D L-a mine s-a cam epuizat stocul, ca a fost cantitate exacta  :D

einsteinitza

Speram sa aflu cum se cheama, ca am cateva tufe, si snt minunate, credeam ca e ceva local.
Poate ne mutam la plante neidentificate sa nu ne ia Mihai la zor. :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Pai nu ar trebui sa se supere ca i-am vizitat gradina si vorbim despre un arbust care va creste si la el, peste cativa ani ...

claude

Pai de ce sa se supere, ca i-ai umplut gradina de parfum cu arbustul asta  :D

Eu cred ca nu se poate pretinde de la o planta sa aiba totul: foliaj frumos, colorit, flori frumoase si in plus si parfumate...Eu nu rezist in fata plantelor parfumate, imi plac nespus, chiar daca sub alte aspecte sunt mai modeste
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Pentru acest considerent,  mor si dupa lemnul cainesc!! ;;) Mirosul florilor lui ma innebuneste!! Este (pentru mine) mirosul padurii!!

vernil

Arata foarte bine daca are cracile lungi, este si extrem de decorativ prin flori. Apoi, ele se transforma in bilute ... ce-mi mai place sa le strivesc ... imi place zgomotul facut ...

Radu

Quote from: vernil on February 25, 2012, 09:03:02 PM
Arata foarte bine daca are cracile lungi, este si extrem de decorativ prin flori. Apoi, ele se transforma in bilute ... ce-mi mai place sa le strivesc ... imi place zgomotul facut ...

:D :D :D
Eu le prefer pe  cele albe , cred  ca  "floarea miresei"  sunt...  Sunt   mai mari  si  pocnesc mai frumos.  :P

penelopa

Aaaa, daca face "bilute" albe cu lichidul acela  lipicios si cu samburi mici,  stiu cum arata arbustul  :) dar, nu-mi mai aduc aminte cum sunt florile  ??? Imi amintesc, insa, ca in copilarie, imi placea sa storcesc cate o astfel de biluta in mecla baietilor  =)) =))

Mihai

Vernil,nu ai nicio poza cu arbustul respectiv?

gabriela jalba

Mihai,gradina ta a iesit de sub zapada?  Eu nu credeam ca poate sa scada asa de repede. Deja am petece negre de pamint ,si alaturi mormane de zapada. Daca aveam mijloc de transpost...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

De ieşit nu a ieşit,dar sunt eu bagat in zapada =))
M-au "bulgarit" fetele mele :D

gabriela jalba

Are si iarna frumusetele ei !!!! Trebuie sa mai fii si tu din cind in cind ciufulit de ele . ;D
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

 :D :D :D :D
Ce dragut, ultima bulgareala!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Mihai on March 04, 2012, 01:26:33 PM
De ieşit nu a ieşit,dar sunt eu bagat in zapada =))
M-au "bulgarit" fetele mele :D
Macar si-au atins "tinta" ?  ;D  Dar, pietricele au mai ramas la baltoaca ? =))
(Stii cum se fac adevaratii bulgari, nu ?... o pietricica in mijlocul bulgarului de zapada  +ham)

Mihai

 =))
Nu am avut nevoie de ingrijiri medicale......