GRADINA MEA DE LA BLOC

Started by vernil, April 15, 2009, 05:02:57 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Pai ideea  e sa-ti schimbi metabolismul, iar asta dureaza cateva luni. La anul vei privi in urma zambind, fiindca va fi mult mai usor. Daca as fi Rontzi a ta ti-as pune numai varza si ardei pe masa ... Si clar, fara dulciuri si fainoase. Si mers mult, urcat scari in fiecare zi, ca sa arzi caloriile si s aobligi organismul sa lupte.

geodezia

ha da drumul pina la giorgica si in gradina ce inseamna ? nu tot scari ca tot urc si cobor dealul ala .daca m-ati vedea ati zice ca nu am nici o problema cu bosogi ci doar cu capu ?

vernil

Alti crini, sunt din cei cumparati cu ajutorul Monicai. Abia astept sa se deschida toti. Le-a priit vremea si ploaia



costieanuconstantin


penelopa

Vernilo, semeni mult cu căţeluşa cea simpatică din  poza a 2-a. ;D

sicamin

De ce Pene ? Ca are funda vernil ? :D :D :D

vernil

Quote from: sicamin on September 01, 2010, 12:21:28 PM
De ce Pene ? Ca are funda vernil ? :D :D :D

Sunt mai multe motive, Sica. Unul ar fi ca e creata (ca mine), aranjata, dichisita (tot ca mine) si are moaca de bleaga (ca altii). Si da, e simpatica (ca Pene) si sigur guraliva (ca altii).

Claudiu, eu am labrador negru, asa ca mi-e foarte greu sa zic ca imi plac jucariile ce le-ai postat pe post de berze. Catelusa din prima poza pare a fi batranica, ma asteptam sa o vad cu pampersi  :D Asta cu cine ar putea semana ? Pare cam guraliva si fricoasa, in acelasi timp  +dns

Totusi, o barza e o barza si sigur nu latra. Puteai incerca cu  pisici, ca nu prea imi spun multe, iar ele ma iubesc la nebunie. Anul asta am avut o multime de pisici in gradina, se odihneau pe sub frunzele de hosta. Nici nu bagau in seama cand le goneam ...

Ionela

Claudiule, sa-l vezi tu pe Nero... Ehei, caine de caine! ;) Mie imi plac cainii mari, deci sunt o fricoasa :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Ionela

Doar n-o sa-i aduca pasarile colibri :D :D :D Tot barza saraca +hypno

PS Claudiule, niste ciobanesti nu ai? De oricare... german, carpatin, nu conteaza.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Stam la taclale :D


O mangaiere pentru puiut ;) ;D Avea 8 luni
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Multumesc de vizita in gradina mea de bloc. Corina, multumesc pentru ciobanesti, sunt superbisimi! Are si fiul meu unul, cand sare pe mine, in joaca, aproape ma darama ... Mananca cat doi oameni flamanzi  :D

Va mai astept, sper sa reusesc sa pozez tuberozele inflorite din gradina, cate au ramas nefurate  >:( Am avut 10 tije ...

penelopa

Lasă, mami, măcar ai avut satisfacţia înfloririi a 10 tuberoze  :o +hypno .......... eu n-am avut nicio floare pe un strat întreg. :(  Poate, la anul. :)

Rux

Pene,din cite stiu eu ,tuberozele infloresc dupa cel putin de trei ani ,de la data plantarii. Stiu ,petru ca am si eu ,de doi ani si stau cu ochii  pe ele ! ;D

Vernil felicitari ! 10 fire .. si nu a fost bataiei pe ele,nimic ,un pumn ceva ,o maslina ... Si mai ai ceva fire .. hm,    poate incepem sa ne civilizam ,sau doar este ,ca de  >:(obicei ,o speranta desarta ? >:(

penelopa

Acum, n-ai decât să mai aştepţi vreoi 2-3 ani, Vernilo, să crească bulbişorii de tuberoze fiindcă cei bătrâni "şi-au trăi traiul, şi-au mâncat mălaiul" ;D

vernil

Quote from: penelopa on September 03, 2010, 01:09:01 PM
Acum, n-ai decât să mai aştepţi vreoi 2-3 ani, Vernilo, să crească bulbişorii de tuberoze fiindcă cei bătrâni "şi-au trăi traiul, şi-au mâncat mălaiul" ;D

Pai atunci de ce mi-a zis sa-i protejez de inghet ? Poate ca vor mai inflori, altfel, e un non-sens sa-i scot si sa-i replantez    ??? Am mai avut si in alti ani bulbili si bulbi mari de tuberoze, nu am reusit sa am decat o recolta super-bogata de frunze  ;D Am replantat bulbilii ani la randul, niciodata nu au dezvoltat tulpini cu flori ...

vernil

Felicitari, Mihai! Arata traznet tuberozele tale! Ale mele nu si-au deschis asa frumos bobocii, au fost mai putini (cam 6-7 pe tija) si isi deschideau destul de timid bobocii. Acum, spune-mi, ai pus multa apa ? Au fost plantate in soare?

Mihai

Le-am udat bine intradevar.
Locul unde sunt plantate are soare de la ora 12 pana la ora 17.

vernil

Multumesc, este exact cum mi-a zis si batranul, au nevoie de mult soare ca sa deschida florile complet. Chiar si florile taiate sunt fitzoase, daca nu au soare suficient, nu se deschid asa frumos cum au facut-o tuberozele tale.

penelopa

Hai, Vernilo, ce mai face grădina muncitorească?? ;D

vernil

Gradina mea muncitoreasca are inca flori, de la 2 clematite - Ernest Markham si alta mov, am uitat cum o cheama, astea mereu vor sa infloreasca in octombrie. Mai sunt boboci la cativa trandafiri si mai am o nebunie de trandafir care, in sfarsit, infloreste (i-am stiut numele, dar am uitat, daca vrei, zi-i ca asta-i "roza" - dar sa nu uiti ca esti leat cu mine  :D). E prea frig sa merg sa fac poze  +dns  Zilele trecute am facut o multime de mutari in gradina ... asa, de amorul artei ... si fiindca nu am putut sa vin la intalnirea cu voi ...

vernil

Uite dovada, Pene. Imi cer scuze pentru calitatea proasta a fotografiilor, dar mi-a fost frig




Passiflora asta a inflorit non-stop, dar de la inceputul lui septembrie parca si-a luat angajamentul sa depaseasca cincinalu ' Mi-a facut si fruct, astept sa se coaca. Nu am tuns-o fiindca are o tija plina cu boboci ... O tund mai incolo ...


Pufa

Vernil, felicitari pentru floricele +apl +rsp
Passiflora, este afara? ??? a mea nu mi-a facut nici o floare >:( :'(

vernil

Da, Pufa, passiflora a stat afara pana zilele trecute. Am stropit-o in fiecare zi, pe frunze, in timpul verii. Si eu m-am mirat cat a fost de darnica in flori.

GetaV

A mea nu a facut niciodate fructe,felicitari Vernil +apl