Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Codruta, uite aici un link in care ai reteta si modul de preparare ilustrat:
http://gabrielacara.blogspot.com/2008/11/bucte.html

gabriela jalba

Asta vroiai Codruta. "placintelele" astea ,umplute cu prune ? Eu cred ca farmecul lor e asa ca in reteta. Sigur nu vroiai knedle ? - ceva ca niste galusti din faina si cartofi care se umplu cu prune sau magiun.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Multumesc Nicol :-* Peste acele bucte am dat si eu in google dar nu sunt la fel ca cele facute de bunica mea. Cele de aici arata ca o paine pufoasa iar cele ale bunicii nu stiu cum sa le descriu...erau altfel. Se impaturau la fel, cred, si se puneau in tava tot asa, una langa alta dar cand le desprindeai nu aratau asa pufoase. Imi mai amintesc si ca bunica punea zahar pudra pe deasupra (o fi facultativ).
Gabi cele de care zici tu pe la noi li se spune gomboti cu prune. Dupa ce se fierb se dau prin pesmet cu zahar. Nici din acelea nu stiu face. Acasa facea mama sau bunica iar aici nu am gasit soiul de prune potrivit asa ca nu mi-am dat silinta. Dar acum ca mi-ai facut pofta poate ma voi stradui ;D

Codruta

Cara, te rog sa nu razi de mine ca sunt intarziata cu 2 ani :o dar asa cum am zis intr-un mesaj anterior doar ieri am ajuns si eu pe acest topic si azi am inceput sa-l citesc de la prima pagina. Am ajuns la pagina 11, la sarmalele sparte si citind reteta ta am realizat inca o data ca nu degeaba am zis ca te-as lua de nevasta ;D dar pana atunci trebuie sa te intreb cum pui randurile de varza? Varza e taiata marunt? Nu mai sunt poze asa ca musai sa intreb.  O adevarata tortura sa faci sarmale in aceasta tara unde varza pe langa ca e alba-galbena si nu verde mai are si frunzele foarte groase, tari si casabile.

gabriela jalba

Codruta,pt sarmale,varza se opareste si atunci frunzele sint maleabile. Si asa trebuie sa fie:alb-usor galbuie. Daca vrei sa faci sarmale si ai varza prospata,zi-mi si-ti explic pas cu pas cum obtii frunzele de sucit sarmale.
   Cara pune un rind de varza tocata ,unul de sarmale sparte,si tot asa,sfirsind cu varza deasupra. Eu am mincat la ea si mi-au placut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Multumesc Gabi :-* Si eu oparesc frunzele, dar arunc aproape un sfert din varza incercand sa tai partile de la baza frunzei care sunt foarte groase. Mananc si sarmale cu varza acra dar le prefer pe cele cu frunza dulce. Norocul meu ca sotul nu mananca varza acra. Daca exista un secret pentru impaturat sarmale si mai ales pentru a le nimeri cat de cat egale ma bucur sa il au. In tara, uneori eu pregateam tot dar mama era cu "ambalatul".
Ma gandeam eu ca sarmalele sparte se fac cu varza tocata dar preferam sa fiu sigura. Cat de curand incerc reteta. Cand am pofta de sarmale ma mai amagesc cu varza a la Cluj dar nu e acelasi lucru.
Gabi, am descoperit reteta de tort de mere cu zahar ars si tot ce ai mai scris  :-*

gabriela jalba

Codruta,succes in realizarea tortului!. Draga mea,sa stii ca pina la 40 de ani ,eu nu am facut sarmale si cozonac ( avea cine imi face). Apoi a trebuit sa experimentez singura tehnologia. La inceput eu pregateam umplutura si fiica-mea le "ciucea" ( regionalism de la sucit ). Cind ea a plecat de acasa,am facut eu si asta,dar nu depun nici un efort sa fie egale.Nu vad,inafara de estetica,ce sens ar avea sa ma straduiesc...
   Ceea ce ramine de la frunzele de varza(cotoarele +frunzele mici), eu toc fideluta fina si pun pe fundul oalei si apoi deasupra sarmalelor. Asa nu se arunca nik si se si minica!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Multumesc Gabi :-* Sarmale fac, cu toata groaza dupa ce se termina cele din congelator facute de mama mea ;D iar cozonac nu am facut niciodata. Poate am sa-mi iau masina de facut paine doar pentru cozonac deorece cu painea nu sunt prietena. Prefer franzela alba, cea mai nesanatoasa ;D
Am ajuns cu cititul pe acest topic pana la pagina 32 si am copiat o multime de retete. Nasol ca au disparut pozele dar sper sa ma descurc cu ajutorul deductiei logige :)

Hai sa va dau si eu o reteta de prajitura care mie imi place tare mult. E simplu de facut si e "racoroasa".
Parfe cafea si nuca (ptr tava 37x26)
Blatul: 6 albusuri se bat spuma tare, se adauga 6 linguri de zahar, 1 zahat vaniliat, pe rand 6 galbenusuri, 150 gr. nuca macinata, 1 si jumatate lingura de faina si 1 praf de copt stins cu zeama de lamaie. Se toarna in tava tapetata cu faina. Eu folosesc hartie ptr. prajituri. Se coace 30-35 minute la foc potrivit.
Crema: 100ml cafea + 150gr zahar se fierb sirop. Se adauga pe rand 2 galbenusuri si se amesteca bine ca sa nu se adune galbenusurile. Se adauga 100(150)gr nuca prajita si macinata. S raceste si apoi se amesteca cu un pachet de unt frecat in prealabil.
Glazura: se poate folosi orice fel de glazura de ciocolata.

lala

Quote from: myky on February 15, 2009, 07:06:05 PM
deci io azi avusei masa mare, sunt franta.
cele trei torturi fusera:
de bezea(blatul de la baza a fost cu nuca, asa cum am facut de craciun prajiturelele postate de cara:
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/scan024.jpg
unul de mere, simplu, simplu, fara siropuri creme si alte adaosuri ( ca unii musafiri tin regim)
deasupra a fost o coronita facuta din bezea si doar aplicata peste tort.
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/scan023.jpg
si asta fuse cumparat ( amandina imbracat in martipan, da martipanu a fost execrabil)
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/scan022.jpg
http://i33.photobucket.com/albums/d83/angelic_michaela_17/food/scan021.jpg




moooooamaaaaaaaaaaaaaaaaa sa-nebunesc,cum ai facut "freza"la ala cu bezea,deci n-am liniste daca nu-mi fac ceva dulce :'( :'( :'( :'( :'(Unde ai facut scoala de "cofetari" ??? ??? ??? ???  ;) ;) ;) ;) ;) ;)


myky

freza, ca freza, dar blatul ala cu nuca a fost cremenal, si o spui io, care fac tort de bezea si din care nu mananc.

cara

Quote from: Codruta on February 17, 2009, 06:02:40 PM
Cara, te rog sa nu razi de mine ca sunt intarziata cu 2 ani :o dar asa cum am zis intr-un mesaj anterior doar ieri am ajuns si eu pe acest topic si azi am inceput sa-l citesc de la prima pagina. Am ajuns la pagina 11, la sarmalele sparte si citind reteta ta am realizat inca o data ca nu degeaba am zis ca te-as lua de nevasta ;D dar pana atunci trebuie sa te intreb cum pui randurile de varza? Varza e taiata marunt? Nu mai sunt poze asa ca musai sa intreb.  O adevarata tortura sa faci sarmale in aceasta tara unde varza pe langa ca e alba-galbena si nu verde mai are si frunzele foarte groase, tari si casabile.

iaca asa arata:


Codruta

 :-* :-* :-* no numa multam. Am luat zilelel trecute carne tocata dar n-am gasit varza dulce si cum sotul meu nu mananca varza acra am facut musaca de cartofi. Cat de curand urmeaza sarmalele sparte.
Am facut in schimb tortul de mere cu crema de zahar ars, (reteta Gabi Jalba) si nu va pot spune cat m-am luptat cu mine insami ca sa nu-l mananc pe tot o data.
Am mai facut si garnitura de cartofi si morcovi, fara pastarnac, tot reteta de la Gabi Jalba. Deliciosi. Nu au iesit asa crocanti cum mi-ar fi placut dar e vina mea pentru ca am pus in tava si cateva bucati de pui care fiind mai inalte decat restul au avut intentia sa se arda. As si putut sa scot puiul si sa mai las restul dar cum cartofii aveau un gust minunat i-am mancat asa.

Fleurf

Daca vad bine, din compozitia de sarmale ai facut niste perisoare. Ai pus si ou in ele sa nu se imprastie? urasc sa sucalesc sarmale si ar fi alternativa, mai ales daca nu te ajuta varza  ;D

Codruta

Fleur, reteta Carei pentru sarmalele perisoare e asta:

faceti compozitia de sarmale in mod obisnuit, fiecare cu particularitatile sale...
Eu topesc ceapa, adaug orezul spalat si las sa se umfle pana absoarbe toata apa/uleiul. dau la racit. cand e racit, il adaug peste carnea tocata, condimentez biiiiine , adaug trei oua (la aprox 1.5 kg carne). Asez in oala altrenativ: un strat de varza, un strat de "sarmale". (ca sa iasa egale ca dimensiune, folosesc clestele de inghetata, nu radeti! ;D).
la final pun peste ele fire de patrunjel  si rosii, acopar cu supa daca am, daca nu cu apa si dau la foc.

Fleurf

Multumesc Codruta! Ma gandeam eu ca trebuie neaparat oua ca sa stea asa.

Nicol Caloian

Apropo de tortul lui Gabi. A fost ziua fiicei mele si i-am facut pentru musafiri celebrul tort. Gabi, eu care n-am talente in acest domeniu, am primit toate laudele cu putinta pe care ca sa fiu corecta ti le transmit!  :D  ;) A fost o singura observatie: daca era mai mult parca ar fi fost mai bine!  :D  :D  :D

gabriela jalba

Imi creste inima!!! E reteta cea mai facuta de pe topic!!!! Ia sa ma premiati cu un tort de asta,ca asa grasana cum is,dar tot as minca ( cum imi racordeaza gazul,cum fac. Dupa aia intru in post,dar intii tortul!!! )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca

Iaca ce am "mestesugit" ieri: painica de casa facuta de manutele mele....si placinta cu ciuperci si masline.Poftiti, serviti! http://chriss.sunphoto.ro/prajituri/PRQZQPNETBOWPQDIYOR
http://chriss.sunphoto.ro/prajituri/YZQFTGXOUPGILKHXRKA

Codruta

Francesa, da te rog reteta de placinte cu ciuperci.

turturica

Stiti ce as vrea si eu: o reteta de muffins, cea mai buna, ca ma tot delectez de o saptamana cu ele, am facut unele cu portocale si unele cu ciocolata, dar trebuie sa existe si mai bune !

cara

io iubesc doar muffinsurile cu cioco, deci n-am alta reteta  ;D

pofteste cineva Kolozsvári káposzta in crusta de aluat?

miha

Mama, Cara... ce pofta imi faci... si sunt la curaaaaa...  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Cine m-o pune sa intru aici...  :D


Codruta

Sunt fata de Kolozsvár asa ca sigur m-as delecta cu o káposzta invelita ;D

cara

Quote from: Codruta on February 27, 2009, 03:41:33 PM
Sunt fata de Kolozsvár asa ca sigur m-as delecta cu o káposzta invelita ;D

noa dara, ia si manca!   ;)


Quote from: turturica on February 27, 2009, 02:31:40 PM
pai pune-o aici , sa incerc si reteta ta !


iaca:

250 g faina
150 g zahar
150 g ciocolata menaj maruntita
250 ml lapte
90 ml ulei
2-3 linguri cacao
1 ou
1 praf de copt
vanilie
un praf de sare


se amesteca faina, cacao, praf de copt

se bate oul cu uleiul, se adauga zaharul, apoi laptele. se toarna peste aceasta compozite amestecul de faina, cacao, praf de copt iar la sfarsit ciocolata.

se coace 20-25 minute la 175 grade celsius