Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: costieanuconstantin on May 05, 2009, 05:51:16 PM
in piata la astra !!!! :)
dar uite aici producatoru' undeva langa reghin , telefon nr 0265512600 sau 0743066117 are o fiica ,care vine meru in brasov


multumesc, sun maine la prima ora!  ;D

vernil

Trebuie sa fie foarte bun, incerc si eu. Multumesc mult.  

einsteinitza

Cara, ma inebunesti.Gatesti numai minunatii, tot timpul altceva, cum faci fata? Ca sa nu vorbesc de gradina si de aranjamentele florale. :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cara

marturisesc ca gatitul e o placere! si am un coleg de camera dispus oricand sa experimenteze  ;D

gradinaritul a devenit de curand pasiune, deci imi fac timp!

noaptea fac devize, OP-uri, pontaje, state de plata, etc etc! 

timpul liber il petrec pe forum.


pot toate astea pentru ca ziua in Sacele dureaza 30 de ore!   :D :D :D


einsteinitza

Aaa, atunci e alta discutie, sigur ,asa ai timp berechet :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Marmoset

Cara, inseamna ca de-aia in Bucuresti ziua are doar 18 ore! Ca s-au dus 6 la Sacele! Niciodata nu-mi ajunge timpul pentru cate am de facut...  ::)

vernil

Dragelor, mutati-va la discutii diverse, aici e de mancare. Eu ma duc sa-mi cumpar vinete. Iaurt si chimen am.

cara

poze spre exemplificare:


einsteinitza

Ma zapacesti, aia ce mai e? Doamne, si mai faci si poze, le descarci, le postezi....Ai sigur maini de Visnu :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Quote from: cara on May 05, 2009, 06:10:43 PM
... timpul liber il petrec pe forum.
Si din cand in cand, iti faci timp sa dai o fuga la Iasi la prunc :D

Marmoset

Es, cred ca-s vinetele cu iaurt si chimen, la care tocmai a postat reteta. Cara, tare bine arata! Si eu mor dupa farfuriile patrate, albe, fumurii si negre!

cara

deci da, astea-s vinetele de care vorbeam mai devreme, le-am pus ca sa vedeti cum arata.

pentru cine vrea (ca de ex. eu  ;) ) in loc de uleiul aromat strecurat, puteti sa-l puneti ca atare, cu semintele de chimen si ardeii iuti, este bestial!  ;D

costieanuconstantin

sunt unii care au ceva probleme cu iesirea si nu-s prea recomandate cu sosul asta !!!!!  ;D

cara

noa, fiecare dupa putinta, dara!  ;D

Marmoset

 :D :D :D :D :D
Si cu siguranta or sa aiba si...spor la mers!  ;)

vernil

Wow, zici ca-i platou pentru expozitie ... Eu n-am atata rabdare in bucatarie  ... Culmea, nici macar nu esti plinuta, si uite cata pasiune depui ! :D Stii ceva, eu zic sa-ti deschizi un restaurant. Eu ma angajez sa spal vasele, ca altceva nu cred ca as reusi stiindu-te alaturi ... pregatind delicatese ....

stefana

Pai, Mariana, crezi ca te poti ingrasa din platoul ala ;D. Daca le-as pune la ai mei barbati doar asa ceva pe masa, ar trebui sa-mi gasesc urgent un drum pe afara  :-\ :D

daveco

Quote from: cara on May 05, 2009, 08:04:14 PM
poze spre exemplificare:


norocul tau ca nu am timp sa le arat eu ce pot face .te eclipsam.....
hai,ca te las pe tine sa fii prima... ;D

costieanuconstantin

parca erati .....surori 1!!!!  ;D ;) :D :-*

cara

Quote from: daveco on May 08, 2009, 02:18:07 PM
norocul tau ca nu am timp sa le arat eu ce pot face .te eclipsam.....
hai,ca te las pe tine sa fii prima... ;D

saru' mana, cocoana! sunteti o draguta,  ca de cate ori ma gandesc la tortul ala a lu' matale cu o suta de foi si o suta cinshpe creme, imi vine sa las bucatareala in plata domnului, ca nu-i de mine!  >:(

einsteinitza

Cara, o iau razna cu mancarurile tale.Trebuie acuma sa incerc si vinetele.
Azi am facut vitel de lapte stir-fry, asa ca a fost usor si rapid, dar maine trec la vientele tale, ca am si baietii cu mine la Slanic, asa ca sunt  multe guri. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

 Corina, scuza-ma, abia acum am vazut rugamintea ta legata de pelteaua de gutui. E foarte simpla, si se face in paralel cu dulceata. Cojile si cotoarele de la gutuile din care faci dulceata nu le arunci. Impreuna cu cateva gutui (pe care nu le poti rade pentru dulceata pentru ca sunt mici sau..) taiate bucati (atentie, nu se indeparteaza semintele) si cu doua, trei mere, de preferinta cretesti, se pun la fiert cu apa atat cat sa le acopere. Cand fructele sunt bine fierte se strecoara si se scurg bine. Se masoara zeama rezultata si se pune din nou la fiert cu zahar in proportie de 1/1 (un litru de zeama, un kg de zahar) pana cand siropul picurat in apa rece nu se disperseaza. Nu este nevoie sa "faca perla" ca la serbet ci doar sa nu mai disperseze. Gutuile contin destule pectine si dupa racire va gelifica fara probleme. Se pune imediat in borcane si se sigileaza. Asta-i tot!

einsteinitza

Multumesc.
Faci si jeleu? Bunica facea si jeleu, dat prin zahar, iesea ca rahatul de fructe.Oricum am sa fac reteta ta/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Nu, n-am incercat iar in ultima vreme ma cenzurez de la facut dulciuri din cauza lui Virgil. Are probleme cu glicemia si la cat e de pofticios, nu trebuie sa-l ma i si tentez! Am sa fac insa pentru copii ceva dulceata si serbet.

einsteinitza

Nicol, faci serbet, esti teribila, tot anul trecut m-am gandit sa fac serbet.
Bunicii mei aveau un tabiet, mergeau la Varatec la maicute o saptamana vara si apoi la bai  la Karlovy Vary. La maicute la Varatec am invatat sa fac serbet grozav, tot ma gandesc sa mai incerc, dar mi-a cam lipsit timpul.Ce fel de serbet faci?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro