Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Francesca

Cara , fii asa buna si pune si reteta de kaposzta sau ce o fi aia ca tare fain arata.Multamesc dumitale. :-*

cara

apoi nu-i grea deloc. se face o foaie de aluat din:

1 ou
2 linguri de unt
1 cana de faina
o ceasca de apa
sare

(am scris cantitatile aproximative, ca io fac foaia "la ochi". tre sa iasa un aluat care poate fi intins in foaie, ca aluatul de taitei)

se caleste varza acra

se fierb pastele in apa cu sare

carnea se da prin robot, se condimenteza, sareaza si sa caleste pana scade toata apa pe care o lasa. pentru a nu fi "aspra", carnea se mai da odata prin robot dupa ce s-a racorit)


se intinde foaia de aluat in functie de vasul in care pregatim mancarea. aluatul trebuie sa intreaca marginile atat cat sa acopere apoi toata suprafata vasului.

peste foaia de aluat se aseaza carnea. apoi pastele fainoase. apoi varza. se preseaza usor.

se bate un ou, se adauga o cescuta de smantana si una de lapte, se sareaza, pipereaza si se toarna amestecul in tava, uniform.

se acopera "aranjamentul" cu marginile de aluat se unge cu galbenus de ou si se da la cuptor cca o ora la 160 grade.

gata. pofta mare  ;D

Francesca


gabriela jalba

Francesca,daca nu ai robot, si cumperi sau toci tu carnea,fierbe pastele foarte putin,pune varza la fund,pastele si carnea deasupra,cruda,netrasa. Zeama va face ca pastele sa capete o consistenta ok,iar carnea fiindca-i deasupra se face tare repede.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca

Am robot, cum nu? In ziua de azi nu mai merge fara aparatura din asta :) Multumesc de sfaturi. :-*

gabriela jalba

Zau? sa stii ca merge brici!!! Eu am,l-am folosit cu entuziasm vreun an,iar acum zace in camara . Ma inebunesc la spalat atitea piesulici.Folosesc mult blederul si mixterul. Carnea o cumpar numai tocata( la macilarie, tu iti alegi carnea si ei ti-o toaca, daca nu-ti place ce au gata tocat )
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

dorinas

Toaca carnea Gabi dar n-o spala inainte de a o toca si eu de exemplu am fixul cu spalatul. ;)

cara

dar de fixul cu tinutul carnii o noapte in apa sarata ca sa iasa sangele, ce zici?  ;D
(cineva m-a intrebat daca-s evreica  ;D )

stefana

Quote from: dorinas on February 27, 2009, 08:05:46 PM
Toaca carnea Gabi dar n-o spala inainte de a o toca ...
Si eu am o retinere din aceasta cauza la carnea gata tocata. In plus, am o masina de tocat pe care o folosesc de placere ;D. E din plastic rosu, usoara si se fixeaza pe masa printr-un fel de ventuza.

Codruta

Am incercat o singura data sa folosesc masina de tocat cu ventuza si era sa-mi dau peste gura cu masina asa ca mai bine cumpar carnea gata tocata ;D. Sa nu mai spun de faptul ca daca cumpar carne "bucata" costa peste 9 euro kilogramul iar daca iau gata tocata e 4 euro kilogramul, cand nu o iau cu 3 la reducere ;) Nu ma intreb ce au tocat la gramada ca atunci nu mai mananc carne in veci ;D

Ella

Eu prefer sa mananc numai jumatate de kg. din cea de 9 euro  ;D, sa o spal si toc eu, acasa. ;), decat un kg. gata tocata ::)

myky

deci gabi j. draga, glicemia mea e in delir.
azi s-a comis una bucata tort cu crema de zahar ars, cu mere (feliate)
aoleu, asta e "crima si pedeapsa"
mai am o bucata in frigider, dar am ramas fara baterii la aparat.
mentionez ca nu am facut in viata mea crema de zahar ars ( era jobul lui gabi).

gabriela jalba

Dragelor!!! oameni v-am facut!!!! Adevarul e ca e "usor" si se lasa mincat de numa-numa!!!! Abia astept sa-l fac si eu,dar de data asta am sa-l fac cu merele rase.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Gabi, eu l-am facut cu merele rase si ti-am ce de laude am primit!

turturica

Pun poze cu cozonacul -reteta Carei :

si aici muffins :

si sectiunea :


simonaelena

Doamnelor, acum ar trebui sa puneti retete de post  ;D

Codruta

Nu stiu cum fac dar mereu ajung pe acest topic inainte de cina. Si satula si tot as saliva vazand aceste poze ;D Musai sa-mi iau si eu o masina de facut paine... pentru cozonac :D

cara

frumoase-s, turturico, felicitari!

iaca, ti-am mai colectat o reteta de briose:



2 oua
150 g zahar
50 ml ulei
250 ml iaurt
1 banana
1 lingurita praf de copt
1 zahar vanilat
1 praf de sare
1 cana si jumatate de faina
50 g ciocolata taiata bucatele

Ouale se bat bine,impreuna cu praful de sare,pana isi dubleaza volumul.Adaugam zaharul si vanilia si mixam in continuare. Apoi pe rand uleiul,iaurtul,banana pasata si faina amestecata cu praful de copt.La sfarsit ciocolata bucatele.
Se toarna compozitia in forme si se da la cuptor,la 180 de grade,pentru 30 de minute.

penelopa

Quote from: cara on March 03, 2009, 08:24:41 AM

Ouale se bat bine,...........

Cara, tu nu mai râzi când  "baţi ouăle bine... "  ???
Când îţi citesc postările ........... mă apucă tristeţea  >:(

myky

pene!
mai stii tu povestea aia cu iepurasul si cu vulpea, cand vulpea a venit la iepuras si l-a rugat sa-l primeasca la el in casa....
concluziile le tragi singura.

penelopa

Da', dar iepuraşi sunt mai mulţi că se înmulţesc mai repede decât vulpile  :P


gabriela jalba

peste bulbii (căţeii) de la o căpăţână de usturoi, curăţaţi de coajă, se pune o linguriţă de sare grunjoasă şi o linguriţă de miere de albine. Se freacă bine într-o piuă de lemn sau mojar de ceramică până se obţine o pastă. Se pune o lingură de untdelemn şi se continuă frecarea până se oţine o emulsie. Apoi se adaugă 1-2 linguri de oţet de mere şi se amestecă în continuare. Acest mod de preparare prezintă avantajul că poate fi folosit la asezonarea alimentelor şi la cei care suferă de gastrită (untdelemnul apără mucoasa gastrică). De asemenea a doua zi respiraţia nu mai miroase a usturoi.

Reteta asta de musdei,nu stiam unde sa o pun....La FITO farmacia....(aplicata de 3 ori saptmina,impotriva parazitilor intestinali).., La Sfaturi practice.....
   Am ales totusi  aici,ca e o "papa bun"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

La fix se nimereste reteta, ca sunt si eu racita si imi place ideea de mujdei pe paine ;D

gabriela jalba

Ce idee mi-ai dat!!!! si mi-e o foameeee....Dar nu!!! trebuie sa slabesc!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=