Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

dorinas

Pai nu vad cum te ingrasi cu mujdei pe paine prajita. ;)

Francesca

Eu azi am facut cartofi frantuzesti si ficat in sos de mustar.E o nebunie de bun si eu mi-am permis sa "ma joc" putin in sensul ca , la ficat, in loc de suc de lamaie am pus putin vin alb si in loc de smantina am pus iaurt ca sa nu fie prea gretos totul.
De obicei "ma joc " cu bucatele si scot niste combinatii foarte faine .Singura zona unde nu ma joc e cea de dulciuri , acolo respect reteta intocmai.Va doresc pofta buna si o duminica plina de soare si de bucurie.

costieanuconstantin

masa si mancatul poate deveni o obligatie !!!?? ;D ;) :D :-*

glumesc !!

Ella

Eu am facut sarmalele sparte, in jumatate de ora erau la fiert  :D

gabriela jalba

Quote from: dorinas on March 15, 2009, 01:16:09 PM
Pai nu vad cum te ingrasi cu mujdei pe paine prajita. ;)
...dar mujdeiul al e cu miere si untdelemn,si cind eu scriam era ora 22  +..,si la ora aia sa mininci ,cind chipurile tii sa slabesti.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

De cand vreau sa fac si eu sarmale sparte dar pot face doar sarmale dezvelite  ;D ca nu gasesc varza...dulce :(

Francesca

Quote from: Codruta on March 15, 2009, 09:14:32 PM
De cand vreau sa fac si eu sarmale sparte dar pot face doar sarmale dezvelite  ;D ca nu gasesc varza...dulce :(

Codruta, eu am zis ca mai astept pana sa vin la tine dar vad ca trebuie musai sa ma grabesc ca sa vina "varza aia dulce" mai repede la tine, ca de cind tot zici de varza ....deja cred ca ti-ai pus pofta in cui, saracuta de tine.Mai , fir-ar, sa nu aiba si olandezii aia o varza buna de papa?!!!!! :-*

Codruta

Varza buna de salata sigur nu au si dupa asta plang eu cel mai tare dar acum nu au nici un fel de varza. Se pare ca i-a ajuns si pe ei criza... varza nu, andive nu si asta e hrana de baza pentru iguana mea. In anii trecuti nu le-au lipsit din magazine. Asa ca Francesca grabeste-te  ;D

Francesca

Mai Codruta, scumpo da o adresa si iti trimit varza ca sigur ajunge mai repede ca mine...pare-mi rau ca nu-s mai aproape de tine ca zau ti-as aduce sarmalele alea sparte , gata facute. :-* si varza pentru iguana ta, off course! :-*

Codruta

Multumesc Francesca :-* Cu andiva (nu varza) pentru iguana s-a remediat situatia asa ca numai de varza mai am nevoie ;)

Stie cineva daca se poate face la cuptor peste cu cartofi dar cartofi sa iasa crocanti, nu moi? Eu am scos pestele cand a fost gata si am mai lasat cartofii sperand ca devin crocanti dar dupa un timp au avut tendinta sa se arda fara sa se faca crocanti. Au fost buni si asa mai ales ca erau amestecati cu ardei (de 3 culori - una mai artificiala decat alta) si ceapa dar crocanti ar fi fost super.

gabriela jalba

Nu stiu cunm ai procedat tu,dar eu zic ca daca pui tava unsa cu ulei,pestele condimentat in mijloc,si jur-imprejur legumele(condimentate),trebuie sa iasa bine. Chestia e ,ca nu ar trebuii sa umblii in tava. Pestele se face mult mai repede,zic eu, si sa nu-l strivesti. Sau pui 2 tavi;in una pestele,in alta legumele si servesti combinat,in farfurie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Exact asa am procedat cum zici tu Gabi dar cand pestele a fost gata l-am scos si am lasat restul sa se termine de facut. Legumele au avut un gust super dar nu au fost cartofii crocanti si u asa as fi vrut. Se pare ca totusi a fost prea multa "umezeala" in tava si mai mult sau fiert decat prajit. Sa pun doua tavi in cuptor nu am loc iar daca pun una peste alta nu stiu ce iese. Nu am incercat niciodata asa.

gabriela jalba

N-ai acoperit,nu?!!!! Usuca bine cartofii inainte intr-un prosop de bumbac. Sa fie zvintati,si amesteca-i dupa aia cu condimentele si putin ulei,intr-un castron,dupa care ii pui in tava,cu cuptorul foarte incins.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudiu

Sa-mi dau si eu cu parerea  ;D

Sa nu fie prea multi catofi, adica sa nu se acopere (prea mult)  unii pe altii

Nu stiu daca e bine ce am zis ca nu am facut nicodata. Dar asa se intampla la cartofii pajiti daca-s prea multi pusi odata.

Si cred ca nu ar trebui sa fie si alte legume adica ... care elibereaza multa apa.

Astept comentarii  ;D

Francesca

Asa e, Claudiu, ai dreptate.Daca sunt mai multe straturi de cartofi nu mai iasa crocanti ci moi.Trebuie sa fie un strat de cartofi si sa nu aiba prea mult lichid (ulei, apa, zeama de supa, etc) decit foarte putin si atunci ei se fac crocanti.Si iarasi daca e prea putin ulei risti sa iasa uscati, arsi si nu crocanti.Trebuie avut grija sa fie ulei suficient, nici prea mult , nici prea putin.Chestie de exercitiu....E un pic greu pana princi smecheria ...Deci , Codruta incearca de citeva ori ca sigur o sa iti iasa pana la urma. :-*

Codruta

Nu i-am acoperit, nu au fost in strat prea gros asa ca data viitoare ii usuc bine, nu-i amestec cu alt legume si incerc sa nimeresc cat ulei au nevoie ;)
Multumesc la toti de sugestii :-* :-* :-*

gabriela jalba

Ce nu facem noi,ca sa-ti iasa tie crocanti cartofii!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

bre, va dau o reteta de tort. Tortul "Criza"  ;D

l-am inventat vineri, in criza de timp,
                               criza de masina (mi-o luat-o pruncu la Iasi 2 saptamani), 
                               criza de nervi ca aveam musafiri neprevazuti, si
                               criza financiara, ca am cheltuit banii in excursii  :D

n-aveam nici un ou in frigider, asa ca nu se punea problema unui blat. prin urmare, am sfaramat un pachet mare (dublu) de biscuiti Petit Beure, pe care i-am insiropat cu putin unt, putin lapte si putin zahar, cat sa rezulte un "aluat" tare, pe care l-am asezat in forma de blat cu pereti detasabili si-am cosntruit blatul.

crema am executat-o din vreo 300 g branza de vaci dulce, cremoasa (e musai sa nu fie rascoapta ca sa iasa fina crema), la care am adaugat cateva linguri de frisca. mi se parea prea simpla combinatia, asa ca aveam nevoie de un fruct. prin casa nik, decat un mar. mare. verde. foarte bun. l-am taiat cuburi f mici si l-am inglobat in crema de branza, am adaugat ceva vanilie si am turnat compozitia deasupra "blatului". am ornat cu frisca.


rezultat: delicios. minunat. mortalo-letal  :D


ca dovada, azi l-am repetat, dar cu un blat subtirel, din doua oua. (personal, prefer blatul de biscuiti, dar azi n-aveam biscuiti, in schimb aveam oua.  :D )

iaca succesiunea pozelor pe etape:

marul (musai acrisor, tare, tipul asta de mar nu oxideaza, ceea ce e important!),
blatul,
crema adaugata dupa montarea inelului,
tortul crizat, ornat cu kiwi gold

cara

....

dorinas

Cara chiar mai devreme ma intrebam unde ai disparut, "retetele tale" mai ales. Sper ca te-ai descotorosit de musafiri si o sa ai aparitii mai dese. :D
Pare super tortul tau, mai ales rapid.

cara

am iesit ca magaru' din ceata!  ;D

dorinas

E jupuit magaru sau a nimerit drumul pana la urma prin ceata deasa? :D

cara

l-o tras poporu de coada aratandu-i morcovu' :D :D :D

dorinas

Sper ca a fost glazurat morcovul, ca sa fim in ton cu topicul. ;D

gabriela jalba

Fain Cara!!! Si eu fac tot felul de inovatii. Ieri am facut o coptura aperitiv din "deseuri " . Aveam o bucata de aluat de piine in frigide(mai putin de1/2kg) .Ieri meniul a fost supa si pilaf. Am facut  supa cu muulte radacinoase.  Radacinoasele , le-am tocat in vasul cu cutit al blenderului. Am adaugat si cirnati afumat,tot asa tocat,o mina de bureti din congelator,3 oua, o lingura= de faina de griu. Am intins foaia,am acoperit-o cu umplutura,rulata , in  tava,uns cu ou,la cuptor.Cind a fost gata,am mai dat cu restul de au si am ras niste cas si din nou pt scurt timp la cuptor. A iesit super.
   
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=