Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: Codruta on March 17, 2009, 07:40:38 PM
Daca vrei sa mananci o talpa de cauciuc te invit la friptura facuta de mine ;D In afara de pui si peste si nu stiu sa fac fripturi la cuptor. Nici macar nu stiu care parte din vaca e buna pentru friptura  :(  Porcul iese din discutie ca sotul meu nu mananca.

multa lume se plange de friptura la cuptor, dar e mai usor decat pare.  ;D

secretul major este sa prajesti carnea la foc mare, pe toate partile inainte s-o bagi la cuptor.

sau, poti s-o faci ca pe snitzel: bucata mare de carne, o condimentezi bine, o treci prin faina, ou si la urma pesmet si-o prajesti pe toate partile. pe urma o pui in tava cu putina supa si mai adaugi cate putin pe parcurs. te asigur ca iese absolut delicioasa. eu am facut asa muschi de peste un kg si-a iesit fraged si super gustos.

eu mai fac si-n alt fel si este delicioasa:

bucata intreaga, bine condimentata, o pun intr-o oala cu fundul gros (eu folosesc zepterul), alaturi tai 2 cepe in sferturi si peste ele torn un amestec format dintr-o cana de ulei plus zeama de la doua limes (sunt mai zemoase decat lamaile obisnuite si parca usor astringente la gust).
fixez bine capacul (se poate pune un vas cu apa sau o greutate peste capacul oalei, ca s-o tina bine inchisa) si las la foc foaaaarte mic, 2 ore / KG de carne.

dupa ce s-a racit, scot bucata de carne, o feliez, adun uleiul de deasupra si-l arunc, iar ce-a ramas din ceapa si zeama de lamaie mixez bine cu blenderul si torn peste feliile de carne. este minunat.


(reteta o stiu de pe culinar, nu mai am link)


Codruta

Uite o sansa sa folosesc si eu zepterul pe care il am de 15 ani si nu l-am folosit niciodata :o Bine ca 2 ani am dat pe el jumatate din salar ;D
Cara, imi mai spui te rog si care parte a vacii se poate folosii pentru friptura? Eu folosesc ceva carne (cred ca e pulpa) pe eticheta careia scrie ca se gateste in 120 minute...si culmea ca asa e. Dar in afara de gulas si sos de ceapa sau variatiuni pe aceeasi tema nu mai stiu gati altceva.

cara

iaca am gasit o poza cu vaca si zonele de carne.

calitatea I: cea mai buna e zona 14, fileul (mignon), apoi 13 vrabioara, 12 -  antricot

calitatea II: 7- spata, 5, 8- rasol

calitatea III: 10- fleica, 4, 6- garf



Codruta

Deci numarul 14 e cel mai bun pentru friptura?
Ma duc sa compar "harta" romaneasca cu cea olandeza  ;D si sa scriu denumirea...ca de tinut minte sigur nu o tin :D

cara

deci da, cea mai buna friptura iese din bucata 14  ;D


(mie-mi place si rasolul, ca mananc maduva  ;) )

Claudiu

Buna

Sigur n-ati gresit ceva. Asa arata vaca!  :o :o :o

dorinas

Pare a fi bou dar se poate face abstractie de partea mai proeminenta. :D

cara

gata, am cosmetizat animalu' pentru confortul lui Claudiu  :D


myky

 :D :D, pune si o galeata cu lapte langa :D

cara

na!  :D :D :D

myky

sa ai o zi frumoasa!
ai reusit sa ma amuzi, chiar daca sunt intr-o stare nu prea placuta :D :-*

cara

placeri nenumarate sa ai si tu, asta sa fie doar inceputul  :D

Codruta

Iar mi-ati dat dureri de cap... Sa inteleg ca e musai vaca nu bou? ;D :D :D

turturica

dar ceva de post nu mai gateste nimeni ?
sau aveti aceeasi parere ca si mine : ca sunt urateeee ... :D

cara

azi am facut supa de rosii cu galuste de gris si sarmale cu ciuperci. pentru mine nu mai e o surpriza sa mi se spuna ca mancarea fara carne e mai buna, amandoi baietii o prefera. io-s carnivora casei  ;D

acum, ca sa fiu onesta, sarmalele astea chiar sunt delicioase, o sa le repet.  ;D

am calit ceapa cu ulei si apa.
am curatat ciupercile de laméle (champignon), le-am tocat , le-am adaugat peste ceapa si le-am lasat pana a scazut toata apa.
am adaugat orezul spalat si l-am lasat cateva minute sa se umfle. am invelit in foi de varza. din experienta va spun ca nu trebuie adaugat niciun alt ingredient, le stirbeste gustul. in afara de piper si sare, n-am pus nimic.

lyana

Delicioasa mancare ai gatit Cara , sarmalutele cu ciuperci sunt preferatele mele , bineanteles dupa cele cu carne..., am sa le prestez si eu , sarumana pentru reteta!!! :-*

ELA

mergea si putin marar....delicioase!

cara

exclus mararul, colegului meu nu+i place deloc!  ;D

eu nu pun verdeturi in sarmale, imi plac doar cu gust de piper proaspat macinat  ;D

gabriela jalba

Cara,stii tu cum is cu bureti??!! O nebunie! In fiecare an imi pun in congelator un sertar numai cu bureti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

ce fel de bureti? eu n-am avut niciodata curaj sa cumpar atlceva decat champignons de la supermarket  ::) ::)

daca e sa dau coltu' macar sa mor din alte cauze decat otravita cu ciuperci  ;D ;D


aaaaaaaaaaaa, mi-am adus aminte de ziua in care am fost cu daveco la cules de ghebe.... noi doua pe dealurile patriei  ;D ;D
o tempora! o mores!....

deci poza cu captura. (de prin 2001, cred...)

gabriela jalba

Off!!!! Ce-i cu Daveco????!!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

are treaba, muuuulta. eu vorbesc (aproape) zilnic cu ea la telefon  ;D


deci treaba n-o lasa sa intre mai des  :(

Claudiu

Nu ma pricep la cules de ghebe asa ca iar ma bag ca musca.
Dar cele murate sunt foarte bune. Si aia iutari is buni murati.
Cum se mureaza intrebati pe cine stie.
O curiozitate pentru forumul de ciuperci. In apuseni in zona Campeniului cu vreo 50 de ani inainte nu cresteau si deci nu se cunosteau ghebele. Martori batranii, aia mai batrani cati mai sunt. Acum cica se culeg cu sacii. Cum de or fi aparut?
Eu pe acolo culegeam galbiorii, laba ursului (asemanatoare la carne cu galbiorii), Craite vinete (foarte bune fripte), iutari, mai putin Pita vacii ca m-or speriat sa nu o confund cu altceva, desi era tare buna. Localnicii mai aveau si altceva un fel de ciuperci albe ce apareau toamna ce le numeau "Ciuperci". Altceva ce n-am vazut numai auzit de bureti de prun.

Codruta

Am mancat ieri seara sarmale sparte. Sunt delicioase si atat de rapid de facut. Oare cum or fi cele cu ciuperci? Sparte bineinteles ;D

ozimandias

Deoarece nu mai loc pe la alte topice... deoarece "roabele tunate" ma fac sa-mi aduc aminte ca nu am chiar totul in lumea asta.... trec la bucatarie unde-mi e locul...

Deci lume (priceputa, nu ca mine...) vreau sa fac o amestecatura si-mi trebuie un sos (cu smantana am pofta). Vreau da fac un fel de salata din cartofi, oua, piept de pui, masline, ceapa si salata verede si peste ele sa pun un sos din smantana... Nu stiu sa fac sosul  ::)