Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lyana

Fiindca se apropie Sarbatorile de iarna vreau ,ca pe langa alte bunatati ,sa fac fursecurile "faguri",care se coc intr-o forma pe aragaz , dar nu gasesc deloc si sper sa aiba cineva de vanzare o asemenea forma ,ca tare mult mi-o doresc !!!
             Iata despre ce fursecuri este vorba:

einsteinitza

Poti sa iti iei o forma electrica de vafe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Cred ca "fagurii" din imaginea ta, Lyana, sunt facuti la aparatul electric (dar pe care nu prea l-am mai vazut prin magazine). Formele pentru aragaz erau mai mult pentru saratele, care sunt mai subtiri. Ai cumva o reteta pentru faguri?

lyana

Multumesc mult fetelor  :-*,fagurii din imagine sunt intr-adevar facute la aparatul electric ,dar cand eram copil ,mama mea avea o forma pentru aragaz si ieseau exact asa, avea striatiile din interior mai adancite( nu ca cele de saratele) ,dar eu nu  mai am aceasta forma,si din asta caut eu ca am si reteta pentru ea,reteta mamei mele care acum nu mai e printre noi :( . Reteta am sa o scriu cu mare drag , aluatul este tare, nu curgator cum am vazut retete pe net ,pentru aparatul electric se foloseste aluat de clatite pancake , care se pune cu lingurita in forma ,si am si pentru ele o reteta tare buna ,o scriu si  pe ea daca vreti :-*
                         Faguri din aluat mai tare
    4 oua
    4 cani de zahar pudra
    3 cani de ulei
    o lingurita bicarbonat
    arome
    faina cat cuprinde
Se obtine o coca tare ca de fursecuri din acelea care se taie cu forme

Sunt foarte bune ,si asa simple si cu diferite umpluturi :)

einsteinitza

Eu am cumparat aparatul de la Choice Brand, dar se mai gaseste si in alte parti .Aluatul pe care il fac eu e cu drojdie. Si mai este o smecherie. Bilele de aluat pentru forma se tavalesc bine prin zahar tos.In contact cu plita fierbinte, acesta se caramelizeaza. Fagurele se umfla de la drojdie si devine pufos la cald, iar zaharul de pe ele le face crocante la suprafata. Se cheama de fapt Gaufre.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Lyana ,un aparat de facut gofre,electric ,poti gasi la un Kaufland,daca ai pe aproape. La noi in Timisoara se gaseste.Face cate 2 forme de floare (seamana mai bine cu frunza de trifoi),este din otel inoxidabil cu functie de controlul temperaturii,1400W si costa 79,99  si are garantie 3 ani.
Din acelea de facut saratele erau in piata.

lyana

Multumesc fetelor ,intra-adevar Sicamin am reusit sa iau de la kaufland exact modelul de care zici tu ,dar as vrea sa coc in ele aluat mai tare nu ca cel de clatite ,eu cred ca s-ar mentine mai mult timp proaspete de la crema ,dar nush daca in aceste forme pot pune ,pentru ca mi-e teama ca nu se coc ...

einsteinitza

Lyana, se coc fara probleme, aluatul pentru aparatul tau este ca cel de cozonac, deci nu ca cel de clatite.Doar sa il lasi sa se incinga inainte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Stie cineva unde as putea gasi seminte de pin,imi trebuie la un pesto cu busuioc
M-a lovit bucatareala si numa ' la ciudatenii

flordel

La vreun magazin arabesc? Din pacate nu stiu decat unul care era pe Calea Mosilor...

gentiana

Ala de pe colt cu eminescu,unde acu e mega?
Altu pe Mosilor io nu stiu
Am sa incerc si la plafaruri
Am inceput sa caut retete si sa vad ce ingrediente n-am sau nu stiu de unde sa iau
Am vazut si o friptura de cotlete de miel si ma gandesc ca ar fi o schimbare placuta pt Craciun

einsteinitza

La toate magazinele turcesti, fara exceptie. Doar ca trebuie putin prajite, cateva secunde, sa-si dezvolte aroma.Sunt proaspete nu uscate.
La ei gasesti si chimion.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Multumesc ES
Stiam ca trebuiesc usor incalzite ca sa se usuce
Trebuie sa le prajesc?
Cam cat?
Cam cum pralinezi nucile si alunele?
In reteta spune de o cana de busuioc
Eu inteleg busuioc verde ,frunze
TU?

http://condimenteweb.ro/retete/pesto-de-busuioc-r2148

einsteinitza

Da, e minunat cu busuioc verde, aroma e inconfundabila.Dar acum, poate pe la supermarket sa gasesti
Ca orice seminte mici se prajesc vreo 10-15 secunde pe foc iute in tigaia uscata, fara nimic adaugat. Pana se rumenesc putin.
Si mie imi place pesto, mai ales la oua.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Asa m-am gandit si eu ca-i vorba de busuioc verde
Am in ghivece,m-am chinuit toata vara cu rasaduri si in septembrie le-am pus in solar (de obicei mi le pasteau pisicile)
Eu as vrea sa-l pun la cotlete de miel cu rozmarin
Ok!
Deci la magazinele turcesti!
Ma intreb daca maioneza cu busuioc poate fi maioneza de post?
Busuioc recunosc ca n-am pus niciodata pana acu in maioneza
Il foloseam la fripturi si la salate
Ati incercat?

einsteinitza

Adica, cum sa fie de post? Pai ce pui in maioneza aia?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Cartofi,ulei de masline sau struguri,ceva ceapa,mustar si condimente
De ce n-ar fi de post?

einsteinitza

Aia nu e maioneza ci un sos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Asa o fi,dar eu o stiu ca maioneza de post
E inchegata ca maioneza ,nu curge ca sosul

stefana

Gentiana, vad ca esti pusa pe fapte mari :D
Eu nu prea fac experiente (ai mei refuza cu incapatanare orice inovatie) dar cand vreau sa vad asa, teoretic, ce mai incearca altii, intru pe culinar: http://www.culinar.ro/articole/citeste/1837/cum-se-prepara-cel-mai-bun-sos-pesto

gentiana

Chiar ca sunt pusa!
Am facut meniurile pe care le doresc...........ca sa nu zica barbata-miu ca nu ma gandesc la el
Cum apare are de lucru ca sa nu se plictiseasca ;D(acu nu mai poate zice ca nu mancam variat)

einsteinitza

Maioneza este denumirea unui sos cu anumite ingrediente. La fel cu sosul bechamel de exemplu. Daca pui cartofi la bechamel nu mai e bechamel, e un sos la care ii oti spune cum vrei dar nu bechamel. Maioneza trebuie sa contina galbenus, ulei, lamaie si eventual putin mustar. Singurul adaos care nu o face altcceva este putin mustar, dar asta mai nou. Reteta fina clasica este fara mustar.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Draga mea asa o ,dar in familia mea si in cercul meu asa se numeste
N-am simtit niciodata nevoia sa schimb limbajul gospodinelor din neam si din jur
Eu oricum nu mananc decat maioneza de asta,aia din oua n-o suport
Eu stiu sa gatesc dar gatesc extrem de rar,altfel mananc ce-mi place din ce gatesc ai mei sau prietenii
La servici mananc la bufet sau la carciumi cand sunt in delegatii
Sosul Bechamel nu-mi place,deci nu-mi bat capul cu  el
In loc de maioneza ,cand nu e post ,fac sos olandez

einsteinitza

Sigur,in cercul tau, probabil, dar cand ai intrebat pe scara mai larga :D, trebuie sa intelegem produsul.Ca maioneza din ceapa si busuioc si cartofi.........
Sunt diverse regionalisme, sau denumiri locale, insa daca zici maioneza eu la maioneza ma gandeam. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro