Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

La reteta care am pus-o eu,e vorba de cani,mai mult ca masura. Daca faci cu cani mari de ceai,faci muuulta coca. Eu o fac pe jumatate, si am niste tavi dreptunghiulare inalte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: penelopa on January 09, 2011, 10:09:12 PM
Maine, v-o scriu eu din carticica "Practic". Am facut de multe ori prajitura asta cu morcovi de Florii cand , intotdeauna, se mananca de post. ;)
"Mâine" n-am putut, dar pot azi. ;)

Ingrediente:
- 500 g morcov ras pe răzătoarea mică
- 3/4 cană cu zahăr
- 1/2 cană cu borş
- 2 ceşti de cafea cu ulei
- 2 praf de copt + 1/2 linguriţă amoniac
- făină cât cuprinde pentru un aluat moale  (ceva mai dens ca la chec)
- 2 linguri dulceaţă gutui
- 250 g miez nucă tăiat sau 200 g alune sfărâmate

Glazură:
- 3 linguri cacao, 100 g zahăr, 2 linguri apă,  50 g margarină. Se amestecă pe foc să se topească zahărul şi să se îngroaşe puţin. Se toarnă călduţă peste prăjitură.

Preparare: se amestecă morcovul ras cu zahărul, borşul, praful de copt şi amoniacul până se topeşte zahărul, se adaugă uleiul, dulceaţa, nuca, făina. Compoziţia  moale, care nu trebuie să curgă, se pune în tava unsă şi tapetată cu făină.
Se coace 50 - 60 min. Când se răceşte prăjitura se toarnă glazura deasupra şi se dă la rece.

Dacă prăjitura nu este de post,  se poate înlocui apa cu lapte şi uleiul cu margarină şi unt.
Este bună şi fără glazură.

Să aveţi poftă!

einsteinitza

Fiindca e sezonul portocalelor, o reteta de colacei de caja de portocale
8-9 porocale cu coaja subtire
1kg zahar
sucul de la o lamaie

Se rade coaja portocalelor foarte usor . Rezultatul se pune intr-un borcanel cu zahar si se amesteca si se lasa la frigider, sa il folositi la aromatul cremelor si sosurilor dulci.
Portocalele se cresteaza in 6 felii pe verticala, si se scoate coaja.
Se ia un ac mare de tapiterie cu ata mai groasa, si se insira cojile in forma de melcisori.Se insira 10-12 coji si se leaga cerc.Se pun cercurile in apa rece si se lasa 24 de ore, schimband apa de 2-3 ori.A doua zi se scurg, se pun intr-un vas larg, se adauga cam12-13 cani de apa. Se fierb acoperit 15 minute. Se scurg, se repeta cu alta apa inca 10 minute.Coaja trebuie sa fie pliabila dar nu sa se flescaie.
Se scot si se lasa in sita sa se scurga bine.
Se pune zharul intr-un vas cu2/3 cani apa.Se lasa pe foc mic pana fierbe, si apoi inca aprox 4 minute, sa obtineti un sirop gros. Puneti cojile in sirop scoase de pe ata.Fierbeti cam 5 minute apoi lasati sa se patrunda peste noapte.A doua zi mai fierbeti cam 5 minute, adaugati zeama de lamaie,lasati la racit. Cand e rece puneti la borcan si in beci. Poate fi servit langa o cupa de inghetata, un tort de fructe sau cum se servea dulceata, cu un pahar de apa rece.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

Stie cineva un desert mai usor, racoros, cu multe fructe -nu salata de fructe, dar pe aproape ???

einsteinitza

Neaparat cu multe fructe?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

turturica

daaa, am vazut ceva, un desert irlandez, dar nu eram prea atenta- intr-un bol, se punea in straturi (cred)piscoturi, jeleu, muuulte fructe exotice,mi s-a parut ca era si ceva zeama,compot de fructe poate, se nivela cu un strat de crema de vanilie ,apoi un strat de frisca naturala

einsteinitza

Pe-asta nu o stiu, aveam o reteta rapida cu mere sau pere, cred ca am mai scris-o pe undeva, era excelenta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

E simplu, Gugustiuco! ;) Iei un felioi de tort diplomat cu multe fructe, il trantesti intr-un bol si ... gata, desertul irlanez! :D


einsteinitza

Pere mai mari,5-6 , o cratita cam de inaltimea perelor, in care sa incapa in picioare inghesuite. Se curata perele de coaja.Se aseaza in cratita. Se toarna peste fiecare cate o lingura de miere, apoi se adauga vin dulce alb pana la cuprinde cam pana la jumatate. In vin se adauga niste coaja de portocale, doua cuisoare, un bat de scortisoara, si apoi sucul de la o protocala. Sau, inloc de condimentele astea, un plic cu condimente pentru vin fiert.Se gaseste la raioanele cu plicuri cu condimente.
Se pune in cuptor la foc mediu, iar din cand in cand se mai lasa varful in sos ca sa se umezeasca si sa se patrunda. Se fierb cam o oara, o ora si ceva, pana cand intra furculita usor si zeama a scazut mult. Se pun pe farfurie dupa ce s-au racit putin, cu doua linguri de frisca batuta cu zahar si deasupra pe frisca o lingura de nuci caramelizate sfarmate mare.
Se caramelizeaza doua linguri zahar in craticioara, se adauga o lingura de miez de nuca.Se amesteca repde si se pun pe o hartie de copt unsa.Cand s-au racit, se zdrobesc cu manerul unui cutit de bucatarie, nu foarte mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Complicat,asa ca dau o fuga pana la cofetarie :D

Ionela

 +apl +apl +apl  Wow! Incerc cu prima ocazie 8)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


CLAUDIA

Eu stia retata scrisa de Es cu vin rosu iar perele erau taiate in doua. LA fel de delicioasa si aspectuoasa.
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

gabriela jalba

Turturico,incearca asta : http://www.petitchef.ro/retete/desert-rapid-cu-fructeafine-fid-378734 Poti face si o crema de vanilie mai legata si alternezi straturile. O faci cu ce fructe vrei.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doinabacau

  Doamne,unde am ajuns! Nici nu mai pot scrie,si abia mi-am aruncat ochii peste " Papa bun",ma simt putin intimidata,dar ,fie,iata  pelteaua:  dupa dulceata,sau gem,fierb cotoarele si cojile de gutui. Pun apa cat sa le acopere,si le fierb pana se inmoaie bine " fructele" . Lichidul il strecor printr-un tifon si:

                          10 cani,pahare cu "ceai"
                          10    masuri      cu zahar
                           sucul unei lamai mari,(doua)
                           4-5 plicuri cu vanilie
             
    Se fierbe ceaiul cu zaharul si sucul de lamaie,la foc iute,dupa modelul dulcetii.Se ia spuma formata la primele clocote si se poate proba ,fie punand un strop fierbinte intr-un pahar cu apa rece si nu se imprastie,fie racorind putin in farfuriuta si are consistenta mierii, sau observam ca spuma se aduna spre interior.Vanilia se adauga ila ultimele clocote.
   Iar jeleul...l- am facut intai din greseala: am fiert pelteaua mai mult si cum gutuile contin pectina,pelteaua s-a  transformat in jeleu!
    Va rog,incercati cu incredere,veti reusi!

einsteinitza

Doina, excelenta reteta. Eu mai caut totusi si reteta de jeleu la tava, care se usuca pe soba sau in cuptor, se taie patrate si se da prin zahar pudra foarte fin. E ca un rahat de gutui.Se poate adauga si sambure de caisa taiat felii.Dar, nu am reteta exacta. :(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Doina ,la peltea tu pui si ceai?
Eu o faceam doar cu sucul de la gutui
Sau e vorba de lichidul de la gutui ,care e de culoarea ceaiului?

penelopa

Doina a pus "ceaiul" in ghilimele  ;),  deci, eu inteleg ca se refera la "ceaiul" rezultat dupa fierberea cotoarelor si cojilorr de gutui  :)

einsteinitza

Am prestat un tort de ziua mea si mi-am daat seama ca poate ar fi utila reteta de pasta de modelat, cu care m-am distrat decorand tortul.

150 gr bomboane pufoase marshmallows
100 gr zahar pudra din comert
2 linguri apa

Se pun bomboanele intr-un vas pe bain-marie cu cele doua linguri dde apa.Se amesteca usor, pana se dizolva toate si se face un fel de crema.Se ia vasul de pe foc si se pune jumatate din zaharul pudra, se amessteca energic. Se pune pe o masa presarata cu un strat de zahar pudra si se franabta, adaugand mereu pe masa restul de zahar, pana se incorporeaza tot.Se pune in folie de plastic si se lasa in camera cam o ora sa stea. Apoi se foloseste la acoperit tortul, cum am facut eu ce cea roz, sau la diverite modelaje.Eu am facut si autoportretul :P si stropitoarea. Am adaugat putina cacao in cele doua linguri de apa sa obtin maro.
Este excelent pentru acoperit torturile in locul glazurilor, pentru ca este mai pufoasa si extrem de usor de taiat si de manevrat.
Pun si aici poza
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Doamne Es, am ramas muta. Asta-i arta culinara!  +apl

Mihai

Ce atitudine relaxata are autoportretul +apl :D

Ionela

Senzational!  +apl +hypno +rsp Cum poti avea atata rabdare si atata migala? Doamne, unde n-apuc eu ziua aia...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Rux

Eu pot sa am si rabdare si migala (uneori ,ce-i drept  ;D) dar cred ca -i mult mai mult decit asta !
Es  +rsp

doina

Eu de obicei n-am rabdare si nici idei de ornat torturi , asa ca Es, ai toata admiratie mea  :o