Stapelia

Started by Ella, August 14, 2009, 06:16:54 AM

Previous topic - Next topic

Ella

O "balerina parfumata"  ;D

                  

Johana

Foarte frumoasa stapelia in toate stadiile de evolutie!

opiadc


            Da, pacat ca mirosul lasa de dorit! :D :D

doina

Vai, vai . vai .............ce-mi place  :D
Oare voi vedea si eu flori la a mea ? ::)

Ella

Quote from: opiadc on August 14, 2009, 02:25:14 PM

            Da, pacat ca mirosul lasa de dorit! :D :D

:D :D :D
bafta voastra ca nu am putut posta si "parfumul"  ;D

Doina, bobocii apar cand nici nu te astepti, a mai avut unul si l-a "ascuns" intre jaluzele, a murit saracu', ars de soare.

doina

Sper sa am si eu o floare anul acesta la mititica mea , parfumul nu ma dearjeaza pentru ca este in balcon care e in dreptul sufrageriei si eu nu stau in sufragerie  ;)

martipan

Vaaaai,cat de frumoasa este !!!
La mine se repeta scena de anul trecut : fac bocoii si apoi ii avorteaza  >:( >:( >:( ...si anul asta am patit asta nu numai la stapelia,ci si la o caralluma  :( ....habar nu am ce sa le mai fac...cred ca o portie de ignorare totala le-ar prinde bine ! ;D

Marmoset

Martipan.....ai pronuntat (a se citi "scris") cuvantul...Caralluma?????? :o :o

martipan

Dap,am o minuscula caralluma hesperidum  :) , ma cam lupt cu nevoile ei,dar ne descurcam deocamdata :D ...inca plang de mor dupa echidnopsis , am pierdut-o iarna trecuta  :'( :'( :'( !

Ella

Quote from: martipan on August 25, 2009, 10:00:59 PM
Vaaaai,cat de frumoasa este !!!
La mine se repeta scena de anul trecut : fac bocoii si apoi ii avorteaza  >:( >:( >:( ...si anul asta am patit asta nu numai la stapelia,ci si la o caralluma  :( ....habar nu am ce sa le mai fac...cred ca o portie de ignorare totala le-ar prinde bine ! ;D

Merci!
Asa este, te ignora direct proportional cu grija ta. ;D

Marmoset

Quote from: martipan on August 25, 2009, 10:07:50 PM
Dap,am o minuscula caralluma hesperidum  :) , ma cam lupt cu nevoile ei,dar ne descurcam deocamdata :D ...inca plang de mor dupa echidnopsis , am pierdut-o iarna trecuta  :'( :'( :'( !

Hai, nu da apa la soricei! Sa mai creasca putin a mea, care-i cat degetul meu aratator si cum face un cracutz, ti-l zburatacesc spre tine! La echidnopsis ma refer, ca caralluma caut si eu!

martipan

Quote from: Ella on August 25, 2009, 10:16:18 PM
Quote from: martipan on August 25, 2009, 10:00:59 PM
Vaaaai,cat de frumoasa este !!!
La mine se repeta scena de anul trecut : fac bocoii si apoi ii avorteaza  >:( >:( >:( ...si anul asta am patit asta nu numai la stapelia,ci si la o caralluma  :( ....habar nu am ce sa le mai fac...cred ca o portie de ignorare totala le-ar prinde bine ! ;D

Merci!
Asa este, te ignora direct proportional cu grija ta. ;D

E bine de stiut  ;) !

Quote from: Marmoset on August 25, 2009, 10:18:25 PM
Quote from: martipan on August 25, 2009, 10:07:50 PM
Dap,am o minuscula caralluma hesperidum  :) , ma cam lupt cu nevoile ei,dar ne descurcam deocamdata :D ...inca plang de mor dupa echidnopsis , am pierdut-o iarna trecuta  :'( :'( :'( !

Hai, nu da apa la soricei! Sa mai creasca putin a mea, care-i cat degetul meu aratator si cum face un cracutz, ti-l zburatacesc spre tine! La echidnopsis ma refer, ca caralluma caut si eu!
Merci fain , si pt tine voi pastra o bucata de caralluma ;) !

opiadc


          Mai, cred si eu ca in cazul Stapeliei ignorarea o face sa se dea in stamba in fecare an! :D Eu o asociez cu cactusii si suculentele langa care si sta si e singura care face flori anual!
          Singura atntie pe care le-o acord e apa pe care le-o pun saptamanal;uneori mi se pare ca e chiar deshidratata, cu regimul asta hidric  ::), dar de inflorit tot infloreste!
          Chiar prea mult, dupa mine! :D

Marmoset

Acum...mai am o dilema! In afara de Stapelia mea, care a inflorit si care mirosea usor a peshte stricat, (dar asta doar daca-mi apropiam nasul la mai putin de 5 cm de floare), mi-a zis cineva ca Stapelia asta grandiflora pute de-a dreptul! Chiar asa e?  :-\ ::)

opiadc


         Acuma depinde de interpretare:cand am intrat in camera cu Stapelia inflorita m-am intrebat ce a murit si a fost uitat acolo! ::)
        E drept ca erau 30 si ceva de grade, batea soarele si geamul era inchis...
        Mi se pare ca miroase la fel de tare ca o floare de Hoya carnosa inflorita...doar ca difera...aromele! :) ::)

Marmoset

Quote from: opiadc on August 25, 2009, 11:36:44 PM

         Acuma depinde de interpretare:cand am intrat in camera cu Stapelia inflorita m-am intrebat ce a murit si a fost uitat acolo! ::)
        E drept ca erau 30 si ceva de grade, batea soarele si geamul era inchis...
        Mi se pare ca miroase la fel de tare ca o floare de Hoya carnosa inflorita...doar ca difera...aromele! :) ::)

Monica, chiar in halul asta?  :o
E drept ca n-am mirosit niciodata o floare de Carnosa, asa ca nu stiu cat e de intens mirosul, dar...cred ca mi-am facut idee din descrierea ta!  :D :D :D

opiadc


         Hoya carnosa miroase f puternic seara; si parfumul unei flori deschise se simte cand intri in camera aceea!
         La fel si al stapeliei;dar cred ca daca temperatura ar fi fost mai joasa nu s-ar fi simtit chiar asa tare! :D
         Daca vrei sa vezi pe pielea ta, iti trimit o 'ramura' ! ;)

Marmoset

Monica, zau ca nu pot zice "Nu"...  :-[ Ce-ti doresti de la mine?  :-*

myky

pute, si roiesc mustele in jurul ei.

doina

Cand o sa am un roi de muste in balcon inseamna ca a inflorit si stapelia mea  ;) :D

opiadc

Quote from: Marmoset on August 25, 2009, 11:57:30 PM
Monica, zau ca nu pot zice "Nu"...  :-[ Ce-ti doresti de la mine?  :-*

       Cand o sa mai ai o frunza de gloxi de care mi-ai trimis ca s-a uscat la transplantare... :'( si si Hibi s-a uscat ??? ??? ???
        Eu o sa ti-o pun langa hibi acetossella;la sfarsitul lui septembrie ajung in Bucuresti dar trec prin Brasov si Bran, asa ca cred ca voi alege posta! :)

sicamin

Sambata am bagat si cactusi,stapeliile si ce-mi mai ramansese pe afara. Am observat ca mai multe stapelii au boboci.Sant curioasa cum vor inflori ,ca am unele care infloresc pentru prima data la mine.(decamdata le-am cazat in garaj,pana mai pun niste rafturi in subsol.
Inca e boboc dar e cel mai mare!

doina

Mai infloresc in garaj ? Au lumina destula ?

sicamin

Locul lor definit pentru toata iarna va fi in demisol pe geamuri ,unde au lumina dar caldura nu prea. Eu acum le-am adus de afara si pana le pun la locul lor ,stau in garaj,dar si acolo au lumina.

vivi23ro

a inflorit stapelia aia maare?pune poze :)