Denumire forum - Discutii si propuneri

Started by Felix, April 02, 2007, 03:01:07 PM

Previous topic - Next topic

E bine "Gradina Florilor" sau mai cautam ?

Da
8 (72.7%)
Nu
3 (27.3%)
Ma Abtin
0 (0%)

Total Members Voted: 4

Voting closed: October 31, 2007, 07:55:02 PM

Felix

Vreau sa discutam despre o denumire noua a forumului , denumire care sa fie cat mai atractiva/sugestiva pentru vizitatori.

Eu as propune "Garden of Life" ...voi ce ziceti ?  ::)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

cara

liber la opinii?
uitati care e a mea:  :D
am cugetat vreun ceas la propunerea "Garden Of Life" si nu stiam de ce nu se "lipeste" imediat de imaginea gradinii noastre, in care-mi petrec cu atata drag timpul liber de o vreme!  ;D
cred ca denumirea nu ma duce imediat cu gandul la flori, la gradina, la verde, ci parca, la prima citire, ma gandesc la un concept filozofic...gradina sufletului...nu stiu... ::)
evident, pot sa nu am dreptate, sa am eu bube pe creier!  ;D
parca ceva de genul: "Happy Garden" suna mai vesel, mai senin, mai...cosy.  :D
pana inchide felix sondajul ne mai dam cu parerea... :D



myky

gradini romanesti/ gradina sufletelor noastre, sau visurilor noastre/ gradina oaza de liniste si sanatate/
plantele din gradina noastra,terapie impotriva stresului/ sa traim frumos alaturi de flori/ universul plantelor, florilor/ gradina si familia/ gradina, alinarea iubitorilor de natura/ gradina, oaza de natura in mijlocul aglomerarilor urbane/ toate aceste urmate de precizarile de rigoare
p.s. mie imi plac si cele de mai sus. ce nume o fi numai sa fie forumul

myky

din experientele iubitorilor de plante/ sfaturi practice pentru ingrijirea plantelor/ sa invatam impreuna sa ingrijim plantele/
florile, al 5-lea element

diana

Eu ma gandesc de ceva vreme la o noua denumire pentru forum...Acum cred ca impreuna vom gasi un nume potrivit ;) In capul meu aceasta denumire trebuie sa fie cat ma usor de memorat, de rostit..si pe cat posibil sa fie in lb romana..
Am si eu cateva propuneri: gradina-hobby, mica gradina, gradina cu prieteni, sunny garden, Info-Gradini...si cam atat pentru moment!

Felix

Ce ziceti de "GreenPass" ??? ...eu inca mai astept propuneri..
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

cara

....iar daca citeste un american, va sari peste site!  :D :D :D
cand nu le place ceva ei zic: "thanks, I'll pass"
nu suna prea "appealling"!  ;D ;D ;D

si pentru ca nu-i frumos sa fii carcotas fara sa vii cu solutii, mai propun:
AllGreen
GreenHome
DeepGreen

cara

no, iaca niste nume care ar putea prii pentru "sait":

Basceaua Faina
Telechiu Verde
Cohalmu' Mehenghilor

penelopa

Draga,  nu era vorba sa adaugi.... locatii ardelenesti. Asa,  mai bine,  locatii moldovenesti ca tot e  "saitul" din iasi.
"Che Doamni, i-asa di greu?"

cara

Quote from: simona2 on April 16, 2007, 04:10:04 PM
Fenomenala ca intotdeauna . Cara draga , tu care nu suferi din lipsa de idei , esti cea mai nimerita sa gasesti un nume potrivit si pt site .  :-*

dragele mele, n-o stergeti de la locul faptei! e bebeul nostru, il botezam, ii taiem buricul, ii dam lapte, il facem zestre, impreuna, toate!  ;D

Trofin Petrina

"coltul verde"
"popas in gradina"
"secretele gradinii"
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

penelopa

Iti las tie, Cara,  buricul.  Eu as prefera sa-l botez:  "GreenHome.toatalplante" !

simona2


Aricica

valceaua vesela, ;D
luminisul verde, ;)
coltul gradinarilor, :)

si acum la modul serios
Garden'Steps.TotalMush
GreenCorner.Mush Spot (multumesc Ninutz pentru motivul inspirational :) )
sau
GreenTime.MushBreak :)

cara

Quote from: penelopa on April 16, 2007, 03:50:28 PM
Draga,  nu era vorba sa adaugi.... locatii ardelenesti. Asa,  mai bine,  locatii moldovenesti ca tot e  "saitul" din iasi.
"Che Doamni, i-asa di greu?"

vaz ca-i nevoie de traducere!  ;D
draga pene, vino sa sezi o vreme la mine, sa te convingi ca ce-am propus io acolo n-are de-a face cu vreo locatie ardeleneasca, chiar daca pare!  :D

Quote from: cara on April 16, 2007, 03:37:54 PM
no, iaca niste nume care ar putea prii pentru "sait":
Basceaua Faina
Telechiu Verde
Cohalmu' Mehenghilor


BASCEÁ s. v. grădină.
teléchi, teléchiuri, s.n. (reg.) 1. bucată de pământ cultivat; moşie; loc de casă. 2. grădină.
COHÁLM s. v. câmp, câmpie, şes.
MEHÉNGHI adj. v. abil, deştept, dibaci, glumeţ, hazliu, ingenios, iscusit, isteţ, îndemânatic, meşter, poznaş, priceput, şiret, şmecher, vesel, viclean.



penelopa

Debia m-am obisnuit cu niste regionalisme moldovenesti (sotul este moldovean) si tu vrei sa invat acum si ardeleneste?
Pote-ti trimit si eu niste "brailisme" de-ale mele!

Felix

AI dreptate..cred ca suna cam prea ....ciudat.
Pana la urma cred ca o sa-i zicem PLANTE si atat :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

myky


Aricica

Quote from: _Felix on April 18, 2007, 03:57:59 PM
Quote from: penelopa on April 16, 2007, 03:50:28 PM
Draga,  nu era vorba sa adaugi.... locatii ardelenesti. Asa,  mai bine,  locatii moldovenesti ca tot e  "saitul" din iasi.
"Che Doamni, i-asa di greu?"

N-ati ghicit :)) Situl nu-i din Iasi..de fapt nici nu-i localizat in Ro..ci in Texas - Dallas .
Din Ro e adminul, adica moi :))

Ce parere aveti de GreenManiacs ? :)))
Am mai propus si eu cateva variante in engleza, nu stiu daca ai citit tot ce s-a postat... sau nu le gasesti potrivite.
Oricum dupa parerera mea poti sa-l denumesti cum consideri tu de cuvinta. Nu cred ca o sa dezerteze nimeni de aici, doar din cauza titulaturii forumului. Eu cel putin, nu fug nicaieri  :D

sicamin

O fi PLANTE prea ''sec'' dar de GRADINARIT ce parere aveti?
Denumirea GreenManiacs sigur mie nu-mi spune nimic,doar daca -mi sar fetele in ajutor cu tradusul. ::)

cara

Quote from: simona2 on April 18, 2007, 04:25:08 PM
Citind titlul ,  nu ma duce gandul nici la plante , nici la legume . Sorry . :-*

simonik, inchide ochii si raspunde sincer daca numele pe care-l propun io acu' nu te duce cu gandu' fix la ce trebe:

www.e-mushVerdeTotal.com/Plante_Dallas-Ro_mania_BUG/smart_forum/

argumentare stiintifica:

* site-ul are sectiune de ciuperci, deci "mush", cu "e" in fata de la "electronic", evident! dar, ultranationalistii pot intelege ca e vorba de "i-maş"-ul autohton.

* avem in componenta numelui culoarea "Verde", care ne reprezinta, fiind noi un forum de gradinarit

* "Total" transmite un mesaj subliminal, ca adica suntem total pregatiti in domeniu

* "com" spune ca facem si comert, adica schimbam plante intre noi  :D :D :D

* "Dallas" ne da o anumita prestanta internationala si alaturat la

* "Ro_mania" zice odata ca ne-am infratit cu Dallasu' si a doua oara ca suntem "maniaci verzi" cum se sugerase mai devreme

* "BUG" e folosit intai pentru a sugera ca ne ocupam si de daunatori/gandaci/paduchi, deci "bugs" - in engleza. si a doua oara pentru ca cei ce cauta pe net cu gugălu' muzica de la BUG Mafia sa fie directionati catre gradina noastra

* "smart" ne reprezinta pe noi, toti cei de pe

*  "forum"


ramane sa citeasca felix si sa decida... (daca ma baneaza sau nu!  :D :D :D)

Trofin Petrina

http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

Aricica

Quote from: cara on April 18, 2007, 08:38:19 PM

simonik, inchide ochii si raspunde sincer daca numele pe care-l propun io acu' nu te duce cu gandu' fix la ce trebe:

www.e-mushVerdeTotal.com/Plante_Dallas-Ro_mania_BUG/smart_forum/

argumentare stiintifica: ...
Cara, denumirea propusa de tine, suna super bine pentru urechile mele si arata super ok pentru receptorii mei vizuali :)... fireste ca pentru usurarea memorarii si a transmiterii denumirii forumului celor interesati (amici, cunoscuti etc.) in spiritul acestui secol viteza, vom zice doar "e-mushVerde" ... ca tot gadila placut urechile locuitorilor plaiurilor romanesti  ;D (de imas toata lumea stie, iar daca mai spui si verde, lucrurile se clarifica) :)
Deci eu sunt super de acord cu propunerea... sa vedem acum ce zice si Felix.

cara

 :o :o :o
sper ca e limpede pentru toata lumea ca asa denumire e imposibila si ca eu am fabulat, nuuuuu? ::) ::) ::)

Aricica

Quote from: cara on April 19, 2007, 12:53:54 PM
:o :o :o
sper ca e limpede pentru toata lumea ca asa denumire e imposibila si ca eu am fabulat, nuuuuu? ::) ::) ::)
nu, nu e limpede deloc... de ce crezi tu ca e imposibila? din moment ce tocmai ai scris-o ??? :-\ ;D
E chiar interesanta si pishicher argumentata... e haioasa si logica... cel putin pentru blonde ca mine  ;D :D