Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Bună dimineaţa!
De la grădină nu mă doare nimic, Es, ci doar pentru grădină am dureri!  :)
Nu mai suport de niciun fel vremea  rea şi urâtă, nu mai suport frigul şi cerul mohorât, nu mai suport nimic din ce are legătură cu iarna! :(

Ionela

Buna dimineata!!
Oare groaza de frig ii domina pe cei din zodiile de foc? ::) Am aceeasi aversiune fata de ud, rece si mohorat ca si Pene :'(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Hm.........pai daca suntem de foc........ le avem cu caldura
Pot sa va spun ca io-s dependenta de soba,de foc
Mai rau ca pisicile mele,cum prind caldura imi vine sa ma colacesc si sa nu mai scot nasul afara
Am avut de ingropat copacei acu 2 zile si a fost bine si frumos,dar cand m-am tras in casa m-as fi bagat in cotruta

sicamin

Buna dimineata!!!
Bruma groasa si frig ,asta avem de dimineata. +ham
Sa aveti un weekend placut si cu multa odihna !

gentiana

Azi e frig si la Bucuresti,de maine cica s-ar incalzi

einsteinitza

La noi -3 grade si bruma groasa.Dar iese soarele. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La Snagov au fost -5grade
In Bucuresti  la 7.20 cand am trecut eu pe la Piata Senatului era un nene care isi "radea" parbrisul si era depusa bruma cam de 0,5cm

penelopa

- 3 grade şi la Periş, brumă din abundenţă, frig din belşug, lehamite cu tonele! :(

einsteinitza

De ce lehamite, ca iti infloresc tufanelele.Ia du-te sa vezi ce frumos, colorat si placut e pe-afara, si lasa lehamitea.Tocmai tu, cand vine sarbatoarea cu vrajitoare, ar trebui sa fii plina de elan. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eee, măi Es, vrăjitoarele nu se încurcă cu spiritele celor care au murit înainte de vreme şi caută în noaptea de Halloween trupuri pe care să le posede. >:D
Şi, oricum, nu mă impresionează nicio sărbătoare de-asta sinistră, indiferent dacă e a noastră sau a altor religii. 8)

gentiana

Pene mie nu mi se pare sinistra
Sf Andrei e sarbatoare sinistra?
Mai degraba i s-a dat un aer extrem de comercial si sinistru
Dovlecii decupati in fel si chip si cu lumanare inauntru nu mi s-au parut deloc sinistrii
In gradina bunicilor mei era un mic paraias si dovlecei mici se scobeau,li se puneau lumanari inauntru si li se dadeau drumu pe paraias

einsteinitza

Daca stai sa te gandesti, dovlecii n-au legatura cu Sf Andrei. Are dreptate Pene.
Dovlecii vin de la obiceiurile cu focurile, de aprindere de focuri pentru a ghida spoiritele mortilor care trebuie sa gaseasca drumul.
Dar e distractiv, si imi place sa-mi decorez casa, cu orice ocazie. +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

N-am spus ca dovlecii au legatura cu SF Andrei
Am spus ca  la ortodoxi se recomanda sa nu iesi din casa in noaptea Sf Anfrei ca umbla spiritele si ielele pe drum
Asta era paralele care o faceam intre cele 2 sarbatori
Oricum dovlecii nu prea mai exista la sf lui noiembrie
Ce povesteam eu despre copilaria mea e in legatura cu Sarbatoarea tuturor Mortilor-Halloween

Mihai

Halloween este de fapt o prescurtare de la All Saints' Day . ;) :D

vernil

Quote from: Mihai on October 29, 2010, 09:01:27 PM
Halloween este de fapt o prescurtare de la All Saints' Day . ;) :D

Interesant, eu credeam ca desparti cuvantul in doua, o exclamatie si un verb, iar prin alambicare si ingaduinta  rezulta un indemn nemtesc: halt! ;D ai grija sa  umbli pe strazi umai noaptea, ca uratenia nu trebuie luminata  ;D

doina

Buna dimineata !
Afara e frig dar un cer senin , superb .
Sa averti un sfarsit de saptamana placut .

Ionela

Bu-hu-huuuu! Incepe acusi Fasnacht-ul nemtesc. Tot cu vrajitoare, dracusori si alte alea :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


Mihai


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ati

Buna Dimineata Tuturori
Am ajuns cu totul la adapost numai cu un ficus benjamina de cam 3 metri nu stiu cum sa amplasez an 2,4 metri de locatie  ??? ::) +hug
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

flordel

Teoretic cu niste chingi (nu ca-s fi facut eu asa cu brugmansiile). Nu poti sa mai il scurtezi?

gentiana

Ficusul benjamin se tunde drastic la vremea asta(faci pui  din ce tai)  ca oricum la vremea asta ii cad in draci frunzele
Eu aveam niste amici care ma chemau intotdeauna sa le tund ficusi cand ii bagau in casa(nu stiu de ce le era frica,cert e ca dupa taiere facuta de mine stagnau vreo 2 saptamani si dupa aia incepeau sa le dea frunze si crengute noi si se "imbracau si in interiorul crengilor mari,se indeseau)
Flordel sa stii ca si brugmaniile se taie
Eu le-am taiat pe ale mele
Spre marea mea surprindere una (taiata in ianuarie rau de tot) a binevoit sa dea flori acu

ati

Am anteles gentiana
Maine ma voi apuca de taiat
Dar uite acum nu pot dormi am niste emotii marii poate din cauza asta ??
Samba voi avea o nunta e drept de dimensiuni mai mici numai prieteni foarte apropiati dar totusi o nunta dupa 25 de Ani trebuie reannoit promisiuniile  :)Vom avea nunta de argint mamaaaaaaaaa asa de repede a trecut parca era luna trecuta  :)
Sper ca voi avea ocazia sa sarbatoresc si cea de Aur daca vor cei de sus .
Nu merge cu somnul desi sunt obosit rau ....
Ancerc un paharel de vin rosu poate ma tranteste  :)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

Rux

Mai Ati ,ma,ce fericire ,mai . Sa fiti sanatosi sa va bucurati unul de altul si de copii ,sa prindeti si pe ceea de aur ,asa cum va doriti.
Si ai grije ce juraminte faci pentru urmatorii 25 de ani. :D

P.S.Anul asta nu a inflorit plantuta de la tine ... Dar la anul sint cu ochii pe ea si sper sa creasca  ca voinicul din poveste !