Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

flordel

Ei da, doar nu lucreaza, vorbeste cu noi! ;D
E doar imobilizata acolo... ::)

GetaV

Ati abia asteptam o intalnire la tine :-bd Pana atunci sa te faci bine +hug

geodezia

vine vine priimavara , se asterne in tooooata tara
floricele pe cimpiiii hai sa le plantam copiiiiiiii........

vikcelmic

Inca nu, ca cica la sfarsitul saptamanii viitoare se raceste iar +ham

geodezia

ce eeeeeeeeeeeeeeeeeee ma pun pe plins  +ham :o

sicamin

La noi nu mai vine ,ca nu si-a vazut ursul umbra  +dns ,asa ca vom avea primavara dupa 6 saptamani  =))
Eu am inceput deja sa verific semintele si sa fac o listuta cu ce mai trebuie sa cumpar. Am mai luat si seminte de praz (ca sa-l imbunez pe olteanul meu  :-bd ) ,pe langa morcovi si patrujel  :D .

vikcelmic

Deci si anul asta Banatu-i fruncea :-bd
Incepe activitatea maxima pe forum, cu relatari din camp, impresii si realizari.  +apl

flordel

Draga Sica, daca-l imbunezi cu praz, morcovi si patrunjel inseamna ca-i adevarata chestia aceea cu " drumul catre inima unui barbat este prin stomac"! Am sa incerc si eu, dar intai il flamanzesc sa-i para totul mai bun. ;;) Si dupa aia ii spun ce comenzi am mai facut si pe unde...

Ionela

Intotdeauna primavara vine mai intai la Sica +hug :-bd Cel putin anul trecut asa s-a intamplat ;;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

  +hug Ionela cred ca ai dreptate. Ieri a fost soare si frumos (zapada s-a topit aproape toata) ,iar in gradina se vad ghioceii infloriti si aproape toate bulboasele iesite din pamant.
Si azi e soare si frumos la noi.

einsteinitza

Si la mine e soare, si zapada in toata curtea.Doar ici colo cate un petec de iarba scoate capul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Ma bucur pentru voi :yrk Aici primavara inca mai intarzie. Intr-adevar e mult mai cald decat zilele trecute, insa parca sta sa ploua +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

GetaV

Da ce va veni,unde ati auzit ca vine primavara in februarie =))

Mihai

Geta,ce avatar dragut ai ales....... :-bd



ati

Ma bucur ca sunteti de acord cu o antalnire pe la mina an iunie
Acum o alta antrebare daca tot vorbim de seminte
Cum vam spus anul acesta as vrea sacultiv ceva si de ale guri si antrebarea as avea  voi cumparati rasaduri de rosii adica cumparati plante sau va le produceti voi din seminte ???
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

geodezia

Buna dimineata . asa ca la armata . am reusit sa umplu vasele la fuxi cu pamint acum astept la cotitura . da de ce sa nu vina primavara de acu Geta ca alta data luam liber de 8 martie si puneam ceapa eu m-am saturat de iarna trecuta de zapada ca nici in aprilie nu am scos-o bine afara din gradina . D-l Ati eu am si saminta de la mine selectata de 5 ani in coace dar cumpar in fiecare an seminte feluri noi fata de ce am eu si mai iau si din piata citeva plante asa vreo 50 ca de trebuie sa traiasca si fetele alea . eu am o babuta care de fiecare data cind trec pe linga ea trebuie sa cumpar . anul asta mi-am facut rasadnita si sper sa nu mai trec prin piata deloc .  in ani trecuti aveam un lighean mare asa de o juma de metru si puneam semintele acolo si se faceau cam 2sau 3 sute de plantute . mai dadeam la cine venea pe la mine sa incerce rasele mele . acum incerc ceva de la bakker si de la seminte. de . ceva hibrizi . eu semintele am inima de bou dar mai sunt amestecate si din acelea care cresc multe pe planta tot hibrid adus de prin Spania de acu multi ani . spor la rasadnite

penelopa

Ati, fiecare după posibilităţi şi condiţii   ;D
Eu prefer să cumpăr răsaduri (plante înrădăcinate) de roşii, ardei iuţi şi ardei graşi, kapia, vinete, ţelină  de la grădinarii dintr-un sat din apropiere, În satul acesta toată lumea face răsaduri. Aşa că, am de unde alege. ;)
Nu mă complic cu seminţe fiindcă nu am condiţii să-mi fac propriile-mi răsaduri.
Dar la morcov, păstârnac, fasole verde, castraveţi, dovlecei, gulii, sfeclă roşie, pun seminţe direct în pământ, pe brazde când se mai încălzeşte pământul.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ati, ai fost la doctor? Sa te duci daca n-ai fost.

Pene, daca faci din cateva stinghii (adica sotul ;D) un cadru si deasupra pui folie sau policarbonat, voila, ai rasadnita.
Avantajul este ca stii ce pui. Eu numai cu rosiile m-as incurca sa fac asta si numai daca as avea seminte misto, adica nu din alea comune de la Metro.

penelopa

Quote from: einsteinitza on February 07, 2011, 03:58:44 PM
Si care-i satul ala? :yrk
Balta Doamnei  ;) spre Ploieşti şi-apoi la dreapta.

einsteinitza

Te rog sa dai de stire cand incepe campania.Sunt chitita! =)) =)) =)) Cine stie ce iese iar. :-bd :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Da, Flor, e mai comod aşa.  ;)  Tocmai am descoperit o fată la serviciu din satul ăla şi-i dau seminţe să-mi mama ei facă răsaduri ... personalizate. =))

penelopa

Quote from: einsteinitza on February 07, 2011, 04:04:16 PM
Te rog sa dai de stire cand incepe campania.Sunt chitita! =)) =)) =)) Cine stie ce iese iar. :-bd :-bd
Să fii pe fază ... lungă. ;D