Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

Rux

In  sfirsit prima zi de primavara ,pe aici !!!!!!
De cind astept ziua asta!
Va doresc la fel si voua !

einsteinitza

Multumim, si in Bucuresti e destul de frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ati

Buna tuturori
Si lai cam bate soarele dar de pus afara nici gand .
Bine zicea Flordel prin 1 aprilie desi nici utunci nu este sigur .
Eu am mai patit de multe ori ca ma cam grabeam treaba si am ramas fara cateva plante faine .
Desi nu stiu este mai bien sa pun afara si sa snghete sau sa le las an sera si sa apuce paduchi  >:( ::)
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Mai bine despaduchezi plante, Atti, decat sa-ti inghete  ;D

claude

 ;D  Ca bine zici, Pene !
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Eu am plantat  muscatele inflorite in jardinierele terasei descoperite + jacaranda 2 buc + ficus benjamin + primula + bulbi de canna si gladiole.Am verificat prognoza si nu mai sunt temperaturi pe minus .

Radu

Vreme frumoasă şi la Roman, prognoză optimistă.
Azi am plantat seminţele de flori de la Es, să produc răsaduri. (cele care se pretau)  ;;) :-bd
Mâine repic răsadurile de roşii.  :D

claude

Iti mai incap caserolele pe stelaj?  :D

Moamaaaa, unii repica si eu inca n-am pus nici un rasad  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Muscate inflorite afara? +ham +ham +ham
Nici eu nu am semanat inca nimic!

claude

Cred ca Trandafira a intrat in sevraj din cauza soarelui de azi  :D 

Lasa Flor, ciocanul, ca nu-i nici o graba la semanat, le facem dupa randuiala  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Radu

Quote from: claude on March 13, 2012, 10:57:43 PM
Iti mai incap caserolele pe stelaj?  :D

Moamaaaa, unii repica si eu inca n-am pus nici un rasad  ::)

Cred că o să mai fac un etaj, am loc (deh, prevederea  8) ) numai să ajung să iau încă un corp cu neon. Dacă mă apuc de repicat (vine acuşi vremea) şi ardeii şi gogoşarii, sigur n-o să am loc. :-\
Mai pun eu şi la geam, dar nu sunt foarte încântat. Cu o singură fereastră spre sud (şi aceea de la bucătărie, unde am variaţii mari de temperatură) ies nişte lungituri gălbejite de mi-e jenă să spun că am răsaduri. ::)

flordel

Pai da, si noi ca babele codase si prudente! =)) Plus mosu Ati! ;D
Da tot nu scot nimic afara inainte de data de 1 apr..... ;)

Radu, zic si eu, nu-i mai buna o rasadnita afara direct?
Se face usor din scanduri plus geam sau plastic transparent deasupra si nu mai trebuie sa te chinui cu neoane si alte chestii! ::)

Radu

Quote from: flordel on March 13, 2012, 11:32:58 PM
Pai da, si noi ca babele codase si prudente! =)) Plus mosu Ati! ;D
Da tot nu scot nimic afara inainte de data de 1 apr..... ;)

Radu, zic si eu, nu-i mai buna o rasadnita afara direct?
Se face usor din scanduri plus geam sau plastic transparent deasupra si nu mai trebuie sa te chinui cu neoane si alte chestii! ::)

Este, Flor. Am pus în câţiva ani şi afară. Şi chiar se dezvoltă mai bine, parcă mai viguroase. Dar în oraş fiind, găsesc relativ greu gunoi proaspăt ca să pun sub răsadniţă. Şi oricum, îmi place să stau să piscădesc plăntuţele. Lucrez de obicei până foarte târziu şi e o relaxare minunată să iau 5-10 minute de pauză şi să mai bibilesc la ele. Le am în faţă, le cresc în camera în care lucrez.  :D :D

gabriela jalba

Buna dimineata!!!
  Cind vad ca azi nu mai e inghetat afara,ca nu mai e zapada pe magazie,...Alta viata !!!  Titam ice !!!!(va mai amintiti reclama?? )
   In zona mea ,prognoza zice ca 22-23-24, noaptea iar temperaturi negative.
Trandafira esti tare curajoasa !!1 Sa le mearga bine si sa le ai permanent grele de floare!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Quote from: gabriela jalba on March 14, 2012, 07:08:09 AM
Buna dimineata!!!
 
Trandafira esti tare curajoasa !!1 Sa le mearga bine si sa le ai permanent grele de floare!!!

Multumesc, multumesc, buna dimineata, zi insorita si buna de plantat.

geodezia

Neata lume .senin soare dis de dimineata si sa stiti ca la ora 5,30 dimineata este lumina . pe mine ma scoala pe rind fie d-l fritzi fie d-l pipi unul miorlaind celalalt dind din picioare precum caii la ora 4,3 .. le-am zis eu cred ca ati vazut ca se lumineaza devreme si imi faceti semne sa plec la udat
Draga Gabriela Jalba .. fiind noi colaboratoere vechi iti voi trmite din toate muscatele de la mine adica rosii alb cu roz din cele trandafiras , de la pene din cea bicolora agatatoare dar te rog sa ma tragi de mineca dupa 1 aprilie ca imi e frica sa nu degere pe drum .. are baba muscate cu toate ca nu prea le suport eu .. am bagat eu de seama ca ce nu suport trage cu dinti sa traiasca si sa imi scoata ochii cit sunt de frumoase si ce iubesc lesina si mor .. asa ca acum am trecut la un dispret total la o negare totala sa le vad care vor sa traiaisca sa nu le mai bibilicesc si sa oftez eu dupa ele

einsteinitza

Geo, dar e asa uscat la tine ca pleci la udat? Ce uzi acum?
Cred ca mai bine ai da tu din picioare la 4 dimineata sa-i trimiti pe restul la munca  ;D ;D +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: geodezia on March 14, 2012, 08:16:45 AM
Neata lume .senin soare dis de dimineata si sa stiti ca la ora 5,30 dimineata este lumina . pe mine ma scoala pe rind fie d-l fritzi fie d-l pipi unul miorlaind celalalt dind din picioare precum caii la ora 4,3 .. le-am zis eu cred ca ati vazut ca se lumineaza devreme si imi faceti semne sa plec la udat
Draga Gabriela Jalea .. fiind noi colaboratoere vechi iti voi trmite din toate muscatele de la mine adica rosii alb cu roz din cele trandafiras , de la pene din cea bicolora agatatoare dar te rog sa ma tragi de mineca dupa 1 aprilie ca imi e frica sa nu degere pe drum .. are baba muscate cu toate ca nu prea le suport eu .. am bagat eu de seama ca ce nu suport trage cu dinti sa traiasca si sa imi scoata ochii cit sunt de frumoase si ce iubesc lesina si mor .. asa ca acum am trecut la un dispret total la o negare totala sa le vad care vor sa traiaisca sa nu le mai bibilicesc si sa oftez eu dupa ele

=)) =))  Geo, fată, de abia aştept să văd cum mă botezi şi pe mine într-o bună zi ... tot ca pe o veche colaboratoare  ;D
Bună dimineaţa,  la toată lumea! 8)

geodezia

colaboratoare in flori draga mea ca dincolo cine nu are state ... toata lumea a fost infiormator na nu vazurati cu nenea  de isi piri matusa nu dau nume ca nu e bine .. nu stii cu cine esti in familie ..
Draga Es anul trecut asa ma sculam la 4 dimineata sa ud in gradina asa ca baietii au ramas cu reflex de anul trecut .. acum daca e lumina asa de dimineata ce s-or gindi in subconstient asta de ce nu mai pleaca sa ude .. ce sa ud ca nici curat nu pot face in gradina de zapada acum incepe sa se duca  din gradina .. la mine doar in fata casii este curat si fara zapada ca restul este intre diferite cladiri si asta e

einsteinitza

Geo, asa e si la mine, doar pe o portiune a gradinii s-a dus zapada, in rest nici sa intru nu pot, iar in partea cu umbra blanasoarul de gradina are banca sub zapada!
Si pe urma parca vad ca nu voi mai putea razbi de treburi,s e aglomereaza toate de nu mai stiu ce sa fac.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

le luam incet batrineste .. saraca mamaia venea pe la sfirsitul lui iulie la mine cu rasaduri de rosii sa pun in gradina si cind ii spuneam ca e iulie nu ma credea .. as asi eu o sa pierd notiunea timpului in gradina .. incet incet le facem noi pe toate .. unde nu mai putem zbieram dupa ajutor .. nepotu-meu cind il razbeam eu cu cumnata striga la muma-sa asa
aiutoi ma omoala naloadele
asa si eu tip la d-l Pipi aiutoi adu tigani la treaba
draga Gabi scuze ca te-am botezat ( asa o cheama numele de familie pe cumnata-mea ) si din viteza sa postez ca sar cu muscate in ajutor  am gresit al 2 -lea nume

claude

 =)) =))  Ce tare faza cu 'ma omoara naloadele'    Geo, te rog frumos, treci in fiecare dimineata pe aici, ca dupa ce trecitu cred ca toata lumea ramane cu un ranjet larg de veselie pe fata si totul devine mai placut  +hug

La mine s-a dus zapada aproape de peste tot, dar tot nu pot face mare lucru ca pamantul e inghetat, peste zi se dezgheata 2 cm la suprafata iar noaptea e bocna la loc. Am niste trandafiri plantati in toamna intr-o zona unde dupa-amiaza nu prea au soare si musuroaiele sunt bocna, nici nu pot scurma sa vad ce-i in ele   ;D  Cum zice si Es, o sa ne trezim cu toate treburile buluc pe cap de n-o sa stim unde sa punem mainile  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Asa e Claude, scrierile lui Geo sunt memorabile, mereu rad singura prin casa :-bd :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Eu am câţiva trandafiri de plantat, primiţi recent, pe care i-am pus într-o găleată cu pământ, pentru încă vreo 2 săptămâni. Pe lângă faptul că mai am zăpadă berechtet, acolo unde s-a topit este o adevărată mlaştină mişcătoare  ;D
Deci, eu mai aştept, cu riscurile de efort concentrat aferent! ;D!

claude

Pai n-avem incotro, Pene, ca nu e bine de sapat nici cu pamantul exagerat de ud, ca eu ma tot invarteam cu gandul sa sap macar niste gropi dar trebuie pamantul sa se zvante un pic  ::)
Asa ca m-am apucat de curatat pe langa garduri in zona unde se ara, am strans niste moviloaie de ierburi uscate  ::)  Gata, de la toamna nu-i mai dau gradina la lucrat vecinului, e un lenes si nu-mi place cum intretine, nu coseste pe langa gard, in toamna i-am zis sa vina sa curete buruienile alea de 2 metri ca altfel il alerg cu maciuca, cu un an inainte a lasat totul in aratura, priman=vara era un dezastru, buruienile aleacat casa erau lemnificate si sigur ca nu putrezesc asa repede

Acuma merg sa termin treaba ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot