Buna dimineata!

Started by ozimandias, December 01, 2009, 07:09:08 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

La multi ani tuturor sarbatoritilor, o zi frumoasa si sa petreceti cu foc!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

La multi ani sarbatoritilor!

claude

La multi ani sarbatoritilor, sa traiti si sa-nfloriti1

In alta ordine de idei, la mine seamana a...toamna. De 3-4 zile tot innorat, racoare - 17 grade- frunze galbene in fosta iarba  ;D Macar de-ar ploua, dar nu vrea nicicum ...Parca ma cam strange camasa in casa, sunt tentata sa fac un foculet, ca m-am si imbolnavit, am prins ceva infectie respiratorie, dar mi-e ca daca fac cald nu ma mai opresc veci din tuse...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e asa, fa cald pana te vindeci si apoi poti sa o lasi mai usor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai nu e frig in casa, sunt 22 de grade, dar cu schimbarea asta brusca de temperatura si sensibilitatea data de boala parca mi-e rece  +ham   Iar daca fac foc va fi cald si uscat, ceea ce o sa-mi faca rau la tuse  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

claude

Ce mai faceti oameni buni? Eu zugravesc, sunt deselata de oboseala, satula de praf si haos, si atat de obosita seara incat nici nu mai reusesc sa scriu 2 cuvinte  ::)  E tot cald, si, desi nu sunt temperaturile dinainte, florile unor trandafiri tot se ard si asta ma scoate din minti  :-\  Oare de ce se intampla asta, seceta e de vina< uscaciunea din atmosfera?  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sicamin

Eu am fost plecata in delta ,(locul meu de bastina) unde am prins zile racoroase si placute. Abia aseara am venit iar azi nici nu am iesit afara de cald ce a fost in Timisoara.
Am facut o vizita "fulger" si la gradina Geodeziei si am admirat multimea de flori ,care de care mai frumoase ,ca nu stiam la care sa ma uit intai.

einsteinitza

Cred ca Delta arata minunat acum la inceput de toamna, chiar daca ratustele si-au crescut deja puii. Imi place sa le vad cuminti cu sirul de bobocei dupa ele, pe apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

La Buc este inca cald si foarte placut. Acum arata cel mai bine gradina mea.
Este seceta mare si in Bucuresti si peste tot pe unde am fost prin tara, ca am fost plecata ieri cu serviciul.
Iarba peste tot uscata.
Cred ca Septembrie este cea mai buna luna pentru a face o plimbare prin tara pe la noi, este o temperatura placuta iar lumina este speciala.
Imi place foarte tare cum bate soarele acum toamna.

trandafira

Quote from: flordel on September 07, 2012, 11:40:46 AM
.
Imi place foarte tare cum bate soarele acum toamna.

Cum bate sau cum ne bate? Noroc ca straluceste.

geodezia

hm sa mai straluceasca sa nu vina frigul si iarna ..macar de ar ploua ..un pic pic pic ...ca pina la urma ramin paminturile nearate  iar

flordel

Imi place tare mult lumina acum toamna.
Era vorba de unghiul de incidenta al razelor de soare, asta era "cum bate", unghiul este diferit acum fata de vara... :D

trandafira

Iar eu am facut un joc de cuvinte cu adresa la caldura lui care este inca puternica.

einsteinitza

E o perioada in care pozele ies minunate, mai ales dimineata, au caldura aia a luminii piezise, ai dreptate, si mie imi place mult. Doar ca diminetile aici sunt deja reci,mi-e cam sila sa ies sa print efecte de lumina la10 grade :-\
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

hai ma relelor ca pina acum ne-am vaitat de caldura .pe mine ce ma doare cel mai tare este ca trebuie sa bag in casa florile .. asta ma doare cel mai tare ..adica salele...

flordel

Mie imi place asa, dimineata pe racoare.... =))
Cred ca mai dureaza o luna pana sa ma lupt cu ghivecele. :P

sicamin

Si la noi a inceput sa fie mai rece dimineata dar mai tarziu este chiar placut de lucrat in gradina .
Geo, lasa salele sa se odihneasca si nu incerca sa ridici la ghivece .Eu cred ca iti trebuie o macara sa le muti ,cat sant de mari. :-bd

GElax

Bună dimineaţa,ce mai faceţi,colegi dragi?La noi e arşiţă mare şi căldură.Sper ca la voi să fie mai bine!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

geodezia

pai il pun pe d-l Pipi sa aduca conationalii sa ridice ...n-am ce face ca trebuie sa bag tot in casa nu mali las nimik in beci ...

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

La noi pe zi este bine,dar noaptea se raceste la diferente de 10-15 grade fata de zi.

geodezia

pai acu imi e frica  si suflu in ciorba .. mi-au murit brugmansiile ca a lasat usa la beci deschisa asa ca iar cu ele inghesuite prin casa si pe sala ... ce sa fac ... aseara am bagat jumatate din vasele mici asa ca az -noapte cine murea de spate ... ...

Radu

Quote from: flordel on September 11, 2012, 12:05:40 PM
Imi place tare mult lumina acum toamna.
Era vorba de unghiul de incidenta al razelor de soare, asta era "cum bate", unghiul este diferit acum fata de vara... :D

Minunat exercitiu de optica!  :-bd +hug
Si pe mine ma da gata lumina de toamna dar, intr-adevar (spre marea mea rusine) nu m-am gandit niciodata la cauze.
S-a umplut gradina de mirosul strugurilor, dimineata e rece - taman bine sa ies sa ma zgribulesc oleaca urmarind cum rasare salata de toamna.  ;;)

gabriela61

buna dimineata si ma bucur ca pot sa ma mai relaxez un pic scriind aici.Am avut ceva probleme mai mari si de aceea am lipsit asa de mult.Ma bucur ca existati.Cred ca vine bruma .Deci trebuie sa bag iarasi totul in casa. ???

penelopa

"Existam" peste tot, Gabriela, pe oriunde se vorbeste despre flori. ;)
Odata cu racirea vremii, am inceput sa "inviem" si noi. ;D