Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

myky

si eu tot in ghiveci. de fapt  eu las toti bulbii in ghivece, doar ii bag la culcare.

penelopa

Şi eu IDEM  Gabi & Myky.  :)

mamaruta

Bre, si-a tras jalba un avatar...de m-a lasat masca! Precis l-a ales pe Base sa ma sustina pe mine, moral, in campanie...mersi, nasa! :-* (sa nu va ganditi ca o sa fac politica aici ...doar bascalie  ;D ;D ;D)

gabriela jalba

Mada,te dezamagesc....E convingerea mea !!!! Acu vreo 15 ani(cred..) ce facea el,pt multi dintre voi nu conta. Pt mine ,da !!!! A fost ministrul nostru si a facut ce a promis. Nu-i vb de facut politica,dar are minte brici.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Cu tot respectul pentru optiunile fiecaruia, as dori sa nu discutam politica.
Pentru ca stim, la politica si la fotbal ne pricepem toti si mi-e sa nu iasa mari discutii pe tema asta....


Haideti sa va spun ceva de la scoala copilului meu.
Li s-a schimbat (politic) directorul si se pare ca s-a schimbat si politica in scoala (sau asa sper). Azi, spre exemplu, au petrecere de Halloween. Ce sa va spun ce e in scoala... Toti copiii super costumati, aproape toti cu dovleci scobiti, e o forfota si-o veselie... Mi-a facut atata placere sa intru azi in scoala (am statut privilegiat si de-aia intru  ;D). Asa mi-ar place sa vad mereu atmosfera in scoala...
(stiu, Halloweenul nu e sarbatoare romaneasca, dar si mie, cand eram copil imi scobea tata dovleac, iar bucuria lor, ca se petrece un eveniment, e de nedescris  :D).

Si, in alta ordine de idei... ;D
Avem in clasa o fetita mai serioasa (nu as spune mai desteapta, ca sunt multi copii super-destepti). Ei, azi, acum, in clasa, toti isi definitivau machiajele, toti isi admirau costumele, toti radeau, se speriau sau se fandoseau (fii-mea  ;D), numai fetita aceasta, necostumata, lucra la matematica (azi aveau matematica, dar nu fac ora ca au petrecerea, care dureaza 2 ore). Am plecat un pic naucita de chestia asta... Nu as fi crezut daca nu vedeam cu ochii mei...Si... si nu stiu ce sa mai zic...

penelopa

Eu pot să spun doar atât: Ferice  de părinţii acelei fetiţe!

ozimandias

Pene, sa stii ca si eu am fericit parintii acelei fetite cand la concursuri ea a luat premiul I si fii-mea mentiune, sau premiul III...
I-am fericit si aseara, cand la sedinta, diriginta i-a citit mamei ei "10 la toate materiile" iar mie mi-a citit "... si un 8 la romana" (lucrarea aceea cu sunetele)...
Insa azi, m-am fericit pe mine... Copilul meu radea, se bucura, discuta cu alti copii...

simonaelena

Quote from: penelopa on October 29, 2009, 09:23:30 AM
Eu pot să spun doar atât: Ferice  de părinţii acelei fetiţe!

De ce?
Prefer sa am un copil destept care insa mai are si "scapari" de genul un 7 sau 8 la nu stiu ce materie, dar care sa fie vesel si sanatos (in mintea mea un copil sanatos e un copil vesel), decit sa vad ca atunci cand toata lumea se distreaza el face opinie separata si invata. Copiii trebuie sa aiba copilarie asa, cu bune si rele cum o fi, ca au timp toata viata sa munceasca si sa isi bata capul. In cazul asta o prefer pe fiica-mea, care este si premianta si canta, frate, de zici ca se darama zidurile, nu alta! Nu mai vorbim ca daca e vorba de petrecut si distrat, e printre primii  :D

costieanuconstantin

copilaria trebuie traita, altfel ajungi un om destept,pregatit, cultivat , inchistat , fara picioare pe pamant !!!

" iar Moise cu sfanta lui gura a zis :
   ......................
   mai dati-le incolo de chinuri si nevoi
   viata ii frumoasa  ... copii "

myky

deci bai, fiecare gaseste multumire in activitati diferite.
poate pe copilul ala il satisfac rezultatele obtinute la mate, sau in general la scoala, deci, fiecare cu placerea lui. atat timp cat un copil nu e constrans sa faca o activitate, e treaba lui in ce-i face placere.
asta e cel mai important, consider eu, sa faca ce-i face placere.

ozimandias

Myky, de acord cu tine, daca asta-i place, asta sa faca.
Eu insa ma intrebam daca e normal sa-i placa asta la 11 ani. Sincer, toti ceilalti copii parca-l asteptau pe Mos Craciun, asa erau de entuziasmati (mai ales ca e cam prima "petrecere" de acest gen, ca pana acum nu a fost permis in scoala...). Ma intrebam cine a iesit in castig azi? Copilul meu sau acea fetita? Eu cred totusi ca Ana Maria a fost mai castigata. Peste ani o sa-si aminteasca aceasta zi si, sigur, va zambi. Copilul celalalt ce-o sa-si aminteasca? Ca a mai facut 5 exercitii la matematica? A... poate ca ea o sa-si aminteasca de faptul ca a mai catigat un premiu la un concurs... o olimpiada... Da, si asta e adevarat...

Eu v-am povestit asa... ca am ramas uimita (si nu neplacut). Copii si copii.
Eu tot timpul m-am rugat la Dumnezeu sa am un copil sanatos si normal... Si, se vede treaba ca, e normal  :D Nu exceleaza  :D
(apropos, cand eram insarcinata ma uitam la emisiunile lui Teo Trandafir. Tare o placeam si o plac si acum. Imi placea spiritul ei. Si ma gandeam: daca o semana Ana Maria cu ea.... ei, ce bine-ar fi, ca e o femeie desteapta. Iar cand am nascut copilul de 4 kg, primul gand a fost: "Doamne, nu la asta m-am referit"  ;D)

myky

deci, draga mea ozi, eu te-am inteles perfect, si imi si imaginez cum fetita era in discordanta cu ceilalti . si sper din tot sufletul ca ceea ce facea in momentul acela chiar ii facea placere.
c'est la vie! cum spune frantuzu

penelopa

Ce-am vrut eu să spun e ceea ce a spus Myky.
Eu aş fi fost fericită să am un astfel de copil.............. dar, n-am avut!!!  >:(
Îmi plac copii care nu pun pe primul loc ............. distracţia. Mă uimeşte când văd la TV copii mici spunând" ne distrăm  la maxim"  :o
Sunt convinsă că şi fetiţa respectivă ştie şi are timp să se joace, să se bucure de copilărie.
Fratele meu mai mic a fost aidoma acestei fetiţe. Când eu plecam la plimbare cu fetele şi băieţii din sat (clasele 7 -8), el prefera să rămână acasă să lucreze din  gazeta matematică. Asta nu însemna că nu se bucura de copilărie ............. şi, încă, ce s-a mai bucurat  ;)  (câte cafteli mai mânca de la taică-miu  ;D).

costieanuconstantin


penelopa


stefana

Quote from: myky on October 29, 2009, 11:14:36 AM
... atat timp cat un copil nu e constrans sa faca o activitate, e treaba lui in ce-i face placere.
Pai, da, placerea lui praslea al meu este acum ultimul volum din Harry Potter. Si nu Mara de Ioan Slavici pe care o are de citit toata pana marti :D. Si n-am deloc idee cum sa-l "constrang" sa faca aceasta activitate cu placere (iar daca o citeste ca asa trebuie, nu o sa retina mai nimica din ea). Trebuie sa negociez strans zilele astea ;D

Ella

Hai, sa va povestesc o situatie cu care ne confruntam noi de doua saptamani. Noi, in familie, suntem total indiferenti in ceea ce priveste Halloweenul, iar Didi uraste efectiv ac. circ. La franceza, ei pregatesc o serbare speciala pt. aceasta sarbatoare si bine-nteles ca Didi nu coopereaza. Anul trecut dansa a fost "excelenta" la franceza, iar profesoara si-a pus mari sperante in ea. Dansa i-a spus din start profesoarei ca nu vrea sa participe si aceasta a continuat sa o streseze, a ajuns sa ridice tonul, ceea ce pe Didi a terminat-o definitiv ajungand sa aiba insomnii si nu sunt mofturi. Pana aseara, am zis ca trece si ne vedem de treaba dar se pare ca lucrurile s-au agravat, azi noapte nu a dormit decat f. putin si atunci tresarind sau suspinand in somn. Azi l-am trimis pe sotul meu la scoala, nu risc sa ma duc eu, ca o mananc cu fulgi cu tot pe profesoara. Vedem unde ajungem, Didi nu vrea decat sa-si ceara scuze ca a urlat la dansa.
Noi o respectam efectiv, dansa este un copil f. cuminte si constiincios, nu minte, nu supara pe nimeni, invata fara sa o oblige cineva, are indata 11 ani si nu i-am dat nici macar o palma, pur si simplu nu a creat situatii, chiar daca nu-i convine, lasa de la dansa si face ceea ce i se cere intai, apoi isi continua activitatea. Stau pe ace, astept sa ma sune sotul meu sa-mi spuna cum au rezolvat situatia. ::)

myky

ce sa va spun.
dupa 18 ani pot sa spun doar atat. 'ce ti-e scris in frunte ti-e pus' stiu ca au mai fost discutii pe tema asta cu destinul, dar pe mine, dragele mele, nu ma poate deturna nimeni de la ideea asta.
iar pentru a incerca sa faci un copil sa inteleaga ca e bine ce spui tu, iti trebuie muuulta rabdare si 'talent psihologic'.
si eu am trecut prin experiente de genul celor scrise de voi, uneori am reusit sa o fac sa inteleaga, alteori nu.
acum avem bacu, nu vreti sa stiti ce e in sufletul meu, dar trebuie sa-mi ascund ingrijorarile, si trebuie sa o incurajez atunci cand imi spune ca e un haos la scoala.
deci, bafta si cu Dzeu inainte!

myky

 nu stiu daca imi amintesc bine, dar parca s-a facut o ecranizare dupa mara lui slavici.
a avut si diana niste carti care nu i-au placut sau erau greoaie pt varsta ei ( si pot sa spun cu mana pe inima ca diana citeste constant, chiar si acum, de aceea nici nu are tv in dormitor), si asa am procedat, a vazut filmul, sau am discutat cu ea cartea respectiva. chiar si profesorii de romana recunosc, ca nu prea au ce cauta anumite opere in programa scolara, dar..

stefana

Quote from: ati on October 30, 2009, 12:06:26 AM
Cat despre prietena mea Miha 1950 ... este din Targu Lapus
Ce pacat ca tare demult am auzit despre  mai demult mai venea pe la mine mai vedeam pe mess dar de un timp nimic .
Eventual daca stie cineva de ea sa ma anunte 
Ati, as putea zice cu mana pe inima ca este si prietena mea, desi nu ne-am vazut vreodata :D . Cu ajutorul ei, pe messenger, am discutat si Izvorul noptii de Lucian Blaga si Emotie de toamna de Nichita Stanescu , ca eu n-am reusit sa-l lamuresc pe praslea la vremea respectiva ;D (deh, nu-s profesoara de romana)

penelopa

Păi, dacă ziceţi că e o prietenă de nădejde ............ de ce nu o aduceţi în Mushuroi??!!!!

vivi23ro

caut si eu situl ala de unde s a dat comanda in toamna , de amarilisi... ma poate ajuta cineva?

opiadc


       Eu cred ca de la Eutopia s-a facut comanda;nu stiu exact care e adresa, are Eutopiamall in denumire;da un search pe google si ti-o gaseste sigur, ca asa am gasit-o si eu. ;)


diana

E clar ca am lispit multisor ::) Mi-e rusine dar nu pot spune decat ca lucrez non-stop! Abia am terminat de citit 2 pagini si mai am vreo 8 :-\ (Pentru ca Ozi mi-a atribuit alt "rol" spun la toata lumea ca eu predau biologie, nu limba romana!)  :D  Cand nu sunt la scoala, fac curatenie, mancare, ma pregatesc pt scoala cum pot mai bine. Apoi trec la colorat, explicat, cantat, citit povesti....si iar de la capat! Cam astea sunt motivele pentru care nu reusesc sa scriu.
Vreau sa mai spun fetelor carora trebuia sa le trimit violete, ca nu am uitat!