ROSII

Started by sicamin, April 09, 2007, 07:50:30 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Credeti ca e prea devreme sa pun seminte de  rosii in gradina direct , in cuib ? Am facut si ceva rasaduri(pe balcon in paharute de plastic) dar astept sa se faca mai cald ,sa le plantez in gradina.
Tot ce am pua in martie a rasarit deja:mazare,ridichi,spanac,usturoi,morcovi,patrunjel si chiar si cartofii au rasarit.Sa nu credeti acum ca am hectare intregi cultivate.Printre materialele de constructie si gramezile de pamint sapat pentru a-mi face pivnita, mai i-mi fac loc pentru un strat de ceva.

Aricica

sicamin, experienta proprie in cultivarea rosiilor si a legumelor  nu am... dar stiu ca bunica mea, care avea o gradina imensa si plina cu de toate, nu punea nici-odata semintele de rosii direct in gradina. Stiu ca facea rasaduri in laditze de lemn sau in cratite vechi, gaurite si abia cand rasadurile cresteau cam de 15-20 cm, le planta in gradina, in cuiburi dar mai ales pe randuri... cand cresteau le lega cu atisoare pe sarme intinse intre spalieri.

simona2

Si noi avem rasad de rosii dar mai avem pana il vom muta in cuiburi . Noi facem rasadnita pentru ele ( cu folie de plastic deasupra ) deci nu cred ca este nimerit sa pui seminte la cuib acum .

myky

poti sa incerci cu sticla de plastic alb, si sa le uzi pentru a induce o temp. de sera

atila

eu le pun atat in rasadnita, cat si direct in strat, cu sticla de plastic deasupra... e drept ca nu am cine stie ce experienta, dar anul trecut mi-a reusit... si mai e ceva: anul trecut mi-au dat rosii si din seminte din rosii care au cazut si ramas pe pamant... la fel si cu cartofi, pastarnac, ceapa, usturoi... din pacate, anul asta frunzulitele de la ridichi sunt cam galbenute... cred ca nu le prieste ceva...  :-\
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

gabriela jalba

An de an pun rosii si srdei direct in gradina(semintele) cu sticle in cap. Cind is mai marisoare,cam 15cm,le rasadesc. Ca fructificare ajung la fel ca cele din rasad, dar sint mai viguroase si mai rezistente. La inceput merg mai greu,dar cind incep sa-si dea drumul,dupa rasadire,prind viteza si le ajug din urma pe cele din rasad. Cu ardeioasele...nu am avut chiar aceleasi rezultate..Incoltesc mai greu,dar pina la urma,ultimii ardei faini ,tot de pe ai mei din saminta ii culeg!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Ati plantat rosiile? Cum merg? Cele puse cu sticla in cap ,direct in gradina,au incoltit
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Eu am pus vreo 20 fire de doua saptamani si sau prins toate (rasad facut de mine).Acum am mai pregatit teren pentru  20 si au inceput sa creasca cele care le-am pus direct in cuib. Ardei si vinete am pus din rasad cumparat.

gabriela jalba

Din cite vad sint sigura ca daca am chef de-o salata de rosii de pe gradina,pot trage o fuga pina la tine! (mai prin august....)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Imboldita de Gabriela,  m-am dat mare agronoama anul asta si mi-am facut singura rasdaduri de rosii,  ardei,  vinete (atat cate au supravietuit) si telina ..... atat cat a trebuit sa cumpar rasaduri.
Pai, bine mai Gabriela,  nu puteati sa-mi spuneti ca semintele se pun pe randuri in rasadnite? Le-am imprastiat  in rasadnita precum as fi dat seminte la gaini si mi-a rasarit o adevarata  imbarligatura de plante.
La rosii  m-am oprit la "Inima de bou" (nu stiu de ce  denumirea atator  plante se raporteaza la organele boului  ???) si am  plantat  cate 2 firicele in pahar de plastic la care le-am taiat fundul si,  cu totul,  in brazda.  Asa cica,  le-ar pazi radacinile de coropisnite pana cand  sunt suficient de dezvoltate  sa faca fata la ...muscaturi de..... fund!
Problema mea este acum ca daca se prind ambele fire de rosii la fiecare pahar,  le las pe amandoua sa se dezvolte sau trebuie sa jumulesc un fir si las  unul singur sa -mi produca .... inimile de bou  ???

simona2

Poti lasa si 2 fire la cuib, ca nu are nimic.

Trofin Petrina

Eu stiam ca se lasa cate un singur fir pentru a se putea dezvolta planta bine si mai ales pentru o productie buna.
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

simona2

Noi am pus si cate un fir si cate 2 la cuib si-n fiecare an am avut rosii frumoase. Oricum se copilesc asa ca soarele ajunge la ele .

penelopa

Daca-i bine, s-asa s-asa,  las cate 2 fire ca tot sunt  lungi si subtiri.

Am pus si direct in pamant,  sub sticla de plastic (5 l),  seminte de rosioare mici, ciorchine. Si chiar mi-au iesit. Aseara le-am indepartat sticla si in cateva zile le  transplantez pe brazda.

Loredana06

Gabi, daca vrei salata de rosii mai incolo, hai la mine. Am pus 120 fire de rosii (mai intai rasadnita, apoi cate 1 fir/cuib).

penelopa

Facem  pariu ca Gabi mananca mai intai salata de rosii la mine?
Ia vezi tu,  matematiciana mamii,  cum e cu socoteala asta:
90 cuiburi x 2 fire/cuib  =  ? fire rosii   ;D ;D ;D

Loredana06

Lasa matematica, ca ale mele 120 se coc mai repede in arsita de aici decat cel 180 ale tale.... ;D ;D ;)

Loredana06

Ideea era ca o vreau pe Gabi la mine... ;D

gabriela jalba

Bravo Myky!!!!! iti myltumesc mult!! abia astept sa vad evolutia.
PENE !!!! dar rosii a perisoarele nu ti-au iesit??  Cred ca te-am mai intrebat si nu mi-ai raspuns. Saminta care o aveam am impartit-o in doua cu tine,si la mine din lipsa de "mama lor" cica nu a incoltit nimic sub sticla aia...
  Oricum,sint linistita ca am unde minca salata de rosii toata vara. Acum trebuie sa vad cum ac cu teleportarea si tptu-i ok!!!
Sarumina pt tot!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Eu am pus numai 60 deocamdata  dar abia acum au rasarit si cele puse in cuib,asa ca voi mai avea rosii . Ardei  am mai pus azi din cei galbeni si gogosari. Si fiindca am mai avut loc am mai pus si niste lubenite si pepeni galbeni .

myky

Quote from: gabriela jalba on May 15, 2007, 08:22:26 PM
Bravo Myky!!!!! iti myltumesc mult!! abia astept sa vad evolutia.
PENE !!!! dar rosii a perisoarele nu ti-au iesit??  Cred ca te-am mai intrebat si nu mi-ai raspuns. Saminta care o aveam am impartit-o in doua cu tine,si la mine din lipsa de "mama lor" cica nu a incoltit nimic sub sticla aia...
  Oricum,sint linistita ca am unde minca salata de rosii toata vara. Acum trebuie sa vad cum ac cu teleportarea si tptu-i ok!!!
Sarumina pt tot!!!

am fost la piata special pentru rasad de rosii, il rog pe sotul meu de 2 saptamani sa-mi cumpere 2 fire si motiveaza ca a uitat, avand traba la posta cu un colet pe care nu-l mai vad (posta romana de) am trecut sa iau si rosioarele, erau vai de mama lor, una am plantat-o normal si una cu capul in jos, nu vreti sa va zic mistoul de care am avut parte si de care o sa am in continuare de la "neamuri"
si-au revenit amandoua doar ca la aia cu capul in jos este o problema, cred ca trebuie avuta mare grija cu orificiul pentru ca tulpina se ingroasa pe masura ce creste si daca nu e gaura suficient de mare o "strange de gat"

gabriela jalba

Ai dreptate, Myky!! si eu as rezolva-o cam asa : practic gaura cam de 40mm,plantez rosia ,dupa care,din exterior pun niste 2-3 bucatele de polistiren expandat putin fortat,ca sa tina pamintul. Pe masura ce planta se dezvolta,mai scot din ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Ai grija, Myky,  la roasia cu capu`n jos; o sa mananci rosii  cazute`n cap de la ea :D

Gabi,  nici mie nu mi-au iesit alte rosii. Dealtfel,  am dat-o`n bara cu multe alte seminte de legume (vinete din seminte de la Vidra,  ardei iuti  si decorativi, telina  etc.).

alphred

din experienta de gradinar, nu a mea, am aflat ca semintele de rosii puse direct in cuib ajung la fel de inalte cu rasadurile de rosii plantate direct. anul asta aflu si eu.

penelopa

Eu am aflat deja,  draga Alphred.
Am pus  seminte de rosii (din cele care fac rosioare mici) direct in brazda,  sub un pet de 5 l. O parte au incoltit sub sticla dar au incoltit si cele ramase  pe langa sticla.  Ce-i drept, au crescut mai incet dar pareau foarte sanatoase. Dupa ce-am ridicat petul, cele care au fost acoperite erau mult mai mari numai ca dupa vreo 3 zile s-au parlit toate. In schimb cele din afara  sticlei au continuat sa creasca frumos si sanatos. Acum sunt la fel de mari ca rosiile plantate din rasad cu deoasebirea ca sunt  mult mai zdravene si viguroase.
Cele din rasaduri le-am obtinut prin insamantare in rasadnita inca  de la inceputul lunii martie. Sunt inca destul de anemice. Cele puse afara, sub pet si langa pet,  le-am insamantat  la sfarsitul lunii aprilie.
Concluzia:  la anul,  voi pune toate rosiile (semintele),  direct in pamant.