Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

...... "rai"..... la apus  :D :D :D

Bai, cotoharlelor ( ;D), v-ati gasit sa faceti troc in tarlaua mea ?  :D
Pentru asta va taxez:  sariti cu tuberculi  (vedeti ce doxata sunt  ;)0  de dalii.
Nu-mi prea placea planta asta dar, in primavara, mi-a dat un vecin 3-4  cartofiori de dalie si, de jena, i-am plantat. Chiar a iesit  o tufa de dalie mov, batuta, superba.
(In general, ce nu-mi place la inceput, ma indragostesc in timp de acel ceva).

penelopa

Până îmi "reilustrez" grădina mea de afară (mie îmi plac cărţile cu poze  ;D), iaca grădina de iarnă din casă:

penelopa

... aceeaşi grădină privită din alt unghi , din altă uşă ...  ;D

penelopa

Uitaţi şi sera mea rece-călie  din  micuţa terasă închisă în prag de iarnă: de jur împrejur, pe 2 rânduri, am muşcatele drepte şi jardinierele cu muşcate curgătoare, tot aici am gardenia cea mare, leandrii, bouga, citricele, cele 2  brugmasii de la Ati care acum s-au găsit să facă frunze, camelia, muraya, lantana - şi asta înfrunzeşte,  fuchsiile,  passiflorele  etc.

penelopa

Băţul ăla din prim'plan-dreapta, cu 2-3 frunze gălbui, este un lămâi  obţinut din seminţe acum vreo 5 ani. Fiindcă crescuse  a-la'ndala şi  mă încurca în balcon, l-am scos afară .... să îngheţe  :-\     L-a văzut soţul care, până atunci mi-a făcut  teoria "nebuniei" mele pt plante şi, culmea,  l-a luat el în camera centralei că .... "îi este milă de el" şi nu înţelege cum m-a lăsat inima să-l arunc. ???   Acolo, după ce s-a împiedicat şi el vreo 3 zile de el, l-a dat afară pe motiv că-l va aduce la serviciu.
Ca să împac şi varza şi ţapu', l-am tuns scurt şi l-am adus din nou în balcon. Ce-o fi, o fi!
Da' să ştiţi că io mai am un lămâi la care am, deja, 2 lămâi si boboci ........... de-aia vioam să renunţ la  celălalt .

penelopa

Quote from: larisa on January 08, 2009, 12:47:23 PM
ioooooooooiiiiiiiii,maica ,acolo as vrea sa stau toata ziua .Pene ,eu de mult visez la o sera dar tot timpul e altceva de facut ,pin la pensie sper sa-i vina rindul .Felicitari pentru gradina ta din casa

Merci, Larisa! Şi eu aş sta dar nu prea am timp.Plec pe întuneric şi mă întorc pe întuneric acasă. Deabia aştept să mai creacsă ziua puţin.

myosotis

Pene, cam cate grade sa fie in sera ta rece-calie? Nu ai nici pic de caldura acolo?

penelopa

Nu, Myo, nu am nimic de încălzit (n-am mai apucat să fac ceva) dar, las uşa deschisă catre  casă  (hol la etaj deasupra casei scării ) unde am un calorifer sus şi unul jos. Deocamdată cred că e destul de cald şi în "seră" că nu mi-e frig când intru acolo şi nici termometru nu am să văd ce temp. e.
M-ar interesa şi pe mine o sculă din aia  de care are Vernil....... de-i măsoară şi temp. şi umiditatea. Dar nu ştiu cum se cheamă ca să caut şi eu.

einsteinitza

Stef, ce face cand e canicula, cod rosu ;)?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

Quote from: penelopa on January 08, 2009, 12:57:32 PM
Băţul ăla din prim'plan-dreapta, cu 2-3 frunze gălbui, este un lămâi  obţinut din seminţe acum vreo 5 ani. Fiindcă crescuse  a-la'ndala şi  mă încurca în balcon, l-am scos afară .... să îngheţe  :-\     L-a văzut soţul care, până atunci mi-a făcut  teoria "nebuniei" mele pt plante şi, culmea,  l-a luat el în camera centralei că .... "îi este milă de el" şi nu înţelege cum m-a lăsat inima să-l arunc. ???   Acolo, după ce s-a împiedicat şi el vreo 3 zile de el, l-a dat afară pe motiv că-l va aduce la serviciu.
Ca să împac şi varza şi ţapu', l-am tuns scurt şi l-am adus din nou în balcon. Ce-o fi, o fi!
Da' să ştiţi că io mai am un lămâi la care am, deja, 2 lămâi si boboci ........... de-aia vioam să renunţ la  celălalt .
poate incerci sa-l altoiesti  :)

myosotis

Pene, intrebam de temperatura fiindca am cazat cam aceleasi soiuri pe care le-ai amintit tu, intr-un fel de sera in care noaptea scade temperatura pana la 5grade (cel putin pana acum). Nu stiu catre dimineata cand e cel mai frig, cat grade or fi.
Intr-adevar in Hornbach  se gasesc diverse variante de termo-higro.....metre. Sunt si simple, si mecanice, si electronice , etc. Am cumparat de acolo o "combinata" temperatura-umiditate, mecanica, pe care am dat 30lei. Am vazut chiar un termometru de gradina, urias, cam de 1m inaltime, foarte haios. Din Obi am cumparat un termometru pentru sol. Nu stiu pentru ce  ??? ca la cata agricultura fac eu..... sper sa-l folosesc la primavara, daca nu voi uita.

myky

cred ca termometrul pt. sol, e folositor la rasadnite.

costieanuconstantin

si in gradina primavara pt. semanat si replicat , vara pt udat (irigat )

gabriela jalba

Ma , zici ca nu-i umblatura in gradina ta,dar n-ai scris si tu un rindulet,cu toate ca te-ai harnicit,pina ti-ai bagat si ochii in trandafiri!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Da, măi, naşa! Am mai umblat prin grădină dar mare lucru n-am făcut prin ea.  Vremea şi timpul nu mi-au permis. Şi fiindcă m-am încăpăţânat,  o crenguţă de trandafir .... în ochi mi-a intrat , 2  zile am lăcrimat.  >:(

De remarcat, însă, că am început să-mi reilustrez grădina. N-am terminat !  :) Important e că am început.

Codruta

Inceputul e mai greu asa ca da-i viteza in continuare :)


penelopa

"Salix -  capra mea" arată cam aşa:
(îmi plac "coarnele" ei... orice ar zice Mihail  :D)

http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/UXXTRHMEQQAANFARFCV

mirelush

Quote from: penelopa on April 03, 2009, 02:03:41 PM
A aterizat  "soarele" în grădina mea!  :)

http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/JTQUSVFNLBRIMLVXMGV
O adevarata "ploaie de aur ".  O tai dupa inflorire sau o lasi " pletoasa " ? Imi place mult cum arata.

penelopa

Are 4 ani şi n-am tuns-o niciodată. Nu ştiu ce să fac?!!! Îmi place şi mie aşa pletoasă dar oare nu se urâţeşte dacă n-o mai ajustez pe ici pe colo?  Am să mai studiez tehnica tăierii la arbuşti şi văd eu ce fac până la urmă. :)
Forsythia asta are şi o poveste: acum 4 ani nu aveam arbustul ăsta în grădină în schimb, erau o mulţime de tufe prin curtea aeroportului. Într-o zi m-am dus cu Corcodel la ... furat. Am tras de o tulpiniţă dar nu a vrut să iasă. Noroc că a avut Corcodel o căzmăluţă în maşină. Cu greu am reuşit să scoatem o tulpiniţă de vreo 70 cm cu 2-3 fire de rădăcină.
Şi, uite cât a crescut în 4 ani  :)

Mihai

Salix aceea ma intereseaza si pe mine si cred ca gardul tau e mai mic in inaltime ca al meu........deci cu o cazma si putina indemanare am rezolvat.

P.S.Lasa cheile in contact,te rog

Codruta

Frumoasa Forsythia asa plina de floricele.

mihail

Pene,trebuie neaparat tunsa,drastic,dupa ce infloreste.Am indicat numarul din revista Gradina Mea de vis,unde se gasesc informatii complete.dac nu o gasesti,asteapta p[ina duminica,si ti-o aduc eu la Vaslui.

penelopa

Da, Mihail, am şi eu nr. ăla din revistă. Aşa e! Trebuie cosmetizată.  :) De 3 ani nu am făcut decât să-i scurtez ramurile fiindcă ajungeau până la pământ. Plus că are nişte ramuri ...  zbârlite . :D

mihail

Buna dimineata,fa exact cum spune revista.eu am facut asa anul trevut.Nu s-antimplat nimic,a iesit dupa taiere foarte frumosa.Asta chiar daca la inceput parea golasa.A facut frunze foarte frumos.Eu mi-am tuns. salix-ul ieri.