Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

De "gura" mea, soţul şi-a amenajat "peisagistic" un colţ - dreptunghiular ( curat-,murdar  ;D) pentru lalelele lui (aduse de el din Madrid) la care nu le-am găsit loc decât lângă ţarcul căinilor  :D

http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/GOMREELQNAGGTJRGCIM

gabriela jalba

Foarte frumos!!! Bravo,Finule!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mihail

n-ai citit povestea ??....eu am avut sansa sa o citesc in original,taica-miu era bun prieten cu directorul Bibliotecii M.Eminescu din Iasi.A fost o sansa rara....
Deci,cauta si citeste....

mirelush


vernil

Voi ati vazut ce frumoasa este mahonia, intr-o curte ? In afara faptului ca este vesnic verde, are niste inflorescente galbene care se mentin toata primavara.

penelopa

Da, Vernil!  A mea este un VIS!!!
Am să-i fac o poză dar o pun după ce vin de la Vaslui  (nu pot de acasă).
Sunt tare mândră de mahonia mea şi o iubesc nespus.  Pe lângă frumuseţea inflorescenţelor galbene, emană un parfum magnific:  parfumul pădurii!!  :)

vernil

Sa stii ca ma duc s-o miros si eu, pe-a mea  ;D habar nu aveam ca are si miros, proabil ca fiind narcise si zambile inflorite, se amesteca parfumul ...

mihail

penelopa...esti sigura ca n-ai uitat capacul ridicat de la fosa ??  ;D ;D ::)

vernil

Quote from: mihail on April 08, 2009, 06:42:52 PM
penelopa...esti sigura ca n-ai uitat capacul ridicat de la fosa ??  ;D ;D ::)

>:(  >:(

Corcodel

Quote from: mihail on April 08, 2009, 06:42:52 PM
penelopa...esti sigura ca n-ai uitat capacul ridicat de la fosa ??  ;D ;D ::)

n-a uitat, doar a calcat in el...

Corcodel

Quote from: penelopa on April 08, 2009, 06:25:35 PM

Am să-i fac o poză ...dar o pun după ce vin de la Vaslui  (nu pot de acasă).


Cu cine bre?... si de ce nu poti de-acasa?


mamaruta

Cu mahonia, bre...pai, n-o fi accesorizata acasa...ce nu intelegi?
mai traiesti? nu stiam eu de ce ai prins curaj....e boss in concediu...

penelopa

Dragii mei iubitori de "roabe" goale ..Corcodel / Mihail.. nici nu mă aşteptam să  cunoaşteţi  adevăratul parfum al florilor !!!  :)
Voi sunteţi familiarizaţi doar cu parfumul îndoielnic al "roabelor" de trotuar şi centură!!!    :-\ ........... nu-mi explic altfel asocirea parfumului mahoniei cu cel al conţinutului unei fose  :(
Şi,  să mai ştii Corcodele, că "o pun" cu cine vrea şi de unde vrea muşchii mei, daa?

Marmoset

Quote from: penelopa on April 09, 2009, 12:54:29 PM
Dragii mei iubitori de "roabe" goale ..Corcodel / Mihail.. nici nu mă aşteptam să  cunoaşteţi  adevăratul parfum al florilor !!!  :)
Voi sunteţi familiarizaţi doar cu parfumul îndoielnic al "roabelor" de trotuar şi centură!!!    :-\ ........... nu-mi explic altfel asocirea parfumului mahoniei cu cel al conţinutului unei fose  :(
Şi,  să mai ştii Corcodele, că "o pun" cu cine vrea şi de unde vrea muşchii mei, daa?

Oopsie!!! Se simte iz de conflict? Peace and flowers!  :-* :)

mihail

Marmoseto...stai deoparte...e mai sanatos ...
Penelopo eu ma dau in vint dupa mirosul de scrumbie...acum esti multumita....Aeroplanele tale a ce miroase ??
Ai tu "boala" pe roabele alea,...ca au toate accesoriile la locul lor:de exemplu balcoanele nu sint pe la genunchi...
Asta ca sa intelegi unde bat !   ;D :P :o ::)

penelopa

Bey, io n-am aeroplane!!  :) ......... io am ... piste!!  :D

ps. constat că ai făcut completări la mesajul  la care am răspuns.  :)
Deci, "roabele" alea de care ziceam io ....  cam au toate accesoriile "obosite".

Marmoset

Quote from: mihail on April 09, 2009, 01:00:59 PM
Marmoseto...stai deoparte...e mai sanatos ...
Penelopo eu ma dau in vint dupa mirosul de scrumbie...acum esti multumita....Aeroplanele tale a ce miroase ??
Ai tu "boala" pe roabele alea,...ca au toate accesoriile la locul lor:de exemplu balcoanele nu sint pe la genunchi...
Asta ca sa intelegi unde bat !   ;D :P :o ::)

Da, clar, stau deoparte! Cred ca asa-i cel mai intelept!  :D

vernil

Cand merg la tara, mai ales dupa ce se ingrasa ogoarele,adica cam in perioada asta, ramane in nari mirosul specific, de ingrasamant natural ... La tine a inflorit vreo floare, Mihail ?  :D

Marmoset

Quote from: Vernil on April 09, 2009, 02:39:56 PM
Cand merg la tara, mai ales dupa ce se ingrasa ogoarele,adica cam in perioada asta, ramane in nari mirosul specific, de ingrasamant natural ... La tine a inflorit vreo floare, Mihail ?  :D

:D :D :D Fose, ingrasamant natural! Ce-i aici, fratilor?  :D :D :D

mihail

Vernil nu stiu de unde esti ?
Deci, a inflorit o magnolie,ailalta se mai gindeste,niste narcise uitate de anul trecut.Liliacurile se pregatesc.Pomii fructiferi se screm acum au intre 3 si un an.Mestecenii au inceput sa dea frunzulitze,Evonimum si-a innoit frunzele....un pin a plecat la Creator.Salciile crete au frunzulite,iar mahonia inca mediteaza.
Aaaa,m-am uita amu' pi jeam,vad niste buruieni cu floricele galbene...

Corcodel

Quote from: mihail on April 09, 2009, 03:38:23 PM
Mestecenii au inceput sa dea frunzulitze...

Ai idee, mesteacanul cat de des trebuie udat?

Si de ce ai pierdut pinul?...si cam la cat timp de la plantare?

vernil

Quote from: Marmoset on April 09, 2009, 02:42:03 PM
Quote from: Vernil on April 09, 2009, 02:39:56 PM
Cand merg la tara, mai ales dupa ce se ingrasa ogoarele,adica cam in perioada asta, ramane in nari mirosul specific, de ingrasamant natural ... La tine a inflorit vreo floare, Mihail ?  :D

:D :D :D Fose, ingrasamant natural! Ce-i aici, fratilor?  :D :D :D

Marmoset, ii raspundeam elegant lui Mihail atunci cand spunea de "aroma" fosei lui Pene. Adica, i-am sugerat ca poate  a ramas cu ceva miros de ingrasmant natural in nari, din cauza asta face referire la el.  ;D

MIhail, sunt bucuresteanca, din nastere si crestere. Si-mi place sa glumesc, dar am limite de domnisoara de pension.  ;D.

penelopa

Ce te lauzi,  băi Mihaile, în grădina mea cu grădina ta  ???
Şi tu, măi Corcoduşă, ce-ţi mai frămânţi neuronul ăla cu udatu' mesteacănului?  ............. ţi-ai înfipt şi tu un băţ alb şi te dai mare cu el!!! .. lasă, că ţi-l udă  zilnic potaia aia de Cico   :D ........... şi dacă nu-i de ajuns, vin şi ţi-l ud şi io  :D

vernil

Quote from: Corcodel on April 09, 2009, 03:51:16 PM
Ai idee, mesteacanul cat de des trebuie udat?

Uite aici, Corcodele. Este vorba de mesteacan. Din amintirile mele, mestecenii se planteaza in grupuri.

Increngatura : Magnoliophyta
Clasa : Magnoliopsida
Ordinul : Fagales
Familia : Betulaceae
Genul : Betula
Specia : Betula pendula
Descriere : Creşte ca arbore în regiunea de dealuri şi de munte, ocupând terenurile sterile, despădurite. Tulpina este acoperită cu o scoarţă albă, caracteristică. Ramurile tinere sunt pendule şi poartă frunze romboidale, glabre şi ascuţite la vârf. Din lemnul de mesteacăn se lucrează obiecte de artizanat, dar tratat chimic are o mare valoare şi în aviaţie. Tulpinile mai tinere, cu scoarţă, se folosesc la construcţii de grădină şi chioşcuri, mese, scaune. Este şi plantă medicinală, folosindu-se frunzele şi seva ce se scurge primăvara ('Birkenwasser'). Mestecănişurile ocupă suprafeţe puţine şi rare la noi.