Gradina Cloantzei

Started by penelopa, April 13, 2007, 01:53:45 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Pai tu pe mine ma intrebi de begonii si dalii,  Lorecico draga?
Dalii (din cele inalte)..... deocamdata,  nu-mi plac iar begonii... nu-ti spusei ca,  peste iarna,  nu prea am ce pastra ca toamna,  mai gasesc prin jardiniere,  usoare urme de bulbi!
Oricum,  ce-am mai gasit prin pamant,  am pastrat invelit in ziar,  intr-o camera neincalzita.Dintr-o ramasita de bulb,  anul asta totusi mi-a iesit o minunatie de begonie. Bine ca mi-ati zis sa o mut de cum ajung acasa!

Loredana06

Pai nu ti-am zis ca begonii cu bulbi numai de anul asta am? Ca celalalte stiu cum se tin. Dalia, la fel. E primul an cand cumpar si am auzit diverse4 moduri de a tine bulbii peste iarna: in paie, in compost uscat, in ziar (la tine) - la racoare. Da nu stiu cum e mai bine.

atila

eu pastrez bulbii si tuberculii in pivnita (deh, sunt "taran"). O parte ii pun in ziare sau pungi de hartie (gladiolele, de exemplu), dar cei de dalii, pentru ca sunt prea voluminosi ii pun in galeti, pur si simplu. Dar e cam devreme sa te gandesti cum ii pastrezi peste iarna. Afara sunt 30 de grade si nici urma de frig de iarna... :D
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

penelopa

La iarna voi avea si eu beci, Atila . Aas ca,  mai cer detalii cand se apropie vremea iernarii ca sa nu uit pana atunci. Si poate aflem despre tot ce poate ierna in conditii optime ..in beci.

gabriela jalba

PENE,da' in gradina ta ...nimic-nimic??? Esti rapta de treaba,te dor toate,dar noi ce vedem....???? ce-ti fac rasadurile din paharute? Eu asa pun acasa castravetii si varzoasele. facem rasad direct in segmente de sticla de plastic de 1,5kg puse pe o sticla,ca sa fie usor la udat si pus in pamint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

In gradina mea de flori ma vedeti ( dupa imaginatia fiecaruia) pe mine facand mersul piticului sau in pozitie  aerobica cu "capu`n jos si ... restu`n sus" (pentru captarea optima a energiilor pozitive),  pentru plivit si udat.
Desi a plouat ceva in ultimile zile,  pentru cele mai multe din florile mele nu a fost suficient.
Ieri,  cand am ajuns acasa,  lupinul avea "spicele" indoite,  la fel si astilbele,  un trandafir (rosu catarator) avea florile cu privirea`n jos,  marita-ma mama era pleostita,  iasomia inflorita dar cam ofilita iar eu.........   blegita,  in fata unui asa spectacol ???
Le-am pipait la radacina si am vazut ca pamantul era umed. Ce sa aiba atunci? Cum  fenomenul parea sa fie rezultatul lipsei de apa ......... am udat.
Dupa 2 ore si-au revenit toate!

penelopa

Tine-ti norii acolo, Gabi, ca azi noapte iar a plouat.

Pe strada au sapat santuri pentru gaze. Dupa ploaie,  mocirla e in plina splendoare! Si cum aleile dintre flori (cele marginite de pietre)  nu fac exceptie,  ma gandeam sa le umplu cu pietris amestecat cu marmura sfaramata alba (am gasit la Metro,  in saci,  foarte ieftin).

Tu Cara, spune-mi (stiu ca ai si tu alei cu pietris),  daca inainte de a pune pietrisul e indicat sa asez o folie. Si de care folie:  una obisnuita sau una speciala (cum e cea pentru iazuri)?
Sau pot sa pun direct pitrisul peste pamant?
"Senq"  :D

cara

eu am pus direct peste pamânt, fără folie, dar în mai multe straturi, în decurs de doi ani. cred că de vreo patru ori, am completat părţile care se îngropaseră de la tasare, dupa ploi, circulat pe ele... prima piatră poate să nu fie chiar de cea mai bună calitate, măruntă, că aia se îngroapă oricum. eu primul strat l-am pus piatră de râu, apoi piatră spartă dar ceva mai mare şi ultima dată am pus piatra sparta albă, mai măruntă.

[attachment deleted by admin]

Loredana06

Daca nu ai de unde sa iei atata piatra, pune peste pamant o panza deasa (se gaseste la sul de cumparat - TNT) si apoi e suficient un strat zdravan de pietris (sort 2 sau 3).

penelopa

Cred ca e buna varianta cu panza fiindca nu am prea multa piatra si vreau ca apa de la ploi sa se poate scurge in pamant.  Dar, oare,  in timp nu putrezeste panza aia?  De unde  cumpar panza (unde se gaseste ca  TNT este o societate de curierat rapid si nu un magazin de desfacere)

Loredana06

TNT (tesutto non tessuto) sau ceva asemanator se numeste substratul/panza. Poti gasi la Praktiker sau Metro (materiale de constructie) Intrebi la Sefii de raion. Mai este o panza neagra foarte deasa (ca sa nu creasca nici o buruiana printre pietre sau dale) care se foloseste la drumuri pentru ca apa sa nu stagneze sub beton, dar nu imi vine in minte cum se numeste. E mai prost materialu dintre umeri.... :P

penelopa


penelopa

...si mai de-aproape,  renumitul meu trandafir galben,  aflat la inceput de "abundenta florala"

http://penelopa.sunphoto.ro/casa_si_gradina/PLUDJUVENXYXCVXUJHG


myky

am fost la prima pagina sa vad fotografia cu aleea de la poarta nu e chiar din acelasi unghi dar se vede totusi diferenta dintre vegetatia de atunci si de acum super!

cara

pene, mă tăvălesc pe jos de invidie!  >:( >:( >:(
da' las că mă fac io mare şi o să-mi crească şi mie trandafiri în curte!...

larisa

Penelopa,foarte frumos trandafirul galben .Sa-ti faca  multe flori

Loredana06

Pene, da ai lucrat ceva acolo, nu gluma.... ;)

penelopa

Lasa, mai Caracico,  e mult pana te  apuci de trandafiri ca apoi  cresc si  infloresc vazand cu ochii.
Doar un an ai de asteptat din momentul in care  ii plantezi. In al 2-lea an deja cresc suficient si infloresc abundent.

De 4 ani lucrez la aceasta gradinuta, Lore. Acum inteleg prietenii care ma incurajau la inceput spunandu-mi ca trebuie sa am rabdare.  O gradina nu se face in 2-3 ani. Abia dupa 5 ani de munca se vad roadele. Iar o gradina adevarata se face in 10 ani.

Despre trandafirul galben am sa vorbesc la topicul respectiv dar dupa ce mai culeg ceva informatii fiindca,  am ajuns la cocluzi ca e un trandafir...... mai special.

penelopa

Nu uita, Gabi, ca gradina mea te asteapta (la intoarcere) s-o vezi "natur"  :)

bubu

Pene, am inceput sa ma mai plimb si eu pe site-ul asta, . In ceasul al xii-lea ti-am vazut si eu gradina. Foarte frumos. Si eu am marginit straturile cu piatra de riu, vopseste-le in alb si sa vezi ce -ti vei aduce aminte de bunica!Cind ma voi mai invata si eu sa umblu cu calculatorul promit poze multe si frumoase. Pa  !  Bubu

penelopa

Multumesc de aprecieri, Bubu.
Deabia astept sa vad imagini si din gradina ta la  ........ "Gradina lui Bubu" (nici la tine nu merge scris  corect........ adica..... Gradina Bubuei.  :D... sau Bubui   :D...  sau Bubei  :D.
..Poate, doar   "Gradina Buburuzei,  nuuu?

Pietrele mele nu sunt vopsite dar le-au spalat ploile si de aceea  dau bine in poza. Poate c-o sa le vopsesc dar sa vad cum vine dupa ce umplu aleile cu  pietris (sfaramaturi mici de marmura alba).

cara

mamăăăăăăăăăăăăăăăăă! e de intrat in comă trandafirul ăla al tău!  :o
zi-mi te rog, în câţi ani ajunge un trandafir aşa ca al tau? eu o sa pun trandafiri in vara asta, cred. sper. am inteles ca se pun lastari la care au trecut florile. e adevărat?

penelopa

Exact acelasi trandafir. In ultima poza este varful tufei. A avut multi lastari noi,  verzi,  despre care am citit ca e bine sa-i tai din fasa. dar eu stiam de anul trecut ca si astfel de lastari  buchete de boboci... infloresc toti. Si chiar asa s-a intamplat si acum.

Este al 3-lea an, Cara. Vezi ca am scris despre  el si despre inmultirea trandafirilor la..... topicul "Trandafiri".

cara

aha! mulţam!
deci abia pestre vreo trei ani am şanse să am şi eu tufe aşa de bogate...
greu... :(