Inceputul de gradina - Adriana

Started by adrianam, April 19, 2010, 04:11:32 PM

Previous topic - Next topic

adrianam

Azi am fost din nou la gradina, desi batea vantul destul de tare. Temperatura cam 8-9 gr.C.
Am inspectat in graba o parte din plante.
Cel mai rau arata un trandafir- Red Eden- ramurile par cam galbene-maronii, sper sa aiba muguri la baza si sa dea din ei.
Cele doua hortensii pare ca au trecut iarna, dar au muguri numai la baza, pe tulpina nu se vad.
Acum imi dau seama ca nu prea am plantat deloc flori de inceput de primavara, dar cred ca la toamna voi remedia aceasta lipsa.

Am mai constatat ca pomii plantati in primavara si toamna anul trecut sunt prea apropiati, asa ca va trebui sa mut saptamana viitoare vre-o doi.
Am sapat un rasad cam de doi mp si l-am curatat de radacini de costrei si de radacini rugi de mure, pe care am pus catei de usturoi care deja incoltisera.

Saptamana urmatoare trebuie sa mai sap un rasad pentru mazare si sa gasesc unde sa pun vre-o zece bulbi de lalele cumparati din toamna.

penelopa

Presupun ca stii ca bulbii de lalelel plantati primavara infloresc abia anul viitor. ;)

adrianam

Macar la anul sa infloreasca, ca ii pierd daca nu ii plantez. Deja am vazut pe unul mucegai, desi era usor incoltit.

doinabacau

  Daca imi permiteti,va rog,pot fi plantati,poate vor inflori chiar in primavara,la mine s-a intamplat. De asemenea,ii puteti planta in paharute si transplanta,mai tarziu. Bafta!

adrianam

Ma voi duce sa-i plantez neaparat, multumesc!

adrianam

Intre timp au inflorit o parte din lalelele plantate atat de tarziu - nici nu ma asteptam!  :)
,  

Iar acum au inceput sa infloreasca trandafirii englezesti luati de la sarb si plantati in februarie parca!

Iata poze cu ce a inflorit pana acum:

Christopher Marlowe, roz, nu orange cum apare in pe HMF:
,     ,  

Souvenir de la Malmaison si Gloire de Dijon, cred ca le-am incurcat etichetele:
,  

Boboceii, ca are 3, au o culoare atat de diafana, un alb-rose pal, nici nu iti vine sa crezi ca poate exista ceva atat de delicat!
Si cred ca sunt de la Gloire de Dijon, iar floarea rozalie ar trebui sa fie de la Souvenir de la M..

Golden Celebration - poza facuta inainte de a rupe floarea:


Pat Austin:
,   ,  


Trandafirii plantati anul trecut in primavara:
Nina Weibull - culoarea din primavara asta imi place, desi vad ca nu iese in poze - este un rosu intens, catifelat:
,    ,

Golden Showers
- arata bine in faza de boboc si floare deschisa, dar se scutura rapid si arata deplorabil pana scutura petalele:
,   ,   ,  

Parade- ar trebui sa fie urcator, dar pare mai mult un tea-hybrid, sa vedem cum se comporta:
,  

Ballet-urcator ar trebui sa fie, dar nu garantez, in poza aparea un somon, portocaliu dar in realitate este roz, dar pe ansamblu arat bine, are o floare frumoasa, sanatoasa si a inflorit abundent, sa vedem cat tin florile:
,  

Urmeaza trandafirii mai "batrani":
Taratorul Red Buttons, care a inceput sa lastareasca la distante de 50 cm de baza si a carui culoare tot asa nu iese bine in poza:


Laguna, floare mare, frumoasa, sanatoasa, trandafir german ce sa mai o lungim:
,  


Golden Gate, care se vede si in poza de mai sus si este si parfumat, nici nu se compara cu Golden Showers. Ma speriase anul trecut cu tijele acelea inalte si drepte dar vad ca sunt pline de boboci. Sa vedem daca gasesc o modalitate de al conduce cumva sau sa vad ce forma i-as putea da:


Ilse Krohn, apare si in poza de ansamblu de mai sus:
,  








einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Inca o poaza cu Golden Gate, tijele inalte se apleaca sub greutatea florilor:

einsteinitza

Adriana, vezi ce faci cu tijele alea, ca nu o sa mai ai prea multe flori pe ele anul viitor. Incearca s le conduci mai lateral, sa obtii infloriri bogate in fiecare an.
Acum arata foarte frumos.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Lemnifica rapid, vezi sa nu-l scapi de sub observatie, cand ai intors spatele, hop a si crescut de nu mai stii ce sa faci cu ramurile alea groase! ;D

adrianam

Da, trebuie sa regandesc un pic asezarea plantelor acolo, ca am si un trandafir movaliu, plantat prea aproape de Golden Gate,  abia a scos si el un boboc la lumina! La toamna trebuie sa-l scot de acolo si sa-l mut, cred ca pe gardul cu galbeni-portocalii incerc sa-i fac loc.
Iar clematita astept sa-i treaca florile si o mut pe un alt suport. Cel de acum este improvizat si il rastoarna mereu vantul.
M-am uitat de suporturi pentru clematite dar sunt cam scumpe- In Baumax era 90 de lei parca unul de 150 cm si mi se parea cam mic pentru cat pare sa se faca montana mea.
Aveti idee unde as putea gasi ceva mai convenabil si mai potrivit?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Pai nu prea am loc de un copac acolo, poate un fel de thuia columnar dar creste prea incet.
Este prea aproape si de gardul vecinului. Cred ca tot un suport din fier trebuie.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Sau un par de lemn, nu suna sofisticat, dar cred ca rezolva treaba. ::)

adrianam

A trecut si sotul pe la gradina si a constatat si el ca plantele au nevoie de niste suporturi!  :-bd
Asa ca am scapat de grija asta, le va face el, sper sa nu intervina alte treburi mai urgente!

Am descarcat ceva poze dar cred ca diseara le postez.
Din englezestii din iarna se pare ca in loc de Gertrude Jekyll am Tess d'Urberville, are doua flori deocamdata, le-am pozat dar le pun diseara, acum plec la treaba!

claude

Vezi ca la montana nu-i ajunge un suport, ca virgula creste...si tot creste  :D   A mea plantata anul trecut in primavara pana toamna a ajuns la 4 m, cel mai bine e daca ai un pom, ceva, cum zicea Es, dar gata crescut, n-ai ce planta unul acum  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Pai daca nu ii va ajunge suportul o voi mai tunde, ca sa aiba o forma frumoasa, vedem noi la anul cat creste!

Am facut poze la ce am trandafirii achizitionati de la expozitie!
Nu am reusit sa-i plantez pe toti, mai am vre-o 4 trandafiri, un bujor, un thuia, plus vre-o 20 de suculente si alte plante de stancarie!
Iarba a crescut mare si am stropit iar cu Glifosat rugii si costreiul. Cred ca trebuie sa dau si cu un ierbicid pentru ca vad ca nu face fata la pir si costrei.

Si acum pozele:
Sa fie Black Beauty? Nu are spini si nici parfum sau cel putin eu nu am gasit la o prima inspectie. Prima poza cu boboc si floare proaspat desfacuta, iar a doua cu o floare matura:

,  

Un trandafir cu floarea mare, parfumata si de culoare galben intens:




Un trandafir galben cu rosu:



Unul cu floarea roz-lila cu dosul petalei alb-argintiu, mi-a placut forma bobocului extraordinar de mult:


Un alt trandafir roz cu galben:


Un satirat mai deschis la culoare, neparfumat:


Si un satirat mai inchis la culoare, neparfumat:


Cel care cred ca este Peace, parfumat si floarea imensa, cred ca avea 14 cm diametru:


Un trandafir lila, foarte parfumat, sper sa fie Sissi, pe care nu l-am udat vineri si dupa week-end avea toate varfurile pleostite, asa ca l-am frezat si l-am plantat:


Si un englezesc- poate Claire Austin? Este parfumat, floarea este parca de portelan, destul de mare dar atat de fragila!
,   ,  


Trandafirul Ingrid Bergman, care in poza de pe eticheta apare grena, dar in realitate pare un rosu-ciclam inchis:
,   ,  

Imi lipsesc la apel trei trandafiri, dar nu mai stiu care, sper ca dupa ce reinfloresc sa-mi dau seama ce nu am pozat!

Voi reveni cu cei plantati care au inceput sa infloreasca!   ;)

adrianam

Nu am terminat postul ca photobucketul imi joaca feste si nu mai pot pune link-uri de la poze, dar voi reveni si il voi completa!

claude

Cum adica sa dai cu erbicid, daca ai dat deja cu Glifosat?  ??? Ala-i erbicid total, doar ca efectele nu apar imediat, dureaza cam o saptamana pana sa inceapa sa se usuce monstrii!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Da, am luat ceva special pentru pir si costrei, dar am uitat sa-mi notez denumirea si sa caut referinte despre el.
Poate reusesc diseara!
M-a costat dublufata de Glifosat- 50 lei pe 0,5 litri, luat de la un fito-sanitar.

Nu l-am folosit pana acum, ca ieri am dat a treia oara cu Glifosat. Este ceva de speriat cu rugii astia si cu costreiul!

Costreiul apare din fiecare firisor de radacina, subtire cat ata, lasata in pamant. Apare ca peria in locurile in care am sapat si am scos radacinile groase.
Rugii apar si dupa o luna-doua-trei dupa ce am scos din pamant radacina principala, mai groasa. Ies din radacinile laterale pe care nu le poti scoate cu totul.
Iar pirul pare uscat, dar dupa o ploiae mai zdravana, incep sa apara mugurasi mici verzi pe fiecare ramurica ce pare uscata!  :'(

Am sapat in primavara locul pentru rosii si am incercat sa scot radacinile de rugi cat mai adanc cu putinta. Acum au inceput sa apara printre rosii tufe mici de rugi, proaspete si vesele de parca pentru ele am pregatit locul!  +ham

Nu stiu ce sa ma mai fac cu aceste buruieni!

einsteinitza

Adriana, continuam.
Ramblerii care provin din wichuriana inradacineaza extrem de usor, chiar si intr-un pahar de apa. Eu am acum cativa butasi  de Dorothy Perkins in pahar, au deja frunze si inceput de radacini. Butasii sunt de patru saptamani.
Din ce am eu iti dau oricand butasi daca ai nevoie, mai ales ca poti ulterior sa bagi cate o ramura in pamant, pentru marcotare, si cface imediat radacini. Asa imbraci repede gardul.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Multumesc, ES!  +hug

Astept sa se incalzeasca si pana atunci ma gandesc ce ar fi mai potrivit pentru gard!

adrianam

Am fost astazi la gradina si am reusit sa fac doua straturi - pe unul am mutat capsuni de la umbra la soare si pe altul am pus mazare.
Sapatul si scosul radacinilor de costrei m-a terminat!
Nu stiam ca este greu si de pus mazarea.
Nu mi-am notat distanta la care trebuia sa o pun, asa ca m-am luat dupa ce scria pe punga- 12,5cm intre randuri.
Pe rand am pus cate doua boabe in cuib, la distanta de aprox 12 cm.
Acum ma gandesc ca este foarte deasa, probabil va trebui sa mai smulg din ea, ca nu se vor dezvolta cum trebuie.

Am mai mutat doi trandafiri (Westerland si Rhapsody in blue) ca erau prea aproape de gard.

Ma uit cu groaza la Red Buttons ca este plini de spini si nu stiu cum ii voi toaleta.
Trandafirii mi se pare ca au trecut cu bine iarna, mai putin Hella care pare uscata.
Magnoliile plantate in toamna lui 2010 nu cred ca au rezistat, astept cu nerabdare sa vad daca mai da ceva din ele. Mai am o magnolie mai mica, care cred ca a fost acoperita de zapada iar aceea pare ca a rezistat.

Zapada nu mai am decat intr-un colt, la umbra.
Se vedeau boboceii rosi la gutuii japonezi iar mugurii forsitiei sunt umflati, cred ca vor exploda curand!
Am luat aparatul la mine, dar am fost mereu pe fuga sa termin treaba!
Pun cateva poze facute la sfarsitul lui februarie:
http://adrianam.sunphoto.ro/Gradina_langa_Craiova

einsteinitza

Mama ce harnicie, e grozav ca deja ai semanat mazarea, eu inca ma uit la zapada.
Sa stii ca mazarea e un iingrasamant excelent, e foarte bogata in azot, deci ce smulgi ingroapa undeva intr-un strat pentru ceva mai tarziu. Are si fibra si azot. Stiu ca solurile sarace si lutoase se pot imbunatati semanand mazare, pe care dupa ce creste de vreun metru sapi si o intorci, o ingropi. Deci nu arunca ce raresti.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro