Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Au mai inflorit:

Bujori



Clematis


Irisi



Camassia, Maci orientali, Irisi 


einsteinitza

Geo, stanjenei roz ai? Imi trebuie cativa roz si ma gandeam sa incerc intai la tine. Am un plan maret :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Cred ca am .. ar trebui sa fie 1-2 feluri de roz.  .
Quote from: einsteinitza on May 09, 2012, 10:15:04 PM
Geo, stanjenei roz ai? Imi trebuie cativa roz si ma gandeam sa incerc intai la tine. Am un plan maret :D :D :D

popgeo

Au mai inflorit:

Bujori: Coral Sunset, Lemon Chiffon, neidentificat, officinalis rubra plena


Clematis & bujor:



Irisi:






popgeo

Au mai inflorit:

Camassia alba, Weigela si "Iasomie"


Bujori:




Clematis & Maci orientali




Irisii sint la apogeu:















Dalia

Impresionant!  +apl

Geo, bujorul rosu, cu flori simple, cum se numeste? Atasez mai jos poza lui:



Si as mai vrea sa stiu cum se numeste si asta:



Sunt tare frumosi!

popgeo

E unul si acelasi.... dar la diferite faze de inflorire, se numeste  Mackinac Grand.

Iata-l din profil:



Nu e chiar simplu, e semidublu... adica are mai mult de un strat de petale, dar  nu e floare plina... ca de exemplu Many Happy Returns.


Dalia

Multumesc. Imi place si culoarea, si faptul ca are putine petale. Mai nou, imi plac bujorii cu flori simple. Ma pregatesc pentru comanda comuna, si incerc sa fac niste alegeri. :) Pe langa forma florii, am inteles ca trebuie avut in vedere si daca tijele sunt viguroase, daca este harnic la inflorire...

Pana acum, de pe siteul pe care l-ai recomandat pentru comanda, mi-au atras atentia:  America,  Miss America,  Krinkled White. Si trebuie sa mai studiez.  :)

Dalia

M-am uitat acum pe site, si vad ca Mackniac Grand costa 50 de euro. Oare de ce este atat de scump?

popgeo

Probabil e un hibrid mai nou.

Quote from: Dalia on May 13, 2012, 08:57:09 PM
M-am uitat acum pe site, si vad ca Mackniac Grand costa 50 de euro. Oare de ce este atat de scump?

paraschivvvv

Geo ordine si disciplina la tine in gradina;superb.


Dalia

Frumosi bujoreii! Abia astept sa se deschida. Cel roz are niste tulpini foarte viguroase.  :-bd

flordel

Foarte frumosi!
Care din cei pe care ii ai miros mai puternic, stii cumva Geo?

popgeo

Nu prea stiu....
Dalia, cel roz e Coral Charm....numai sa treaca ploaia asta si infloreste


Quote from: flordel on May 16, 2012, 08:27:47 PM
Foarte frumosi!
Care din cei pe care ii ai miros mai puternic, stii cumva Geo?

Dalia

E tare frumos Coral Charm. Parca a fost de cumparat la anthesis.ro . Acum vad ca il au pe Coral Sunset. Eu am cumparat de pe siteul asta 3 bujori arbustivi. Daca in toamna apar, din nou pe oferta, cei doi Coral, cu siguranta am sa-i cumpar. Sunt superbi!

popgeo

Sa ma corectez..... primii doi de pe primul rind sint Coral Charm, urmatorii sint Coral Sunset...sint oarecum similari  dar nuantzele difera un pic si la fel si timpul de inflorire  difera un pic..... Da, coral charm e de la Anthesis....

flordel

Dalia, eu zic sa intrebi ca uneori ii pun la ghiveci si ii vand si vara daca le raman nevanduti cu radacina nuda in primavara!

Dalia

Da?? Eu n-am stiut de treaba asta. Am sa intreb. Saru' mana pentru informatie.  :)

paraschivvvv

Geo la tine numai splendori;felicitari!

popgeo

Clematis:


Bujori:






Maci orientali, Aquilegia, & lupin



Irisi:



popgeo

Au mai inflorit:

Maci Orientali:

Afectati major de ploi si frig... nu se deschid decit pe caldura.



Bujori:








irisi:




popgeo

Varianta inbunatatita a postarii anterioare.

Au mai inflorit:

Maci Orientali infloriti pina in 20 Mai:

Afectati major de ploi si frig... nu se deschid decit pe caldura.





Bujori:

Lorelei (cel plin roz-portocali), Yellow Crown  -cel galben ,Carol  -cel rosu uniform , Red Charm, Coral Charm, Red Sarah Bernhard si  unul neidentificat (cel alb)











Irisi:




paraschivvvv

Geo frumuseti si iar frumuseti;felicitari.