Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Gradina fermecata prezinta:

Clematite si delfinium
Arctic Queen  si Vienetta




Delfinium Zalil si  clematis Rebecca



Crini:

Trompeta:



Asiatici si LA:










Asiapet:

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Rebecca nu ma impresioneaza dar Artic Queen si Vienetta imi cam dau dureri de cap.

Ionela

Geo, Delphinium acela... zurliu e alb?? Am halucinatii?? :o :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

popgeo

Quote from: Ionela on June 26, 2010, 08:19:06 AM
Geo, Delphinium acela... zurliu e alb?? Am halucinatii?? :o :D :D :D

Ionela e un alb-crem si un pic de galbui..

Alb-Alb e asta, se numeste Double Innocence


popgeo

Au mai inflorit:

Clematita, Cala , hibiscus Jazberry Jam, Camellia Oleifera


Crini Trompeta si Orienpet (OT)



Aspecte si palmieri trachycarpus forma Taylor



Asiatici si Oriental-asiatic, Asiapet, Longiflorum -Asiatic



Ionela

E absolut minunat albisorul!!  Nu degeaba e fermecata gradina ta! ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai


popgeo

Salcamul roz si un hemerocalis dublu(Moses Fire) si roscoea (de doua feluri).



Buchete de cale si Crini si ultimele lujere de delfinium in iulie. Cel rosu e foarte anemic de 2 ani.



Si incepe sezonul la crini orienpet si se termina de inflorit crinii trompeta....si ultimii ramasi din crinii  Asiatici, LA, Asiapet...

Asiatic, LA, Asiapet si Asiatic-Oriental



Crini Trompeta si Aurelieni :





Orienpet:









penelopa

Da, Delphinium roÅŸu la mine s-a dovedit a fi ÅŸi mai anemic: n-a mai ieÅŸi deloc  :(

popgeo

Au mai inflorit, crini si cale:



Crini: Asiatici si LA tirzii:



Orienpet:




Rux

Superbi,dar deja te-ai obisnuit cu aplauzele..
Eu sint interesata de cresterea calelor.Adica ,le cresti tot afara ...linga crini..sau in alte conditii?
Mersi .

popgeo

Quote from: Rux on July 08, 2010, 06:05:47 AM
Superbi,dar deja te-ai obisnuit cu aplauzele..
Eu sint interesata de cresterea calelor.Adica ,le cresti tot afara ...linga crini..sau in alte conditii?
Mersi .

Da, se pot creste afara, dar in general le cresti in straturi separate, pt ca toamna calele se scot si crinii nu se scot.  Se planteaza dupa ce a trecut riscul de inghetz si se scot prin septembrie/octombrie sau in perioada secetoasa a anului cind se lasa sa se usuce in mod natural si apoi se scoate tuberul si se tzine la racoare si uscaciune pina in primavara.

Rux

Datorita patrupezilor mei a fost o perioada cind a trebuit sa trec la cultura in ghivece . Asa ca acuma m-am gandit :da .. daca plantez bulbi in ghivece si apoi toamna ii duc in pivnita ? Sa nu mai fie nevoie de scos  ,pus etc.. decit ghiveciul ?Merge cred ..asa-i?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Doamne ma inbolnavesc crini astia ce frumosi sunt o feerie un vis

Rux

Nu  ,Es ,nu ! Asa cum am mai spus am pus anul trecut o multime de flori in ghivece . Inclusiv crinii mei sint toti ,absolut toti plantati in ghivece. Si au inflorit excelent . Mai  am unul pentru exemplificare, cu boboci.
Asa ca m-am gandit sa pun si calele la acelasi regim. Pun bulbi in ghiveci (mai maricel evident )   si il pun efectiv afara ,la locul potrivit ,nu conteaza daca pe pamint sau ciment ,iar iarna iau ghiveciul si-l pun in pivnita . Ma gandesc ca merge ... De ce fac asta : pai pentru ca vreau multe flori ,si locul "cucerit" de mine este destul de restrins si deja ocupat ... cu alte flori .. si legume (un pic asa de dsitractie
iar ghivecele se muta mai usor ... deca intelegi ... in caz de eventual" razboi "! hihihi )

einsteinitza

Da, inteleg,asa este.Am crezut ca ingopi ghiveciul ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Completare:

Hemerocallis Moses Fire si crini orienpet..




einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

crinul ala moses fire este frumos

paraschivvvv

Superbe flori si superbe poze.Felicitari!

hawky


Minunati crinii  +apl dar mie imi place si Hemeracillisul rosu. De unde l-ai cumparat? Vad ca esti din Caransebes si ai vazut, din povestea mea, ca s-ar fi putut sa fim vecini (Poiana Marului) dar n-a fost sa fie... Strabunicul meu e din Marga.

myosotis

Geo e prin Canada  :D daca am inteles bine. De gradina se ocupa mama, cu mult succes dupa cum se vede. Si mie imi place Hemerocallisul rosu.

popgeo

Hemerocallisul e din  Anglia... dar ar trebui sa fie disponibil si in Ro (cred).  Eu nu ma dau in vint  dupa hemerocallis....dar o colectie de 10-15 feluri cred ca tot o sa fac de-alungul timpului.
Parintzii sint in Caransebes dar original sint din Satu Mare.. 
Daca chiar va place asa tare probabil ca se poate despartzi tufa...
Sicamin a pus problema corect...

Quote from: hawky on July 11, 2010, 10:03:05 PM

Minunati crinii  +apl dar mie imi place si Hemeracillisul rosu. De unde l-ai cumparat? Vad ca esti din Caransebes si ai vazut, din povestea mea, ca s-ar fi putut sa fim vecini (Poiana Marului) dar n-a fost sa fie... Strabunicul meu e din Marga.