Gradina Fermecata -George.

Started by popgeo, June 01, 2010, 07:37:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ma straduiesd, dar vezi, nu totdeauna iese!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Pai hai sa vedem cum facem .  Cred ca ar trebui trimisi direct din Bucuresti  cu  o firma de curierat.

Pot sa iti  trimit banii in avans, sau  sa aranjam cumva sa le ia  direct de la productaor.



popgeo

Afara inca e frig, narcisele nu misca.. dar inauntru..
Au mai inflorit:




paraschivvvv



sandaveturia

Geo, nu vad inca nimic la vanzare in gradina fermecata- primavara 2013.

popgeo

Cred ca in primavara asta  nu prea o sa fie. Au fost niste veri  tare secetoase si multe plante abia se mentin.

Ce pot sa spun e ca  cu sigurantza sint de vinzare colchicum, camassia si hibiscus moscheutos.  Poti sa ii trimiti email  la mama sa o intrebi.


einsteinitza

Nu mai pune pozele de anul trecut, ca nu tine figura! ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


paunita

Popgeo , mor de dragul narciselor tale , sunt tare frumoase ! Am cumparat si eu de la mama ta , acum doi ani cateva soiuri , deja s-au inmultit binisor ,abia astept sa infloreasca , insa imi mai doresc cateva soiuri . O sa urmaresc oferta din toamna .

popgeo

Tu ai ajuns in 2014 deja ?  +ham  Uau.. ce rapida esti...  =))

Quote from: einsteinitza on April 03, 2013, 09:35:35 AM
Nu mai pune pozele de anul trecut, ca nu tine figura! ;) :D


popgeo


Sezonul narciselor e in plina desfasurare:





popgeo

Delfiniumi, Irisi, bujori, grupuri narcise:





paraschivvvv


einsteinitza

Aiurea, pozele tale sunt din 2012! :D

Din cele cu mijloc portocaliu, stii care sunt parfumate?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihaelacph

Gradina asta e amanejata pentru inmultirea bulbilor si comercializare?
Ca daca nu, mie nu mi se pare frumoasa. Insirate narcisele ca ceapa.
Ar trebui sa ceri un ajutor specializat de la o firma sau persoana care se pricepe in amenajarea gradinii.

sandaveturia


popgeo

Nu tzin socoteala care sint parfume si care nu... inca..

Eu spun sa te reintorci totusi din 2014....;-)

Quote from: einsteinitza on April 04, 2013, 06:10:38 AM
Aiurea, pozele tale sunt din 2012! :D

Din cele cu mijloc portocaliu, stii care sunt parfumate?

Rux

Ca sa vezi ce chestie, Sandaveturia,asta am vrut sa spun si eu ! =))

popgeo

Mihaela... asta e un stadiu al gradinii... care a fost transformata strat cu strat , asa cum s-a putut in gradina de flori din gradina de  legume.  E foarte greu  greu sa scoti vre-o 8000 de bulbi si plante si sa  rearanjezi  cind cei care lucreaza gradina au 70+ ani.

Nu  am de gind sa cer ajutorul unei firme specializate  care sa imi ia o caciula de  bani cind eu stiu cam  tot ce trebuie facut si cum.  Prefer sa investesc banii in  varietati noi  si  sa tzin intretzinerea gradiniii la costuri minime de energie si bani pt ca mai ales resursele de energie sint foarte limitate.  

Cind ai sa ai  sute de feluri din fiecare planta preferata  si multe mii de plante in gradina ai sa  te lamuresti cam ce inseamna o reorganizare/redecorare cind nu  prea ai timp.  Scopul acestei gradini  e sa faca o selectie a ceea ce e mai reusit si mai  rezistent din toate  plantele trimise  din  intreaga lume si  descoperirea metodelor optime de pastrare/cultivare.  Partea estetica nu e  pe primul plan ci organizarea practica datorita volumului urias de munca.  

Quote from: Mihaelacph on April 04, 2013, 08:40:57 AM
Gradina asta e amanejata pentru inmultirea bulbilor si comercializare?
Ca daca nu, mie nu mi se pare frumoasa. Insirate narcisele ca ceapa.
Ar trebui sa ceri un ajutor specializat de la o firma sau persoana care se pricepe in amenajarea gradinii.

geodezia

adica atunci cind te vei pensiona o sa ai toate minunile din lume aici in romanica si vii acasa definitiv ...felicitari pentru gradina si ce ai adunat in ea ... :-bd